VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM

U Rožmitálu přistával vrtulník, batole spadlo do jezírka

Příbramsko - V pátek po poledni museli záchranáři vyjíždět na Rožmitálsko, údajně do Bukové u Věšína, kvůli dítěti, které spadlo do jezírka.

Matěj Novák: Surfování – to jsi jenom ty, prkno a oceán

Rožmitál /ROZHOVOR/ – Matěji Novákovi z Rožmitálu se podařilo něco, o čem řada lidí jen sní. Žije v domku na pláži, surfuje, skejtuje a nebo se potápí. Ve Španělsku totiž založil surfovou základnu WildHouse a učí podobné nadšence sjíždět vlny. Více o životě na prknech prozradil v následujícím rozhovoru.

Česká královna po roce navštívila Rožmitál

Rožmitál - /OBRAZEM/ Celá sobota patřila v Rožmitále pod Třemšínem tradičním městským slavnostem Den s českou královnou Johankou. Počasí zrovna nepřálo podobným akcím pod širým nebem, přesto královnu a její družinu vítalo hodně lidí a doprovázely ji spousty dalších lidí v historických kostýmech. 

Rožmitálští dobrovolní hasiči slavili, pomáhají už 135 let

Rožmitál - Dobrovolní hasiči z Rožmitálu mají důvod k radosti. Lidem pomáhají už 135 let. Nechyběli proto ani na rožmitálské Zahradní slavnosti, kde svůj um předvedli i nejmladší členové sboru.

Na péči o Raputovský rybník dává kraj přes 300 tisíc korun

Hvožďany – S loňským vyhlášením Velkého Raputovského rybníku u Hvožďan přírodní památkou spadl z obce velký finanční balvan. Obec se o jeho údržbu starala za peníze z pracně vyžádaných dotací, nyní ale už vodní plocha spadá pod Středočeský kraj. A ten věnuje na péči o rybník 344 tisíc korun, jak v úterý Příbramský deník informovala mluvčí kraje Nicole Mertinová.

Děti si užívaly svátku na hřišti

Věšín - Pondělí patří dětem, ale protože byl víkend, většina akcí ke dni dětí se konala v sobotu nebo v neděli. Podobně jako ve Věšíně na stadionu, kde si oslav Mezinárodního dně dětí užívala děcka v neděli po celé odpoledne.

Rožmitálské muzeum letos oslavuje 200 let od úmrtí J. J. Ryby zajímavými akcemi

Rožmitál – V roce 2010 bylo v Rožmitále pod Třemšínem otevřeno nové moderní Podbrdské muzeum. Jedná se o muzejní komplex s pěti samostatnými expozicemi. Jediná svého druhu, a tudíž jedinečná, je expozice Jakuba Jana Ryby a jeho České mše vánoční. Neobyčejný životní příběh a tragický osud kantora a hudebního skladatele jsou nerozlučně spjaty s Rožmitálem, kde prožil celý svůj dospělý život. Proslavila ho jediná skladba, avšak expozice představuje celé jeho početné a rozmanité dílo, a to nejen hudební, ale i literární.

Lenka Vlková četla 
ze své nové knihy v Rožmitále

Rožmitál – V Knihovně manželů Tomanových v Rožmitále pod Třemšínem, která získala zvláštní ocenění v soutěži Městská knihovna roku 2014 v kategorii měst do 5 000 obyvatel, započal putovní literárně – hudební program Lenky Vlkové s hudebníky Jiřím Hejnicem a Pavlem Kabíčkem s názvem Hovory k Tobě.

Lenka Vlková představí v rožmitálské knihovně svou novou knihu

Příbram /KULTURNÍ TIP/ – Fanoušci regionálních spisovatelů mají možnost zúčastnit se autorského čtení. Do rožmitálské knihovny na komponovaný pořad tentokrát zve veřejnost příbramská rodačka Lenka Vlková, která zde představí svou novou knihu Hovory k Tobě. Vydala ji ve spolupráci s Knihovnou Jana Drdy v Příbrami. Jedná se o vzpomínkovou knihu na jihočeského rodáka Petra Porcala.

OBRAZEM: Rožmitálem projela kolona historických vozidel

Rožmitál - Rožmitálem v pátek projela kolona historických vozidel při tradičním recesistickém prvomájovém průvodu.

Hasiči soutěžili o Erb města Rožmitálu

Rožmitál - V sobotu se v Rožmitále pod Třemšínem konala tradiční hasičská soutěž o Erb města Rožmitálu. Soutěžilo se jako obvykle na autobusovém nádraží v požárním útoku, jen s tím rozdílem, že soutěžní družstva musejí potřebné náčiní vyndavat z vozu nebo přívěsu.

Rožmitál hledá řemeslníky, farmáře a výrobce domácích potravin na pořádání trhu

Rožmitál – Místní akční skupina Podbrdsko bude za podpory Celostátní sítě pro zemědělství a venkov pořádat v sobotu 26. září Podbrdský farmářský a řemeslný trh. Trh se uskuteční v prostorách Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem.

Před dvěma sty lety zemřel Jakub Jan Ryba

Starý Rožmitál, A. D. 1796. Na zasněženou štědrovečerní krajinu dopadaly stříbřité měsíční paprsky. Zářící věž kostela Povýšení sv. Kříže svolávala věřící na půlnoční mši. Tam už byla hlava na hlavě. Mše začala. Prsty regenschoriho se rozeběhly po klávesnicích a nohy roztančily po pedálech. K vznešeným tónům varhan se přidal tenor: Hej mistře! Vstaň bystře!

Jakub Jan Ryba o sobě povypráví v archivu

Příbram – V polovině povelikonočního týdne, tedy dne 8. dubna uplyne 200 let od okamžiku, kdy rožmitálský kantor a hudební skladatel Jakub Jan Ryba, jehož Česká mše vánoční se stala neoddělitelnou součástí našich Vánoc, odešel do lesní samoty a tam neobyčejně krutým způsobem dobrovolně ukončil půl roku před svými padesátými narozeninami svůj život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies