„Pozvání k návštěvě příbramské společnosti ZAT jsem přijal velmi rád. Chci vidět, jak naše ekonomika funguje – všichni na ni žehrají, všichni mají pocit, že jsme neúspěšní. Pro mě je proto vždycky nesmírným potěšením přijít do fungující firmy, která vypadá spořádaně, úspěšně a nadějně. Můj pocit ze společnosti ZAT je mimořádně dobrý. Druhá věc je, že mne trápí hloupost vzdávání se jaderné energetiky ve prospěch ekonomicky neúnosných obnovitelných zdrojů. Mohu-li proto svojí přítomností signalizovat podporu čemukoliv, co se týká jaderné energetiky, vždy to rád udělám," konstatoval v rámci návštěvy firmy Václav Klaus.

ZAT patří mezi čtyři firmy v Evropské unii, které dodávají vlastní řídicí systémy s certifikací pro vysoký stupeň bezpečnosti primárních okruhů jaderných elektráren u nás i ve světě. Firma se specializuje na technologicky náročné projekty. I díky tomu v posledních deseti letech poptávka po know-how ZAT na českých i zahraničních jaderných elektrárnách významně roste.

„ZAT se účastnil tendru na výstavbu nového jaderného bloku v JE Temelín. Jako dodavatele řídicích systémů nás po tvrdých auditech a prověření našich technologií i výroby vybrali do svých projektů dva ze tří největších uchazečů – společnosti Areva a MIR 1200. I když byl tendr zrušen, s oběma firmami spolupráce pokračuje," říká Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT a.s.

„Pro Arevu podle francouzských norem certifikujeme a dodáváme řídicí systémy pro rekonstrukci osmi jaderných elektráren ve Franci. V návaznosti na ruské konsorcium pokračujeme ve spolupráci s firmou Rosatom. Společně s Rolls-Royce připravujeme produkty pro jejich dodávky do jaderných bloků realizovaných mimo Ruskou federaci," dodala Česáková.

Od 70. let minulého století firma dodala řídicí systémy do 25 bloků jaderných elektráren v hodnotě přes 5 miliard korun. Firma dodává řídicí systémy do jaderných elektráren u nás, na Slovenku, ve Francii i na Ukrajině. V březnu tohoto roku ZAT získal významný kontrakt na rekonstrukci maďarské jaderné elektrárny Paks v řádu stovek milionů korun, kde bude dodávat technologie do primární části reaktoru.

Společnost sídlí v Příbrami, kde pracují dvě třetiny jejích zaměstnanců. Firma za posledních pět let investovala do obnovy areálu přes 100 milionů korun. S podporou dotací pořídila nové výrobní stroje za 27 milionů korun a za deset milionů vybudovala laboratoře. V Plzni, kde pracuje stovka lidí, má ZAT vlastní vývoj, projekci, výrobu, instalaci i servis. Vyrábí také zdravotnické přístroje.