VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudbou k srdci, srdcem k vlasti

Příbram /VAŠE PŘÍSPĚVKY/ - K slavnostnímu koncertu, který se uskutečnil ve středu v příbramském divadle, se v následujících řádcích vyjádřila ředitelka Státního okresního archivu Příbram Věra Smolová. 

28.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Samozřejmě, správně zní heslo Hlahola i dalších pěveckých spolků, vznikajících v Čechách po roce 1861, „Zpěvem k srdci, srdcem k vlasti". Dovoluji si ho poněkud parafrázovat vzhledem k tomu, že na středečním Slavnostním koncertě Příbramské filharmonie a zdejších pěveckých sborů, uspořádaném s podporou Města Příbram k 800. výročí první písemné zmínky o městě, šlo o hudbu jako celek, nejen o zpěv.

Tento koncert byl vlastně návratem ke starým časům: v Příbrami se už takto v minulém století k produkci velkolepých děl s Příbramskou filharmonií spojovaly smíšený pěvecký sbor Lumír (původně mužský) – Dobromila (původně ženský) a jeho nástupci. Velmi často měly na programu také díla Antonína Dvořáka, jehož život byl s Příbramskem úzce spjat. Dovolím si připomenout jedno takové vystoupení: v tíživé atmosféře počátku padesátých let – v červenci 1951 – na náměstí před pevně zavřenou bránou Svaté Hory, která byla o rok dříve přepadena v rámci tzv. Akce K, zaměřené proti klášterům, přednesli zdejší hudebníci a zpěváci za vydatné pomoci profesionálů Dvořákovo žalostné Stabat mater. Oficiálně ovšem při příležitosti radostného výročí skladatelova narození.

V první části středečního koncertu v zaplněném příbramském divadle se představily soubory Krásky, Codex Temporis a Vepřekův smíšený sbor s krátkými programy, ve kterých publiku stačily názorně představit, na jakou hudbu se zaměřují. Příbramská filharmonie na závěr první poloviny programu potěšila posluchače hravou Symfonií in C Františka Xavera Duška.

Vyvrcholením tohoto koncertu byla Lužanská mše Antonína Dvořáka, kterou autor složil ve veselé tónině D dur. Pod vedením dirigentky Mgr. Veroniky Kopecké spojily všechny soubory čítající dohromady kolem 80 hudebníků a zpěváků své síly k předvedení tohoto náročného díla, původně určeného k hudebnímu doprovodu bohoslužby. Umím si představit, jak těžkou práci všichni zúčastnění odvedli a kolik svého volného času obětovali. I když třeba v některém okamžiku nedosáhli dokonalosti přednesu profesionálních těles, bylo to opravdu krásné a všem patří upřímný obdiv a hluboký dík.
Posluchači začátku 21. století již samozřejmě vnímají takováto duchovní díla i jako kusy pro koncertní pódia. Přesto stojí za zmínku zvlášť v těchto dnech, kdy se naše zjitřená společnost chystá na oslavy vzniku svobodného československého státu, že poslední částí každé takové mše je tzv. Agnus Dei. Jeho smyslem je modlitba za pokoj – v našich duších i v zemi, ve které žijeme. Bylo by hezké, kdyby pro nás Příbramská filharmonie a zdejší pěvecké sbory i v budoucnu připravovaly podobný důstojný zážitek v předvečer státního svátku naší vlasti, na které dosud našim srdcím zjevně tolik záleží.

Věra Smolová, ředitelka Státního okresního archivu Příbram

Autor: Redakce

28.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení