Jan Ďuk splnil při MS na 100 kilometrů cíl postoupit na Spartathlon

Příbram /ROZHOVOR/ – Běžec Jan Ďuk má za sebou další úspěšné vystoupení letošního roku. Ve Španělsku absolvoval stokilometrový závod, který byl součásti mistrovství světa, v čase 7:45,46 hodiny a splnil tak cíl, kvůli kterému se do akce přihlásil. V open závodě byl příbramský běžec na pátém místě, dosažený čas by mu v závodě MS stačil na umístění kolem šedesáté příčky. Po návratu domů jsme úspěšného sportovce krátce vyzpovídali.

5.12.2016

Jan Ďuk běžel velkou část závodu s Augusto Gamou.Foto: archiv

Popsal byste nám trať závodu?
Běželo se ve městě Los Alcares. Trať byla rozdělena na deset okruhů po deseti kilometrech. Část okruhu vedla podél moře, kde to docela foukalo proti. Dá se říci, že to byla rovina s mírným převýšením.

Jak se závod pro vás vyvíjel?
Závod jsem rozběhl tempem 4 min/km. To jsem zvládl běžet až na maratonskou distanci, kde jsem měl čas cca 2:48 h. Do padesátého km bylo vše ok, ale mezi 60. a 70. km přišla obrovská krize, se kterou jsem se musel vyrovnávat. Kleslo mi tempo, které jsem nedokázal držet, jak jsem chtěl. Krizi se mi podařilo překonat a opět se dobře rozběhnout. Zakázal jsem si zastavit se a zbytek tratí jsem si rozdělil na jednotlivé malé cíle. Výborně se mi pak běželo mezi 80. a 90. kilometrem.

Sešla se na MS opravdu ta nejlepší konkurence z celého světa?
Sjela se snad celá špička ultraběžeckého světa. Byl to velký běžecký svátek. Byli jsme společně ubytováni v jednom hotelu, kde jsme se potkávali na snídani a podobně. Vládla zde perfektní atmosféra.

S jakým cílem jste na mistrovství světa jel?
Na MS jsem jel s jasným cílem zaběhnout pod osm hodin z důvodu nominace na závod Spartatlon v příštím roce. To je závod z Atén do Sparty dlouhý 247 km. Při splnění tohoto času je přímý postup. Takže cíl jsem splnil.

Byl to váš poslední letošní závod?
Mistrovství světa bylo pro mě velkým zážitkem a zkušeností. Chtěl bych poděkovat celé české výpravě za podporu jak po závodě, tak před ním. Letos mám v plánu ještě Pražskou stovku, což je závod na 145 km. Ale uvidím, zda se postavím na start. Ještě léčím šrámy ze Španělska.

5.12.2016

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

The Tap Tap
24

The Tap Tap odehrají šedesát koncertů ročně

U pevnosti vznikne zřejmě dělostřelecká expozice

Příbram /FOTOGALERIE/ - Armáda předala Vojenskému historickému ústavu do užívání cvičný objekt Jordán. Jde o pěchotní srub československého opevnění v severním svahu kopce Houpák v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Bývalá cílová plocha Jordán spolu s pěchotním srubem náleží k nejnavštěvovanějším lokalitám oblasti.

OBRAZEM: Huťské hasičky na domácí půdě zvítězily v útoku

Stará Huť – V sobotu se konal XII. ročník Pouťové soutěže v požárním útoku ve Staré Huti. Na domácí půdě muži skončili druzí a ženy vybojovaly první místo. Místo klasických dvou útoku, jak bývá zvykem, se běžely útoky tři.

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Strakonice – Na ukazateli svítilo v 15. minutě hrozivé skóre 0:4. Bylo tomu tak v prvním přípravném utkání hokejistů Strakonic doma proti Příbrami. Čtyřgólové manko však Jihočeši v sobotu 19. srpna dokázali vyrovnat, ale v závěru zápasu inkasovali popáté a prohráli nakonec 4:5 (0:4, 3:0, 1:1).

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

Česko odkoupí vepřín v Letech na Písecku, který stojí na místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Vláda dnes krok schválila, uvedl na twitteru ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka.