VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: SEDLČANY

Okolí kostela a muzea připomínalo období rakouského mocnářství

Sedlčany – „Zachovej nám Hospodine, císaře a naši zem, dej, ať z víry moc mu plyne, ať je moudrým vladařem…," nesl se zpěv císařské hymny kostelem sv. Martina v sobotu dopoledne na závěr bohoslužby. Bylo to neobvyklé a podobný chorál ve svatostánku bylo možné slyšet snad před sto lety. Kostel zaplnily desítky vojáků v uniformách – od těch nejnižších až po ty služebně nejvyšší šarže. K cestování časem a návratu do dob rakousko-uherského mocnářství, byl dobrý důvod.

Profese strážníka je práce nedoceněná jak po finanční stránce, tak morálně

Sedlčany /ROZHOVOR/ – Stejně jsou k ničemu, akorát se starají o špatně parkující auta a komandují lidi na přechodech. Tak takové a podobné hodnocení si občas vyslechne od známých nebo jen tak mimoděk zřejmě každý, kdo se rozhodl pracovat pro město jako strážník. Je to opravdu tak zbytečná a jednoduchá profese? Na to odpovídá velitel sedlčanské městské policie Petr Krch s třiadvacetiletou praxí.

OPRAVA: Sedlčany v sobotu zažijí slavnostní nástup vojska

Sedlčany /TIP NA AKCI/ - Ve středu uplynulo 250 let ode dne, kdy se v Třebnicích u Sedlčan narodil do šlechtické rodiny Josef Václav Radecký, kterému sudičky u kolébky předvídaly vojenskou slávu. Nemýlily se. Hraběcí synek dosáhl závratné kariéry a je považován za jednoho z nejlepších vojevůdců Evropy 19. století. Jako významný vojenský velitel, stratég, politik a reformátor byl v roce 1836 jmenován polním maršálkem. O třináct let později se stal generálním guvernérem Františka Josefa I. a zůstal jím do roku 1857, kdy se stáhl z veřejného života. Tyto a mnoho dalších informací zazní na mezinárodním vědeckém semináři ve čtvrtek 3. listopadu v Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech.

Při honu na uměle odchované bažanty ulovili svatojanští myslivci také dvě lišky

Svatý Jan – Tradiční hon na bažanty uspořádali na sklonku října myslivci z Mysliveckého sdružení (MS) Svatý Jan. Honu se zúčastnilo i několik pozvaných přátel svatojanských myslivců. „Lovíme uměle odchované bažanty, které každoročně vypouštíme do volné přírody," vysvětlil Mirek Votruba, předseda MS Svatý Jan.

Zastupitelé Sedlčan schválí po desáté večerní jen pravidelné venkovní akce

Sedlčany - Pokud venkovní zábava nebo oslava, která není přesně vymezena vyhláškou, skončí později, riskují organizátoři zásah policie a pokutu do pěti tisíc korun.

Většina kaprů lysců z Musíku poputuje do Německa

Sedlčansko – Výlov padesátihektarového Musíku, který je největším rybníkem na Sedlčansku, přilákal o státním svátku a o víkendu proudy lidí. Ukázka umění rybářů Štičí líhně Esox z Nedrahovic a z Tábora byla o to větším lákadlem, že tradiční akci přálo počasí.

Na koncert učitelů zavítaly čtyři stovky lidí

Sedlčany /ROZHOVOR/ – Desátý jubilejní ročník Koncertu učitelů Základní umělecké školy Sedlčany si přišlo do Kulturního domu Josefa Suka vychutnat 400 posluchačů. Nabídl pestrou směs vystoupení současných, ale i bývalých pedagogů školy. Ředitelka ZUŠ Sedlčany Vladimíra Severová v rozhovoru přiblížila jeho průběh a odpověděla i na další otázky.

Gabriela Falcová chystá knihu, pojmenovala ji Diagnóza: Učitelka

Příbramsko /ROZHOVOR/ – Učitelka Gabriela Falcová, která působí v Základní škole Dublovicích třináct let, dokončila knihu. Dala jí název podle jedné kapitoly – Diagnóza: Učitelka. Dostat by se ke čtenářům měla na jaře nebo v létě příštího roku. Jejího vydání se ujalo prestižní nakladatelství Triton. Křest plánuje autorka v Městské knihovně v Sedlčanech a také ve Váchově špýcharu v Drážkově. V rozhovoru nám svůj počin přiblížila.

Mistři světa ve sportovním aerobiku se znají od školky

Sedlčansko - Dvanáctiletý Luboš Hanus se zná s Michaelou Zelenkovou od školky. V té době by se jejich rodiče asi usmáli věštbě, že se z jejich dětí jednou stanou v párovém aerobiku partneři a dokonce tak dobří, že získají titul mistrů Evropy a mistrů světa! Student víceletého sedlčanského gymnázia Luboš přivezl o víkendu z MS ve sportovním aerobiku a fitness z Vídně dvě zlaté medaile – za sólové vystoupení, kdy jeho sestavu ve španělských rytmech doprovázela píseň Ricky Martina a zlato „ulovil" v párové exhibici s Míšou Zelenkovou. Ta je jen o několik měsíců starší a je žačkou 2. ZŠ Propojení v Sedlčanech.

Titulky ani slovenština nejsou pro diváky filmového festivalu bariérou

Sedlčany - Třetí ročník přehlídky dětských filmů s názvem Sedlčanská filmová školka přinesl 
o víkendu pět snímků méně obvyklé produkce. Hlavní pořadatel Petr Sokol, který vede Filmový klub v Sedlčanech, se 
u pokladny kina setkal s tvářemi, které znal z předchozích ročníků. Věděl, že návštěvníci jsou místní nebo z Kňovic, Příbrami a zvlášť si pochvaloval filmové příznivce z Počepic.

Michaela a Luboš přivezli z Vídně zlato

Sedlčany - Na mistrovství světa ve sportovním aerobiku a fitness ve Vídni se českým sportovcům dařilo. Na medailové bilanci české reprezentace se významně podíleli také mladí sportovci z Příbramska. Luboš Hanus ze Žemličkovy Lhoty u Petrovic a Michaela Zelenková ze Sedlčan se o víkendu vrátili domů hned se třemi zlatými kovy.

Ředitel školy: Je absurdní, že i mléko dotované státem se nesmí v bufetu prodat

Příbramsko – Před několika dny uzavřela Hanka Suchá ve 2. ZŠ Propojení v Sedlčanech školní bufet. Rozhodla se tak po deseti letech jeho provozování. Důvodem je podle jejího názoru přísná legislativa. „S novou takzvanou pamlskovou vyhláškou nesplňovala určené požadavky polovina výrobků, které si u nás v bufíku mohly děti koupit. Bufety navíc budou povinny mít také registrační pokladny," vysvětluje.

Obce Dublovice a Příčovy řeší problémy 
s nedostatkem kvalitní pitné vody

Dublovice – Zastupitelé Dublovic zvažovali několik variant, jak garantovat obyvatelům do budoucna dostatečné množství pitné vody. Přiklonili se k připojení přes přípojku k vodárenskému systému Sedlčan. Sedlčany jsou zásobovány od loňského roku vodou ze Želivky. Podle předběžných odhadů půjde o náklady ve výši kolem 60 milionů korun.

Věčné téma: Volně pobíhající psi

Sedlčany – Venčit psa bez vodítka nebo ho pustit z dohledu se nemusí vyplatit. Upozornil na to Petr Krch, velitel Městské policie Sedlčany. Uvedl, že nezodpovědného majitele může nepříjemně překvapit pokuta. Připomněl, že strážníci dodržují zákon a proto nemohou být shovívaví k případům, kdy pes znečišťuje veřejné prostranství nebo pokud strážci pořádku zjistí, že zvíře není ovladatelné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies