VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tománek: Věřím, že se brzy vrátím do tréninku i závodů

Drhovy /ROZHOVOR/ – Handbiker Jan Tománek je zraněný. Musel k vůli tomu předčasně přijet ze soustředění v Chorvatsku a přerušit svůj závodní program. Léčení si vyžádá několikatýdenní pauzu.

26.4.2013
SDÍLEJ:

Jan Tománek na Mallorce.Foto: archiv J. Tománka

Vaší sezonu hned zkraje zbrzdilo zranění. O co jde a jak dlouhou pauzu si léčení vyžádá?
Začátkem dubna jsem měl naplánované krátké soustředění v chorvatské Istrii, ze kterého jsem musel ze zdravotních důvodů vrátit o několik dní dříve. Neřekl bych, že se jedná o typické zranění způsobené nepřiměřeným zatížením nebo úrazem. Z otlaku a hematomu pod levou sedací kostí se vyvinul dekubit, což je vlastně strukturální postižení kůže a okolní tkáně způsobené lokálním tlakem na kůži. V tuto chvíli jsem v péči lékařů a jelikož jde o poměrně čerstvé zranění, tak se čeká, jak se tělo s defektem vypořádá. Věřím ve spontánní zhojení, ale pokud se můj stav nebude lepšit, absolvuji s největší pravděpodobností plastiku hýžďového svalu. Optimistické odhady hovoří o léčení v řádech týdnů, kdyby se muselo přistoupit k operativnímu zákroku, tak několik měsíců.

Jde o zranění, které lze označit jako běžné nebo se podobná nestávají tak často?
U běžné populace jde o velmi ojedinělý zdravotní problém, který je charakteristický spíše pro dlouhodobě ležící pacienty. Mezi aktivními a vrcholově sportujícími vozíčkáři jde o poměrně častý zdravotní problém, který i při používání antidekubitních sedáků a podložek nejde zcela vyloučit.

Je to velká komplikace vzhledem k absolvované přípravě? Budete muset po návratu začít trénovat od začátku nebo půjde navázat?
Určitě ano, jak už prokázaly absolvovaná soustředění a výkonnostní testy, jsem ve skvělé kondici a i na úvodním závodě evropského poháru ve francouzském Rosenau to bylo vidět. V tuto chvíli je zásadní otázkou, jak dlouhá bude doba rekonvalescence a podle toho se dá odvodit i celkový dopad na výkonnost a kondici. Jsem optimista a věřím, že se budu moci brzy vrátit do tréninkového zatížení a dokáži se optimálně připravit na mistrovství světa v kanadském Baie Comeau, které by pro mě mělo být letošním vrcholem sezony.

Už jste v minulosti musel absolvovat podobnou „povinnou" pauzu kvůli zranění?
Ze stejného zdravotního důvodu ne, jinak ano. Hned na začátku letošní zimní přípravy jsem si na soustředění v italském Val di Sole zlomil po pádu na lyžích žebro, což mě na dobu čtyř týdnů postavilo mimo trénink. Přesto jsem se dokázal během několika tréninkových kempů dostat do skvělé formy a doufám, že i nyní nebude tréninkový výpadek tak dlouhý a celkový dopad bude minimální.

Které části těla jsou vlastně ve vašem sportu nejvíce ohrožená?
Vzhledem k tomu, že horní končetiny dlouhodobě nahrazují funkci dolních končetin nejen při sportu, ale i při běžném životě, tak jsou to jednoznačně celé horní končetiny, ramenní pletence, šíje, hrudní a krční páteř.

Co nyní děláte, když nemůžete sportovat?
První pomocí při léčbě dekubitů je maximální odlehčení postiženého místa a proto již více než týden trávím na břiše v posteli. V rámci možností se snažím pracovat, studovat a velmi omezeným kompenzačním cvičením se udržovat v kondici. Velmi nerad ruším všechny akce a projekty v tomto období, na kterých jsem měl participovat. Během minulého týdne jsem dokonce absolvoval i online besedu s dětmi z Jedličkova ústavu.

Autor: Jan Hájek

26.4.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Zápotočný z Příbrami
8

Zápotočný se vrací do Příbrami!

Veronika Novotná si běží pro první místo ve štafetě na ME kategorie U17.

Pětibojaři na mistrovství světa nezklamali

Péče ORL v Příbrami i přes krizi s lékaři zůstane

Příbram - I přes personální potíže, které vedení příbramské nemocnice v uplynulých týdnech intenzivně řešilo, se podaří zachovat péči v oblasti ORL. Změny, které nastanou, se běžných pacientů dotknout jen minimálně, jak informoval ředitel nemocnice Stanislav Holobrada, jenž takto reaguje na množící se diskuze na sociálních sítích. Rozkřiklo se totiž, že z ORL odcházejí lékaři a lidé se domnívali, že se oddělení zruší.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Sezóna mláďat pomalu končí, je čas na pořádné letní akce, říká Pavel Křížek

Hrachov /FOTOGALERIE/ - Ochrana fauny je nezisková organizace působící v Hrachově a ve Voticích. V Hrachově je záchranná stanice pro zraněné divoce žijící živočichy a ve Voticích Motýlárium. V hrachovském areálu se konají také kulturní a vzdělávací akce a přednášky pro veřejnost. Ředitel a zakladatel Ochrany fauny Pavel Křížek zodpověděl několik otázek týkajících se léta v záchranné stanici a také jaké plánují akce pro veřejnost.

Hlavním problémem neplodných párů je dnes jejich vyšší věk, říká gynekolog

Příbramsko - Porodníka Jana Rapsu bylo dříve možné potkat v příbramské porodnici, kde jeho uklidňující a pečlivý přístup usnadnil těžkou chvilku nejedné nastávající matce. Dnes se o své pacientky stará hlavně v gynekologické ambulanci v Sedlčanech. Jednou týdně si odskočí do IVF centra v Praze, kde pomáhá budoucím rodičům v problémových případech s otěhotním.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení