VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Statut CHKO Brdům zajistí větší ochranu, ale všechny problémy nevyřeší

Příbram /NÁZOR/ - Starostové podbrdských obcí se mají rozhodnout, jaké variantě ochrany přírody v Brdech po odchodu vojáků dají přednost. Vyplynulo to ze schůzky, kterou ve středu 28. března 2012 uspořádali v Příbrami představitelé Ministerstva životního prostředí ČR. 

2.4.2012 1
SDÍLEJ:

Návrh CHKO Brdy.Foto: Zdroj: MŽP

Na tomto setkání se starosty podbrdských obcí byli přítomní též zástupci Ministerstva obrany ČR a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Starostové obcí a měst z podbrdského regionu mají nyní možnost říci, zda se spokojí s ochranou na stupni přírodní park (PP) doplněnou o síť maloplošných chráněných území, nebo zda budou usilovat o zřízení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Domnívám se, že odpověď na otázku, zda v Brdech chceme přírodní park, či CHKO, není možné uspěchat. Je důležité pečlivě zvážit všechna pozitiva a negativa. Rozhodnutí totiž podstatným způsobem ovlivní budoucnost podbrdského regionu.

Vyhlášení přírodního parku je jednodušším a rychlejším způsobem zajištění ochrany území. Je plně v kompetenci příslušného kraje. Zároveň jde o levnější variantu. Přitom by statut přírodního parku měl být schopen zajistit ochranu území zejména před necitlivými podnikatelskými záměry nejrůznějších developerů i před nekontrolovaným, masovým rozvojem turistiky. Ovšem stávající síť maloplodých chráněných území zdaleka nepostihuje všechny významné lokality, kterým je nutné zajistit vyšší stupeň ochrany.

Osobně jsem pro variantu CHKO, neboť tento statut zajistí území Brdům vyšší stupeň ochrany zdejší přírody a krajiny. Ovšem ani tato varianta není ve všech směrech nejvýhodnější. Především je nutné se shodnout na rozsahu území, které bude CHKO Brdy zahrnovat. Domnívám se, že nejvhodnější by bylo vyhlásit v první fázi CHKO Brdy v rozsahu současného Vojenského újezdu Brdy. Rozšiřovat území budoucí CHKO Brdy za hranice nynějšího vojenského výcvikového prostoru by přineslo celou řadu problémů, které by mohly v konečném důsledku způsobit, že ochrana území centrálních Brd nebude po odchodu vojáků vůbec zajištěna.

Ani statut CHKO v Brdech ale nevyřeší problémy, na které již delší dobu upozorňuji. Především nesouhlasím s parcelací území a s přičleňováním jednotlivých katastrů k obcím, aniž bychom respektovali hranice kraje. Domnívám se, že je třeba zachovat jednotný katastr území Brd a celistvost území v současném stavu, to je ponechat Brdy ve Středočeském kraji. Jen pokud nedojde k parcelaci a drobení území Brd, máme větší šanci, že zdejší krajina odolá chystanému náporu nejrůznějších podnikatelských skupin.

Rovněž je třeba zachovat současný způsob hospodaření v lesích a to nejlépe prostřednictvím státem zřizované organizace. Domnívám se, že současný model, kdy brdské lesy spravuje státní instituce Vojenské lesy a statky je tím nejoptimálnějším. A měl by být zachován i do budoucna.

Z hlediska ochrany přírody nejcennějších je třeba stanovit plán péče a vyčlenit na jeho financování dostatek prostředků. Zjednodušeně řečeno, je třeba zachovat alespoň v nejvýznamnějších částech Brd tu činnost, díky níž se zde vytvořila jedinečná rostlinná a živočišná společenstva.

Pro obyvatele podbrdských obcí a měst je rovněž životně důležité zajistit na území Brd důslednou ochranu vodních zdrojů.

A v neposlední řadě považuji za nezbytné zajistit bezpečnost návštěvníků Brd poté, co odtud armáda odejde. Není možné umožnit vstup lidem na cílové plochy, kam po desetiletí dopadala nejrůznější munice, aniž by došlo k pyrotechnické očistě území. Tuto očistu musí zajistit a zaplatit stát a to ještě dříve, než z Brd vojáci definitivně odejdou.

Josef Řihák, starosta města Příbram

Autor: Redakce

2.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

Ilustrační foto

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení