VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řihák: Náměstí TGM bude pohodlné, hezké a především bezpečné pro chodce

Příbram /REAKCE NA ČLÁNEK O TGM/ - I když rekonstrukce náměstí TGM ještě zdaleka není hotová, dovolím si reagovat na článek s názvem „Rekonstrukce TGM: úzké silnice, široké chodníky…“, který byl zveřejněn ve středečním vydání Příbramského deníku.

1.12.2011 9
SDÍLEJ:

Nová podoba náměstí TGM a okolí už se rýsuje.Foto: Markéta Jankovská

Základním předpokladem, ze kterého jsme při úvahách o rekonstrukci náměstí TGM vycházeli, je skutečnost, že centrální náměstí ve staré části Příbrami musí sloužit lidem. Musí být pro ně příjemné, pohodlné, užitečné a hlavně bezpečné.

Motoristé se budou muset smířit s tím, že náměstí TGM po dokončení rekonstrukce bude preferovat především pěší dopravu. Jednoduše řečeno, nejlepší podmínky zde budou mít maminky s kočárky. Auta zde budou spíše jen trpěna. Proto jsou zde široké chodníky a ulice s bezpečnými zálivy pro chodce uprostřed. Ulice ale nejsou úzké. To jen vysoké obrubníky je opticky zmenšují. Smyslem je, donutit auta nejezdit přes náměstí rychle.

Naopak určitě zde bude dostatek prostoru pro vozidla hasičů či záchranné zdravotnické služby. Projekt je řešen v souladu s nejmodernějšími evropskými trendy.

Příklad, že opatření ke zklidnění dopravy v centru města skutečně fungují, můžeme najít například v ulici Bratří Čapků. Poté, co tu byly vybudovány velmi účelné zpomalovací prahy, jezdí tu auta jenom pomalu. Chodci, cyklisté, vozíčkáři i maminky s kočárky tu mají dostatek místa a navíc se mohou bezpečně dostat na druhou stranu ulice. Moderní bezpečnostní prvky realizované v ulici Bratří Čapků jistě prospěly i řidičům. Určitě žádný motorista nestojí o to, aby porazil chodce a nesl pak za takovéto své jednání trestně – právní odpovědnost. Rovněž v ulici Bratří Čapků někteří novináři nové bezpečnostní prvky již průběhu výstavby i po dokončení rekonstrukce kritizovali. Praxe ale ukázala, že ulice Bratří Čapků je z dopravně - bezpečnostního hlediska velmi účelně vyřešena.

Rekonstrukce náměstí TGM je jednou z nejdůležitějších staveb tohoto století v Příbrami. Při přípravě tohoto projektu jsme se nechali inspirovat podobnými stavbami v Plzni, či v Hradci Králové. I v těchto městech je automobilová doprava významně vytěsňována z historického centra. Projekt zpracovávali špičkoví architekti, kteří odvedli dobrou práci. Objektivním zhodnocením práce všech, kteří se na realizaci stavby podílejí, bude nikoliv kritika v novinách, ale skutečnost, jak bude náměstí po dokončení sloužit lidem. Zda bude účelné, hezké a bezpečné.

Dovolím se v této souvislosti připomenout ještě jednu novou příbramskou stavbu, kterou někteří novináři rovněž už v průběhu výstavby podrobili velké kritice. A to rekonstrukci autobusového nádraží. Dnes nádraží dobře slouží cestujícím. Navíc autoři architektonického návrhu za realizaci tohoto projektu získali jedno z prestižních ocenění v celostátní soutěži Stavba roku 2010.

Očekávám, že nové řešení náměstí TGM přispěje k celkovému zklidnění centra Příbrami z hlediska dopravního zatížení a současně že přispěje k zatraktivnění středu města pro pěší. Nové náměstí by mělo plynule navázat na pěší a odpočinkovou zónu Hořejší Obora a současně otevře prostor do budoucího relaxačního centra Ryneček. Tuto další novou část města bychom měli začít budovat v příštím roce.

MVDr. Josef Řihák, starosta města Příbram

1.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

Ilustrační foto

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení