VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ladislav Šišma křižuje na kole Evropu

Dobříš – Láďu Šišmu (32) zná na Dobříši kromě spoluhráčů jen malý okruh diváků, kteří navštěvují utkání fotbalového B nebo C-týmu Dobříše.Abych se přiznal, já i několik mých známých se vždy těšíme co poté, kdy obvykle na konci utkání vstoupí na hřiště jeho nepřehlédnutelná vousatá subtilní postava, předvede. Jeho nevyzpytatelné kousky totiž často diváky pobaví.

30.7.2012
SDÍLEJ:

Ladislav Šišma.Foto: archiv

Jeho humor je zvláštní a vlastně dokresluje jeho povahu. Například v loňském roce při „dokopné" ve stylu country, si nasadil na půl obličeje poloviční hlavu krávy. Dalo nám to práci pochopit, že se jedná o vyjádření slova cowboy. Půl krávy – půl chlapec.

Těsně před koncem letošní sezony jsem se s ním bavil, a tak mě napadlo o něm něco napsat. Co jsem o něm věděl? Že jeho druhou velkou láskou je cyklistické kolo, se kterým procestoval velkou část Evropy. Věděl jsem, že každý rok si prodlužuje hostování na Dobříši z nějakého menšího klubu na Hané. A to je tak asi vše.

Ládík, jak ho většina spoluhráčů oslovuje, je svérázná postava. Žije v Praze, kde studuje matematiku a informatiku. Před několika lety se zúčastnil menšího turnaje v malé kopané a tehdy mu bývalý hráč Dobříše Vávra nabídl, zda by si tady nechtěl zahrát. Od té doby patří ke koloritu dobříšských týmů v okresních soutěžích mužů.

Dostat z něho slovo je umění, pokud ovšem nepřijde řeč na kolo. O svých cestách vyprávět dokáže. Dlouhé cesty na kole začal před třemi lety, kdy se skupinou známých vyrazili do Dubrovníku. Ostatní se odtud vrátili vlakem. Ovšem Láďovi se to zdálo málo, a tak si vyrazil ještě pro zpestření na „krátkou projížďku" do Itálie do Benátek. Tuto cestu nazval: Okolo Jadranu a přes Alpy domů.

Na druhou cestu vyrazil pro jistotu sám, a to do Španělska až ke Gibraltaru. To také byl zatím nejvzdálenější bod cesty od České republiky. Nejvyšší bod jeho cesty (3 100 m. n. m.) byl ve Španělsku v pohoří Sierra Nevada hora Veleta, kde se jeho kolo pokrylo ledem a zamrzly mu brzdy, tak že musel kolo „odledovat", aby mohl jet dál.

K jeho k největším zážitkům patří cesta přes Pyreneje. V místech kudy projížděl byla ještě zima, zatímco pohledem do údolí viděl již léto. Název této cesty: S vlaštovkou do Afriky – cesta lehce podobná tahu našich vlaštovek do „teplých krajin" .

Zajímavý zážitek popisoval z Baskicka. Tehdy se z nějaké restaurace vyřítil člověk s výkřikem: „Bomba". Jelikož šlo o Baskicko, tak se zprvu domníval, že se jedná o teroristický útok. Teprve po chvíli si uvědomil, že slovo „bomba" ve španělštině znamená nejen zbraň teroristů, ale také cyklistickou pumpičku. Onen muž si chtěl půjčit jen pumpičku na kolo.

Třetí jeho výpravou na kole byla cesta do Turecka a poté na ostrov Rhodos, odkud se letadlem vracel. Velkým zážitkem pro něho byla návštěva historického muzea Afrodisias v Turecku.

Celkově Ladislav Šišma najezdil asi 30 000 km.

Letos se chystá severněji. Míní jezdit po Skotsku a Irsku. Tentokráte však s kolem nebude cestovat přímo z Prahy, ale vydá se tam se svým dopravním prostředkem letadlem. Tuto cestu nazval Karpatská eStráda Byzancii (to eS znamená tvar Karpat při pohledu na mapu).

Jeho dalším přáním je procestovat na kole Sicílii, Sardinii a Korsiku.

Jak probíhá plánování cesty? Nejprve si našetří nějaké peníze, pak si koupí mapy, aby si naplánoval trasu. Když cestoval na Balkán, tak používal naše mapy, které jsou kvalitnější. Naopak při cestě po západní části Evropy jsou lepší zahraniční mapy. Denně stráví na kole tak 4,5 až 6,5 hodiny a ujede přibližně 100 km. Pokud zjistí nějakou zajímavost, udělá si odpočinek, aby si vše dobře prohlédl.

Ze svých cest si přivezl mnoho velice krásných fotografií přírodních scenérií. Zajímavé jsou i jeho svérázné poznámky z cest. Např.: „Pestré, zajímavé a ne vždy příjemné". Nebo: „Čím člověk jede rychleji, tím víc prší."

Ládík je prostě originál.

RADIM WEBER

Autor: Redakce

30.7.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení