VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Čáka: Ať úsilí SOS Brdy dospěje ke zdárnému cíli

Příbram /NÁZOR/ - S nemalým zájmem sleduji aktivity spojené se záměrem ministerstva obrany zrušit vojenský újezd Brdy. Jisté je, že tento jedinečný lesní komplex byl armádou uchráněn od současného největšího nebezpečí, které naše hodnotné krajiny ohrožuje - od civilizační devastace.

29.11.2011 1
SDÍLEJ:

Pohled na třemšínské Brdy.Foto: Karel Hutr

Ale určitě už se dnes rodí myšlenky zištných podnikatelů, jak do této relativně nedotčené přírodní oblasti vtrhnout. Jinak je ohlas veřejnosti k záměru otevření rozsáhlého lesa v nitru Čech jednoznačně kladný, je vítán návrh, aby zde byla vyhlášena chráněná krajinná oblast. Podpora této vize se již vícekrát objevila i v tisku. Málokdo si však uvědomuje, že samotný statut CHKO nebezpečí nového ohrožení Brd nedokáže zabránit.

Potěšil mne však realistický pohled na věc, který vzešel z nově utvořeného sdružení přátel této krajiny. To má název volná občanská iniciativa SOS Brdy a zařadili se do něj i odborníci - ochranáři přírody a lesníci. V závěru zápisu z první schůzky tohoto sdružení se praví:
„Uvědomujeme si silné tlaky na komerční využití středních Brd a jsme proti realizaci jakýchkoliv developerských projektů na tomto území a umožnění ničím neomezeného vjezdu motorových vozidel. Na druhou stranu je třeba se v souvislosti se zpřístupněním celé oblasti smířit s tzv. „měkkou“ turistikou (pěší návštěvníci a cyklisté), která by se ovšem měla realizovat v souladu s nejvýhodnější formou ochrany přírody a krajiny, podle přesně vymezených pravidel.“

A zde je část zápisu z druhé schůze SOS Brdy, která se uskutečnila po srpnovém setkání ministrů obrany a životního prostředí se starosty podbrdských obcí:
„Výsledkem jednání je konstatování, že ať už bude ochrana přírody a krajiny zajištěna formou CHKO, nebo formou přírodního parku + sítě maloplošných zvláště chráněných území, nejdůležitějším nástrojem pro zachování málo dotčeného stavu krajiny středních Brd (ve srovnání s okolím a v posledních desetiletích díky existenci vojenského újezdu) bude zakotvení nezastavitelnosti na všech úrovních územního plánování.“

Plně se stavím za tyto názory. Ať úsilí volné občanské aktivity SOS Brdy dospěje ke zdárnému cíli.

Jan Čáka, listopad 2011

29.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení