VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Drevníkách kralovali profesionálové a slovenský tandem

Drevníky /FOTO/ - Na zcela novém okruhu na levém břehu Vltavy se startem v Drevníkách na Dobříšsku se uskutečnil pátý závod silničářských seriálů DA-BA - Povltavské Extraligy 2009, který se současně jel jako historicky první mistrovství České republiky zrakově postižených cyklistů na tandemech.

26.6.2009
SDÍLEJ:

Pátý závod silničářských seriálů DA-BA - Povltavské Extraligy 2009, který se současně jel jako historicky první Mistrovství ČR zrakově postižených cyklistů na tandemech.Foto: Ivana Hrdinková

Pořadatelé z Povltavského sportovního klubu DA-BA vybrali trať, který byla podle ohlasů startujících velmi těžká, ale krásná a v neděli 21. června 2009 dokonale prověřila jejich síly.

Již od počátku udával tempo závodu favorizovaný slovenský reprezentační tandem, za jehož řídítky seděl Marian Stančík a na zadním sedle čtvrtý v této disciplíně při loňských Paralympijských hrách v Pekingu, nevidomý Vladislav Janovjak. V průběhu prvního okruhu, dlouhého 28,2 km - cyklisté absolvovali tříkilometrové stoupání z Drevníků do Žebráku na jeho počátku i konci - se na čele vytvořila skupina, v níž společně se Slováky jel také nejlepší český tandem Jiří Chyba - Marek Moflar (Rubena Specialized), paralympijský vítěz Jiří Ježek (Duratec), profesionál Antonín Linda (PSK Whirlpool), bývalý jezdec profistáje Dukla Praha Jan Kunta (Enduraining), přední amatérský závodník Jan Dubec (CK Vinohradské šlapky) a juniorský mistr ČR Daniel Dvořáček (Česká spořitelna MTB).

Po skončení Velké ceny MO-TIP Praha konstatoval nejeden z jejích účastníků, že takový začátek závodu snad vůbec nepamatuje. Jiří Ježek na svých webových stránkách napsal, že první půlhodina jízdy byla charakterizována neustálými nástupy. Výsledkem tohoto způsobu závodění bylo velice rychlé rozdrobení startovního pole do malých skupinek, z nichž ta, kterou bylo možno považovat za hlavní, čítala devět cyklistů. Jelo v ní vlastně stejně tolik závodníků, jako na úplně vepředu, jenže tam seděli pouze na sedmi strojích.

Ve druhém kole nestačil neustále stupňovanému tempu český tandem a druhá polovina závodu se pak odehrávala opět ve znamení častých nástupů některého z jezdců, kteří nechtěli spoléhat na závěrečný finiš do nepříjemného kopce. Žádná z těchto akcí však nevedla k rozdělení skupiny, takže nakonec přece jen přišly ke slovu sprintérské kvality jejích členů. Za těchto okolností byl mírným favoritem Jan Kunta, který také papírové předpoklady naplnil. Pro těsné vítězství před Antonínem Lindou a Janem Dubcem si dojel v čase 2:03:14 h, který na trati dlouhé 78,6 km představoval velmi kvalitní průměrnou rychlost 38,268 km/h. Se ztrátou jediné sekundy dojel jako čtvrtý - a první z handicapovaných cyklistů - Jiří Ježek, jenž v závěrečných metrech již do souboje o prvenství nezasahoval, stejně jako vítězní tandemisté a nejlepší dorostenec, kteří dojeli do cíle o půl minuty později než první čtveřice. Prvenství v mezinárodním mistrovství České republiky zrakově postižených cyklistů získali Slováci Marian Stančík a Vladislav Janovjak, kteří na nejlepší v závodě ztráceli devětadvacet vteřin a stejný čas patřil také prvnímu z tzv. vrcholových dorostenců, Danovi Dvořáčkovi. Pro premiérový český mistrovský titul v závodě tandemů si přijela dvojice týmu Rubena Specialized Jiří Chyba - Marek Moflar, která projela cílem na sedmém místě v absolutní klasifikaci závodu. Jejich čas (2:06:33 h) byl o 3:10 min horší než čas reprezentantů Slovenské republiky, kteří jsou v současnosti druhým nejlepším tandemem na světě.

Více než sedm minut pak diváci čekali na další závodníky. Na osmém místě přijel Radim Pavlík (Rubena Specialized), druhý z tělesně handicapovaných cyklistů a devátá příčka patřila vítězi závodu mužů s výkonnostní třídou B, Petru Pohořalému (S.O.S.). O dvě minuty později přivedl Kamil Koprnický (Author Team Stupno), třetí v M39A, na cílovou čáru hodně nataženou hlavní skupinu, v níž dojel také Petr Bartoš (PBR – Team DA-BA). Tento sedlčanský cyklista si tak udržel celkové vedení v kategorii M39B jak v pohárovém, tak ligovém hodnocení silničních závodů pořádaných Povltavským sportovním klubem DA-BA.

V soutěži tandemů si stříbrnou medaili z Povltaví odvezli Jiří Kraus a Václav Trnka, kteří obsadili třetí místo v absolutní klasifikaci této kategorie. Čtvrtá příčka patřila manželům Tomášovi a Kateřině Drbohlavovým (BATS Kralupy), kteří se stali vítězi rámcového závodu dlouhých strojů, na nichž nestartoval zrakově postižený cyklista. Na pátém místě skončil druhý ze slovenských tandemů, na němž jeli Jaroslav Zöldfay a Marián Tóth. Bronzovou medaili převzali z rukou Jaroslava Paty, prezidenta Českého svazu zrakově postižených sportovců, Milan Kladívko a Rostislav Charvát, kteří dojeli v celkové klasifikaci tandemů na příčce šesté. Veliký potlesk čekal při slavnostním ceremoniálu také na dvojici dorostenců Petr Müller ml. - Josef Sarkány. Ti se totiž statečně poprali nejen s nástrahami tratě, ale také s nepříliš dobrým technickým stavem svého stroje, na němž statečně dojeli do cíle jako devátí.
Kategorii mužů ve věku nad čtyřicet let vyhrál v Drevníkách se čtyřminutovým náskokem vedoucí jezdec její celkové klasifikace, Pavel Prchal (Cyklosport Kern), který 53,4 km ujel za 1:29:37 h. Druhé místo patřilo Miloslavu Kvasničkovi (MKV Sport), držiteli tří stříbrných medailí z MS v cyklokrosu (1981, 1984, 1990) a třetí skončil Pavel Zach (CK Vinohradské šlapky), jenž na vítěze ztrácel přesně deset minut.

Nejlepší světový handicapovaný junior, devatenáctiletý Tomáš Kvasnička (Rubena Specialized), závodí v DA-BA Extralize jako spastik v základní kategorii dorostenců. První letní den roku 2009 mu přinesl již třetí vítězství, pro které si dojel v čase 1:38:45 h s více než čtyřminutovým náskokem před mistrem ČR v časovce dvojic z roku 2006, sedmnáctiletým Martinem Dědem ze Sedlčan. Více než dvě hodiny potřeboval k absolvování dvou okruhů třetí v kategorii M18B, patnáctiletý Matouš Gramblička z Kraken Teamu, který již má na svém kontě několik úspěchů v závodech horských kol, ale silniční cyklistice se začal věnovat teprve letos na jaře.

Stejně dlouhou trať jako dorostenci absolvoval také Aleš Wasserbauer (ČATHS, 2:01:05 h), který své kolo pohání pouze levou nohou, protože pravá mu byla amputována nad kolenem. Jeden okruh (28.200 metrů) čekal na dva handbikery čili tzv. ruční cyklisty. Rychleji jej zvládnul dvaadvacetiletý Jan Tománek, který při závodě jezdil takřka kolem svého domu v Drhovech a na trati byl 1:29:22 h. Jeho klubový kolega z CK Windoor´s Příbram, Tomáš Mošnička, patří již do veteránské kategorie a v cíli byl o 12:42 min později.

V kategorii žáků si pro vítězství dojeli cyklisté v barvách pořádajícího Povltavského sportovního klubu DA-BA. Nejrychlejším z nich byl David Novák z Bystřice, který 28,2 km dlouhou trať ujel za 1:02:11 h. Vítězkou divize děvčat se sice stala Lucie Kovářová z Vrchotových Janovic, ale rychlejší než ona byla devítiletá Eliška Flosmanová z Olbramovic, která vyhrála kategorii členů přípravek sportovních klubů v čase 1:19:34 h. Start dětí mladších než deset let na hlavní trati je v DA-BA Extralize podmíněn doprovodem dospělé osoby na kole. Elišku doprovázel její otec Petr, který v Drevníkách získal nejen radost z výkonu své dcery, ale také jeden bod do celkové klasifikace seriálu za vítězství v divizi Hobby.

Na startu nechyběly ani předškolní a mladší školní děti, pro něž pořadatelé vždy připravují tratě dlouhé několik desítek až stovek metrů. Tentokrát si sladké ceny a drobné suvenýry za prvenství odváželi do nedalekých Borotic Ondřej Klenka (D06) a Jan Antonín Brabec (D09).

26.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pacientka zamlčela úraz, aby dosáhla odškodnění

Tradiční městské oslavy se konaly v Rožmitále v sobotu od dopoledne do pozdních nočních hodin.
18

OBRAZEM: Rožmitálští oslavili patnáctý průvod s královnou Johankou

Oslavy korunovace milostné sošky Panny Marie vyvrcholily nedělním průvodem

Příbram /FOTOGALERIE/ – Na Svaté Hoře tento víkend slavili výročí korunovace milostné sošky Panny Marie Svatohorské. Oslavy začaly v sobotu večer mší svatou a poté průvodem se svícemi. V neděli přišla na řadu hlavní část oslav. Po mši následoval průvod, ve kterém byla soška Panny Marie nesena na nosítkách za zpěvu mariánských písní.

Rožmitálští se letos mohou těšit na letní kino

Rožmitál – V improvizované letní kino se změní nádvoří společenského centra v Rožmitále, kde se mohou diváci o prázdninách těšit na čtyři skvělé filmy pod širým nebem.

Dobříšský tvrďák dal v horkém počasí závodníkům zabrat

Dobříš /FOTOGALERIE/ – V sobotu se triatlonisté sešli na tradiční akci Albixon Dobříšský tvrďák. Jde o náročný závod jednotlivců a štafet, kdy je nutné zdolat 800 metrů plavání, 30 kilometrů jízdy na horském kole terénem a běh 8 kilometrů.

OBRAZEM: Diváci viděli strhující výkony

Beroun – V sobotu se po roce opět uskutečnil v pořadí již osmý ročník závodu světového poháru Grand Prix ve skateboardingu. Nádherné slunečné počasí a neskutečné výkony všech závodníků, vždyť do Berouna přijela Evropská špička a účastníci X-Games, přilákalo do skate parku několik tisíc návštěvníků. Mimořádnou událostí byla návštěva ministrů zahraničních věcí České republiky Luboše Zaorálka a Německa Sigmara Gabriela, který je v České republice na oficiální návštěvě. Velkou zásluhu, že se závod s účastí skateboardistů celého světa v Berouně koná, má Tomáš Vintr, který se na domácí trati také závodu zúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies