VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Současný prodej bytů jako připomínka I. polikliniky

Příbram - Bývalý kolega z TOP09 Vít Kučera se ve svém komentáři k prodeji bytů, jenž zveřejnil v některých příbramských médiích, uchýlil spíše k osobnímu výpadu vůči mé osobě. Nechci jít po této rovině a ani nechci, aby se spor dostal do polohy nájemníci versus část zastupitelů, a tak zareaguji pouze argumenty:

1.7.2016
SDÍLEJ:

Místostarosta Václav Švenda. Foto: Kateřina Chourová

Byty mají být nájemní
Nástavbové byty byly stavěny před 20 lety jako městské nájemní. Tedy nepočítalo se s žádným odprodejem ani výprodejem. Město za tím účelem čerpalo i dotaci z národních zdrojů a samo velmi výrazně na budování bytů přispělo. Poté, co město za minulých vlád vyprodalo, co mohlo, nám nyní nájemní byty scházejí. V nájemních bytech mají bydlet lidé, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení, a mají platit rozumné nájemné. Myšlenkou nebylo vystavět byty za veřejné peníze a pak je za pár korun prodat. Úkolem města je udržovat svůj bytový fond. Příbram to nedělá, zatímco spousta ostatních měst ano a spravuje tisíce bytů.

Cena je několikanásobně nižší než znalecký posudek
Před 20 lety stál daňové poplatníky každý byt, který se nyní prodává, průměrně 775.769 korun. Nyní byty rozhodně nejsou ve stavu, že se mají prodat za diskontní cenu 1500 Kč/m2, tedy za 75.000 korun za padesátimetrový byt. Město má od znalců posudky, které dotčené byty ohodnocují na částky násobně vyšší.

Někteří nájemníci možná spekulovali a čekali na levný prodej
Město nemůže podporovat spekulace některých lidí, kteří uvažovali zhruba tímto způsobem: Nastěhuji se do městského bytu, budu platit přibližně pětinový nájem oproti jiným občanům a po pár letech mi město byt levně prodá. A byty se nyní prodávají za pár desítek tisíc i lidem, kteří tam žijí třeba tři roky. Na každý pád jde o pěkné zhodnocení individuálního majetku, bohužel na úkor všech.

Populismus musí skončit
K prodeji bytu vzniklo před lety usnesení bývalých zastupitelů, kteří populisticky rozhodli o prodeji poté, co uplyne vázací doba vyplývající z národní dotace, kdy se byty nesměly prodat. Toto rozhodnutí učinilo zastupitelstvo, které před časem zbůhdarma vyprodávalo veřejný majetek. Zastupitelstvo, ve kterém zasedalo mnoho zastupitelů, kteří sami přišli výhodně k levným nemovitostem. Na úkor městské pokladny a zájmu většiny neprivilegovaných občanů města. Nelze proto navazovat na populistické sliby z doby před téměř deseti lety.

Pětkrát nižší nájem než obvyklý
Některé dotčené byty nejsou zdaleka v prvotřídním stavu. Na druhou stranu zde město vybíralo jen nájem, který odpovídal vkladu do fondu oprav SVJ. Město po celých dvacet let mělo z těchto bytů naprosto minimální příjem. Zatímco běžně lidé v Příbrami platili 100 Kč za metr čtvereční, v těchto bytech to bylo kolem 20 korun za metr čtvereční. Pamatujete si prodej I. polikliniky? To byl stejný model. Nechat majetek chátrat, populisticky vybírat nejnižší nájem, a když vše začne padat na hlavu, prodat za hubičku.

Řádný hospodář a férový přístup
Být řádným hospodářem není žádná fráze, jak se snaží někdo naznačit. Lidem v zastupitelstvu a ve vedení Příbrami by měl být prioritní zájem města jako celku a všech jeho občanů, a nikoliv jen některých. Je proto správné kritizovat rozhazování peněz nás všech. Jakkoliv si uvědomuji, že mnoho lidí má na prvním místě pouze svůj osobní zájem, jako místostarosta vystupuji v pozici člověka, který musí (a chce) hájit zájem veřejný. Zároveň jsem přesvědčený o tom, že kdybych sám nebo mí příbuzní bydleli v inkriminovaných domech jako nájemníci, postupoval bych podle principů a hodnot, které mohu sdílet se svými spoluobčany, a nikoliv jen s těmi, kterým jde výhradně o vlastní zájem. Václav Švenda, místostarosta Příbrami, TOP09

Autor: Redakce

1.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení