VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Erdélyi se ve 47 letech postavil do klece, zápas skončil remízou

Příbram /ROZHOVOR/ – Ladislav Erdélyi starší, který je zakladatelem MMA v Příbrami a trenérem KBC Příbram, má za sebou svůj druhý zápas v MMA. Uskutečnil se na galavečeru organizace GCF v Praze. Zápas, který skončil remízou, byl o to zajímavější tím, že Erdélyi do něj nastoupil ve svých 47 letech. Stal se tak aktuálně nejstarším zápasníkem pod organizací GCF v ČR.

29.4.2014
SDÍLEJ:

Ladislav Erdélyi (vlevo) při utkání v Praze.Foto: archiv GCF

Máte za sebou druhý zápas v MMA. Jak byste tyto dva zápasy zhodnotil?
První zápas jsem měl u nás na galavečeru GCF: Back in the Fight 2 v roce 2013 s Janem Bezouškou a skončil pro mě porážkou TKO sedm sekund před koncem druhého kola. Honza mě poslal k zemi pěkně trefenou zadní rukou, přímo na bradu. Rozhodčí uznal za vhodné tento zápas ukončit, jelikož měl dojem, že jsem po úderu a po dalších nastávajících neměl na zemi již dostatečnou obranu. Jan Bezouška je aktuální vicemistr ČR v MMA, je to skvělý bojovník a výhru si zasloužil. Měl jsem už od prvního kola rozlámaný nos a teklo mi dost krve, proto to rozhodčí raději ukončil z pohledu ke zdraví zápasníků. Svůj druhý zápas jsem měl na GCF: 27 Road to the Cage v Praze. Soupeřem mi byl Tomáš Peleška, který má základ v tae-kwondo, patnáct zápasů v thai boxu, z toho dvanáct vítězných, několik zápasů v MMA a skončil na mistrovství ČR MMA 2014 na stupni vítězů. Náš duel rozhodčí rozhodli remízou. Dali jsme si s Tomášem docela zabrat, byl to vyrovnaný souboj až do konce. Chtěl bych jen zmínit, že si Tomáše Pelešky jako bojovníka i jako člověka velmi vážím a chci mu poděkovat za dobrý fight. Ostatní je na posouzení diváků, kteří byli přímo ve sportovní hale nebo to mohou shlédnout ze záznamu na internetu. Kritiku zápornou i kladnou budeme respektovat. Důležité je se poučit z chyb.

Stal jste se druhým nejstarším zápasníkem MMA v republice. Co vás vlastně k zápasení vede?
Aktuálně jsem nejstarším zápasníkem v MMA pod organizací GCF. Přede mnou byl Ivan Ivanka starší, který ukončil kariéru v devětačtyřiceti letech. Někdo si může pomyslet, že v tomto věku jsme asi tak trochu nenormální a nechápe, proč riskujeme zdraví v zápasech v nejnáročnějším a nejtvrdším bojovém sportu. Já v první řadě zápasím, protože to chci já. Důvodů je však více. Kdybych je měl uvést všechny, tak bych na to potřeboval více času i prostoru. Důležité je, že těmito zápasy v tomto věku snad podpořím rozvoj tohoto sportu u nás v České republice a také pochopitelně v KBC Příbram. Budu podporovat tento sport tak, jak si to zaslouží. Tento sport nepodporuji jenom tím, že se objevím v kleci. Je toho více, co člověk pro to musí udělat, aby veřejnost věděla o MMA co nejvíce. Bez objektivní informovanosti v médiích to není vůbec jednoduché.

Je zajímavostí, že nemáte trenéra a připravujete se sám. Jak probíhá vaše příprava?
To není úplně přesné, já mám trenérů několik. Jsou to převážně mí svěřenci. Mám také několik přátel, kteří mi v přípravě pomáhají. Není to jenom o samotném tréninku. Je to i mimo naší boxernu, i jiných tělocvičen. Pokud se ptáte na přípravu do konkrétního zápasu, tak trénuji každý den dvoufázově, pět dní v týdnu. Ráno je to fyzicky zaměřený trénink, který je velmi náročný, a večer je zaměřený trénink na techniky a sparing. Pokud je zápas avizován dostatečně dopředu, tak má příprava probíhá asi dva měsíce. Jinak trénuji během roku neustále, sice mírněji, ale pokud nejsou zranění a nemoci, tak trénuji pětkrát týdně.

Jste před zápasem nervózní?
Nervozita, pokud tyto pocity budeme takto nazývat, je u mě pociťována každý den jinak. Musím se starat o chod našeho klubu, a to také není zrovna jednoduché. Ještě, že na to nejsem sám. Kdybych na to byl sám, tak je to všechno nereálné. Vstoupím do klece a jsem svobodný, jsem absolutně bez nervozity. Když nám rozhodčí udílí poslední pokyny a zopakuje pravidla, tak žádnou nervozitu již necítím. Vidím soupeře, jak je odhodlaný bojovat, tak jdeme do toho.

Nedá mi to se nezeptat, budete ještě zápasit?
Pokud budu po zdravotní stránce v pořádku, tak určitě nějaký ten zápas dám. Pokud dostanu možnost dalšího zápasu pod organizací GCF, tak to zvážím s ohledem i k jiným faktorům, jako je chod klubu či trénování mých svěřenců. Pokud tím opět budu moci podpořit vývoj MMA v naší republice a v našem klubu, tak ano. V návaznosti na to bych chtěl poděkovat za prostor, který MMA dostává v Příbramském deníku a také všem našim sponzorům, partnerům a přátelům, bez kterých by bylo nemožné v této práci pokračovat.

Autor: Jan Hájek

29.4.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

Ilustrační foto

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení