VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM

Rožmitálské muzeum letos oslavuje 200 let od úmrtí J. J. Ryby zajímavými akcemi

Rožmitál – V roce 2010 bylo v Rožmitále pod Třemšínem otevřeno nové moderní Podbrdské muzeum. Jedná se o muzejní komplex s pěti samostatnými expozicemi. Jediná svého druhu, a tudíž jedinečná, je expozice Jakuba Jana Ryby a jeho České mše vánoční. Neobyčejný životní příběh a tragický osud kantora a hudebního skladatele jsou nerozlučně spjaty s Rožmitálem, kde prožil celý svůj dospělý život. Proslavila ho jediná skladba, avšak expozice představuje celé jeho početné a rozmanité dílo, a to nejen hudební, ale i literární.

Lenka Vlková četla 
ze své nové knihy v Rožmitále

Rožmitál – V Knihovně manželů Tomanových v Rožmitále pod Třemšínem, která získala zvláštní ocenění v soutěži Městská knihovna roku 2014 v kategorii měst do 5 000 obyvatel, započal putovní literárně – hudební program Lenky Vlkové s hudebníky Jiřím Hejnicem a Pavlem Kabíčkem s názvem Hovory k Tobě.

Lenka Vlková představí v rožmitálské knihovně svou novou knihu

Příbram /KULTURNÍ TIP/ – Fanoušci regionálních spisovatelů mají možnost zúčastnit se autorského čtení. Do rožmitálské knihovny na komponovaný pořad tentokrát zve veřejnost příbramská rodačka Lenka Vlková, která zde představí svou novou knihu Hovory k Tobě. Vydala ji ve spolupráci s Knihovnou Jana Drdy v Příbrami. Jedná se o vzpomínkovou knihu na jihočeského rodáka Petra Porcala.

OBRAZEM: Rožmitálem projela kolona historických vozidel

Rožmitál - Rožmitálem v pátek projela kolona historických vozidel při tradičním recesistickém prvomájovém průvodu.

Hasiči soutěžili o Erb města Rožmitálu

Rožmitál - V sobotu se v Rožmitále pod Třemšínem konala tradiční hasičská soutěž o Erb města Rožmitálu. Soutěžilo se jako obvykle na autobusovém nádraží v požárním útoku, jen s tím rozdílem, že soutěžní družstva musejí potřebné náčiní vyndavat z vozu nebo přívěsu.

Rožmitál hledá řemeslníky, farmáře a výrobce domácích potravin na pořádání trhu

Rožmitál – Místní akční skupina Podbrdsko bude za podpory Celostátní sítě pro zemědělství a venkov pořádat v sobotu 26. září Podbrdský farmářský a řemeslný trh. Trh se uskuteční v prostorách Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem.

Před dvěma sty lety zemřel Jakub Jan Ryba

Starý Rožmitál, A. D. 1796. Na zasněženou štědrovečerní krajinu dopadaly stříbřité měsíční paprsky. Zářící věž kostela Povýšení sv. Kříže svolávala věřící na půlnoční mši. Tam už byla hlava na hlavě. Mše začala. Prsty regenschoriho se rozeběhly po klávesnicích a nohy roztančily po pedálech. K vznešeným tónům varhan se přidal tenor: Hej mistře! Vstaň bystře!

Jakub Jan Ryba o sobě povypráví v archivu

Příbram – V polovině povelikonočního týdne, tedy dne 8. dubna uplyne 200 let od okamžiku, kdy rožmitálský kantor a hudební skladatel Jakub Jan Ryba, jehož Česká mše vánoční se stala neoddělitelnou součástí našich Vánoc, odešel do lesní samoty a tam neobyčejně krutým způsobem dobrovolně ukončil půl roku před svými padesátými narozeninami svůj život.

Robert Wiesinger: Model stavím někdy i měsíce

Rožmitál – Stavění modelů občas vyžaduje pořádnou dávku trpělivosti. Své o tom ví také Robert Wiesinger, který se modelařině věnuje od dětství. Jeho nejoblíbenější téma je období druhé světové války. Některé z jeho modelů také získaly ocenění na výstavách a soutěžích. Modely Roberta Wiesingera jsou nyní součástí výstavy Stopy druhé světové války v rožmitálském muzeu. S jakým modelem se nejvíc natrápil, to Robert Wiesinger prozradil Příbramskému deníku v následujícím rozhovoru.

Sběratel Petr Stoklasa: Mám radost z každého nového kousku

Rožmitál -  Dobová bojová vozidla, uniformy a medaile to jsou lákadla nové výstavy v rožmitálském muzeu, která připomíná 70. výročí od ukončení 2. světové války. K nejcennějším kouskům patří obojživelný vůz Schwimmwagen KDF 166. Návštěvníci si kromě vozidel prohlédnou také širokou škálu zbraní, vyznamenání a také dobových fotografií.

Masopustnímu veselí neodolali ani v Bezděkově

Bezděkov - Masopustnímu veselí neodolali ani v neděli v Bezděkově. Tradice zkrátka dodržují, takže ještě před polednem se desítky maškar vydaly na několikahodinovou túru napříč vesnicí.

V jednání proti chátrání zámku chce letos rožmitálská radnice přitvrdit

Rožmitál /Z VAŠÍ OBCE/ – Dokončená druhá etapa rekonstrukce městských komunikací, zateplení dalších sedmi objektů v majetku města, kompostárna, víceúčelové hřiště pro osady, pěkná venkovní učebna se zázemím pro mateřinku. A to zdaleka není všechno, co se Rožmitálu loni podařilo zvládnout.

Na Prahu vyšlápla necelá tisícovka turistů. Poloviční účast kvůli počasí

Nepomuk - PŘESTOŽE sobotní povětrnostní podmínky kdekomu napovídaly zůstat raději pod střechou, dvanáctému ročníku Výstupu na Prahu nezabránily. Důkazem oblíbenosti tradiční akce na podporu dětí ze solenického domova byla velká účast, přesto oproti loňsku poloviční. 

Hvožďany letos opraví kapličku v Pozdyni. I bez dotace

Hvožďany /Z VAŠÍ OBCE/ – Za jednu z největších a nejradostnějších akcí loňského roku ve Hvožďanech by se dalo považovat otevření dětského hřiště u mateřské školy na první školní den. Jinak se celý loňský rok nesl v duchu rekonstrukcí a oprav obecních budov, oslav a kulturních akcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies