VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tereza Čapková: Závod jsem si spíš protrpěla

Příbram /ROZHOVOR/ – Příbramská atletka Tereza Čapková má za sebou svou olympijskou premiéru. V závodě na 1500 metrů obsadila 29. místo. V rozhovoru pro Příbramský deník mluvila nejen o samotném závodu, ale i o českém domě či fandění jiným sportům.

13.8.2012
SDÍLEJ:

Tereza Čapková.Foto: archiv

Jak byste zhodnotila svou olympijskou premiéru?
Mám ještě smíšené pocity. Chtěla jsem běžet lépe, ale když se ohlédnu nějaký ten rok zpátky, kdy jsem byla zraněná a úspěchy nepřicházely, jsem ráda, že jsem se na OH nominovala a mohla tady běžet. Myslím, že až se mi to trochu rozleží, budu spokojená i s tímto výsledkem a vůbec s celou letošní sezonou.

S jakou taktikou jste do závodu šla a jak moc se musela změnit po startovním výstřelu?
Věděla jsem, že na takových závodech jako je OH se poběží velice rychle a i startovní listina tomu napovídala. Chtěla jsem se pokusit běžet s čelní skupinou a zaběhnout si čas kolem osobního rekordu. Po startu jsem ale cítila, že se mi neběží tak lehce, jako v celé sezoně a závod jsem si spíš protrpěla. Jsem ráda, že na stadionu byla taková famózní divácká kulisa, která mě povzbudila k tomu, že nakonec ani můj výsledný čas není tak strašný. I když ne takový, jaký bych si přála.

Po doběhu ještě chvíli žila teoretická šance na postup, věřila jste tomu?
Když jsem viděla svůj výsledný čas a věděla, jaké další skvělé běžkyně nastupují v následujících dvou bězích, žádné šance jsem svému postupu ani nedávala. Nakonec jsem byla překvapená, jak se běžel druhý běh a spokojená, že aspoň v celkovém umístění se trošku posunu.

Co říkáte na dosavadní vystoupení atletické výpravy v Londýně?
Tak naše hlavní opory teprve závod čeká, ale jinak si myslím, že většina dopadla tak, jak se očekávalo. Konkurence je tady opravdu veliká a pokud si člověk ve většině případu neposune své životní maximum, je malá šance, že by postoupil do dalších kol. A připravit formu a vše na jeden závod v roce, je opravdu velice těžká věc :-) .

Sledujete i ostatní sporty, máte třeba možnost je jít i navštívit?
Přijela jsem až později a brzy mě čekaly závody, takže jsem nikam nejezdila. Jinak je to docela náročné sehnat lístky na nějaký sport. Vždy dostaneme na celou výpravu malé množství a člověk si musí říct dost dní dopředu, aby ty lístky získal právě on. Takže většinu sportů, kde závodí naši zástupci, sledujeme v televizi ve vesnici, kde vysílají úplně vše. Samozřejmě chodím na atletiku a i pro diváka je to neskutečný zážitek. Angličané jsou opravdu zapálení fanoušci a vytvoří vždy skvělou kulisu.

Byla jste se podívat v Českém domě? Média jej chválí na všechny strany…
Ano byla a i já mohu potvrdit, že se českým organizátorům moc povedl. Sice nemohu a nemám s čím srovnávat, ale myslím, že nasadili laťku hodně vysoko.

Zůstáváte v Londýně do zakončení Her nebo pojedete domů?
V Londýně zůstáváme všichni atleti až do zakončení Her. Tak když jsem nebyla na zahájení, budu mít šanci si zažít aspoň zakončení OH.

Rodiče tiskli palce a fandili doma u televize, na dceru jsou pyšní

Premiérový závod Terezy Čapkové pochopitelně prožívali i její rodiče Vladislav a Ivana.

Kde jste viděli olympijský závod na 1500 metrů?
Sledovali jsme jej doma. Manžel si vzal dovolenou. Po dohodě s Terkou jsme Londýn zamítli. Asi bychom sebe i ji vystavili ještě většímu stresu a zodpovědnosti. Jinak na domácí závody jezdíme téměř na všechny pravidelně už od dětství a moc dobře víme, jak to s námi vždy zacvičí.

Jaký typ fanoušků jste? Držíte poctivě palce či radši hlasitě povzbuzujete?
Já tedy opravdu tisknu palce. Manžel zase stopky. Stojíme, pokřikujeme, radíme co má dělat, sledujeme čas a napomínáme reportéra co říká špatně. Při tomto závodě jsme na 800 m poznali, že Terka neběží lehce, že to nemá ten švih. Čekali jsme, jestli to ještě rozběhne a zafinišuje jako na ME.

Byl cílem postup do dalšího kola nebo jste se soustředili na dosažený čas?
Cílem bylo semifinále a pokud to nevyjde, tak vylepšit nebo vyrovnat osobní rekord. Byli jsme po ME v Helsinkách (7. místo ve finále) moc namlsaní. Když jsme ale viděli startovní listinu s časy soupeřek, tak jsme trochu vystřízlivěli. Ale kdo bojuje, může i prohrát, kdo nebojuje, ten už prohrál.

Co chybělo k tomu, aby se Tereza dostala dál? Uškodilo jí třeba to, že běžela v jednom z těch rychlejších rozběhů?
Systém rozběhů je pevně daný a pravidla jsou pro všechny závodnice stejná. Každý rozběh je jiný a závodnice se s tím musí vypořádat. Můžete mít výborný čas a nepostoupíte, nebo horší čas a ostatní běhy budou pomalé a vy postoupíte. Pak už nikdo neřeší v jakém čase. Vše je ale jenom „kdyby", a to neplatí. Terka se potýkala od ME se zraněním tíhového váčku na patě, doufala, že bolest překoná. Je možné, že ji toto zranění limitovalo – nevím. Nechtěla si to připouštět. Natrénováno měla, i míle v Dublinu před OH byla dobrá.

Závod jste asi očekávali s velkým napětím, cítili jste na sobě po závodě úlevu?
Pocítili jsme úlevu, že to má za sebou a zároveň smutek, protože víme, že chtěla víc. Ještě malou chvíli byla naděje na postup, když druhý běh byl pomalejší než Terka. Ve třetím běhu za to holky ale vzaly a s postupem byl konec. Vím, že někomu 29. místo na OH (46 běžkyň) připadá málo, ale my jsme na Terku pyšní. Studuje ČVUT prezenční studium, trénuje, maká na sobě, závodí na OH. Co víc si jako rodiče můžeme přát?

Sledujete na olympiádě i další české sportovce?
Sledujeme téměř všechny sporty, kde má naše země své zástupce. Moc jim fandíme -někdy dost intenzivně. Přednost však dáváme atletice a hlavně fandíme běhům. Moc se mi líbí také basketbal, triatlon a vodáci na divoké vodě.

Autor: Jan Hájek

13.8.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z představení muzikálu Postřižiny v podání známých herců a ochotníků.
3

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Na ruční česání přijela posila z Moravy

Přílepy – Mezi prvními letos opět padly v sobotu štoky na chmelnici u Kutílků při dalším mistrovství v ručním česání chmele. Začátek letos odstartoval výstřel z pistole na návsi. Odtud se česáči chvatně vydali na chmelnici. Museli bojovat s pěkným bahnem, protože se tu v noci přehnala pořádná bouřka. Ale to nikoho neodradilo.

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení