VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NÁZOR: Návrh na transparentní řešení otázky budoucnosti Brd

V souvislosti s plánovaným zrušením Vojenského újezdy Brdy se řada obcí, ale i jednotlivců, občanských sdružení a iniciativ, zabývá otázkou budoucnosti Brd a zejména ochrany jejich přírody. Názory se různí, přesto však obecně panuje shoda na tom, že je potřeba přírodu v Brdech velmi důsledně chránit.

4.2.2012
SDÍLEJ:

BrdyFoto: Karel Hutr

Bohužel se ukazuje, že v našem regionu nejsou s ochranou přírody velké zkušenosti a je jen málo těch, kteří se v problematice dobře orientují. Objevují se tak nejrůznější, mnohdy si vzájemně odporující tvrzení a soudy, často i emotivně zabarvené, jež situaci dále znepřehledňují.

Mnozí lidé jsou tak například překvapeni změnou stanoviska Svazku obcí Podbrdského regionu a Mikroregionu Třemšín, kdy původně zastávanou podporu CHKO, nyní starostové vystřídali podporou vzniku přírodního parku se sítí maloplošných chráněných území.

I z vyjádření některých zastupitelů v tisku vyplývá, že jim některé relevantní informace chybí, případně třeba obdrželi i nepřesná nebo zavádějící doporučení, která je mohou vést i k mylným závěrům.

Jsme přesvědčeni, že budoucnost Brd a jejich přírody významně ovlivní životy generací obyvatel tohoto regionu a že si proto zasluhuje mimořádnou pozornost, velmi zodpovědné a neukvapené rozhodování na základě objektivních a podrobných informací odborníků a s podporou Středočeského kraje.
Předložili jsme proto starostům podbrdských obcí a měst návrh, podle něhož by měla být na platformě buď ORP Příbram nebo Středočeského kraje zřízena pracovně-koordinační skupina, složená ze zástupců obcí nebo jejich uskupení, zainteresovaných institucí a organizací, občanských sdružení a iniciativ a především také z odborníků na ochranu životního prostředí a jeho legislativně-právní úpravu. Tato skupina by pak mohla s maximální objektivitou posoudit navrhované varianty a poskytnout obcím doporučení, podepřená odborně a profesionálně, která by navrhla nejvhodnější model ochrany přírody v Brdech i s ohledem na oprávněné zájmy obcí a obyvatel tohoto regionu.

Domníváme se, že takový postup by byl transparentní a především zodpovědný a maximálně by eliminoval možné jednostranné výklady a sobecké zájmy a předložil by starostům objektivní a nestranný materiál, na jehož podkladě by se mohli rozhodovat. Velmi se přimlouváme za přijetí našeho návrhu.

Rádi bychom také uspořádali v Příbrami reprezentativní setkání podbrdských obcí, občanských iniciativ a sdružení se zástupci krajů, ministerstev obrany, vnitra a životního prostředí, s pracovníky AOPK a dalšími odborníky, které by mohlo velmi napomoci při řešení otázky budoucnosti Brd. Bez pomoci a podpory města však toto sotva dokážeme a budeme doufat, že nás Příbram a třeba i Středočeský kraj v této iniciativě podpoří.

Za Brdy-Res publica,o.s.,
Pavel Čámský, předseda představenstva

4.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příbramský Huntík..
27

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Malá obora v Lesoparku Litavka v Příbrami je často navštěvovaná.
4

Krmením mohou návštěvníci zvířata v malé zoo zabít

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Region - Je to dýně a chutná trochu jako cuketa. Řeč je o patizonu, oblíbené letní zelenině zvláštního tvaru, která právě dozrává.  Pojďme si tedy představit několik receptů na její zpracování v kuchyni vyzkoušeli jste už třeba patizonový nákyp?

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

The Tap Tap odehrají šedesát koncertů ročně

Příbram /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Naprosto neobyčejná česká kapela The Tap Tap loni oslavila plnoletost a sklízí zasloužené úspěchy nejen u nás, ale i za hranicemi. Spolupracuje se známými zpěváky a nebojí se nazývat věci správnými jmény. To potvrzují nejen texty, ale i mluvčí kapely Ladislav Angelovič a kapelník Šimon Ornest, kteří Deníku poskytli rozhovor před koncertem v příbramském letním kině v rámci programu legendární kapely Keks.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení