VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatele zachránil před plameny požární hlásič

Příbramsko /FOTOGALERIE/ – O klidných vánočních svátcích rozhodně letos nemohou mluvit profesionální hasiči z Příbramska. Za tři vánoční svátky hasiči ze stanic Příbram, Dobříš a Sedlčany vyjížděli celkem k 11 událostem. Z toho byly tři technické pomoci, jeden výjezd byl v součinnosti s ostatními složkami IZS, ale největší podíl měly bohužel požáry, kterých bylo celkem sedm.

27.12.2011 1
SDÍLEJ:

Požár v Lazsku.Foto: HZS: Pavel Šušola

Už na Štědrý den po 21. hodině vyjížděli hasiči k požáru sazí v komíně. Požár se naštěstí obešel beze škod.

„Z pohledu dlouhodobější statistiky se dá říci, že tyto Vánoce byly ve znamení ohně, neboť za posledních pět let nebylo na svátky tolik událostí, jako letos a natož tolik požárů. Ze všech těchto požárů o svátcích byly nejvážnější v obci Pičín a v obci Lazsko, kde hořely rodinné domy,“ řekl Deníku Pavel Šušola, vyšetřovatel hasičského záchranného sboru v Příbrami.

V Pičíně byl nahlášen požár 25. prosince ve dvě hodiny po půlnoci. Hořel obývací pokoj rodinného domu. Dva lidé byli zranění, když se nadýchali kouře. Celková škoda byla odhadnuta na 500 000 Kč a uchráněné hodnoty byly vyčísleny na 4 miliony. „Jako nejpravděpodobnější příčina vzniku požáru byla stanovena technická závada na přívodním kabelu stolní lampy. Na zjišťování příčiny vzniku požáru se v tomto případě podíleli i příslušníci Technického ústavu požární ochrany Praha,“ upřesnil Pavel Šušola s tím, že na místě zasahovala jednotka HZS a jednotka SDH z Březových Hor.

Obyvatelům domu v Pičíně podle hasičů zachránil život autonomní požární hlásič. "Hlásič je probudil a oni mohli utéct. Kdyby hlásič v domě neměli nainstalovaný, kdo ví, jak by to dopadlo," uvedl Šušola s tím, že se rozhodně do takového přístroje vyplatí investovat peníze.

Druhý požár se stal 25. prosince po 16. hodině v obci Lazsko, kde také plameny zachvátily obývací pokoj. V tomto případě však naštěstí nedošlo k žádnému zranění. Škoda se pohybuje okolo jednoho milionu korun a uchráněné hodnoty jsou odhadnuty na tři miliony korun. „Příčina vzniku tohoto požáru je v současné době v šetření. Na místě požáru zasahovala jednotka HZS Příbram, jednotky SDH Milín a SDH Lazsko,|“ doplnil vyšetřovatel hasičů.

„Vzhledem k těmto událostem je jasné, že s obavou vyhlížíme konec roku, který je z hlediska počtu událostí obvykle mnohem náročnější než samotné vánoční svátky. Proto bych touto cestou chtěl apelovat na všechny lidi, aby byli při silvestrovských oslavách velmi obezřetní, neboť každoročně si tyto oslavy vyžádají svou daň v podobě několika zásahů hasičů. Doufejme, že tento rok jsme si už smutnou statistiku "odbyli" a že Nový rok bude příjemným překvapením,“ uzavřel Pavel Šušola.

Požáry ve Středočeském kraji:

V období 24. - 26. prosince 2011 vyjížděli středočeští hasiči k celkem 31 požárům. Z celkového počtu se jednalo o 15 požárů nízkých budov, 1 požár bytu, 1 požár motorové čtyřkolky, 11 požárů popelnic, kontejnerů a odpadů, 1 požár stohu, 1 požár sušící linky a 1 požár pouliční lampy. Jako každoročně byla v několika případech na vině lidská nedbalost při používání otevřeného ohně v souvislosti s osvětlením objektů, vánočních stromečků a zapalování adventních věnců. Co do příčin vzniku požárů nechyběly požáry sazí v komínových tělesech. Při požárech bylo zraněno 6 osob, 1 osoba byla zachráněna. Škoda na majetku přesáhla 2 miliony korun. K požáru s nejvyšší škodou na majetku a se zraněním 2 osob došlo 25. 12. 2011 v 02:12 hodin v obci Pičín na Příbramsku… Mimo událostí typu "Požár" zasahovali středočeští hasiči u 13 dopravních nehod, při kterých byla usmrcena 1 osoba a 13 osob bylo zraněno a u 26 technických pomocí - převážně otevírání uzavřených prostor a pomocí složkám IZS. Oproti stejnému období loňského roku se v roce letošním jedná o nárůst o 5 událostí. Libor Pospíšil, krajský vyšetřovatel

Autor: Karel Hutr

27.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Policie se koncem minulého týdne zaměřila na nákladní auta

Příbramsko - Dopravní policisté se koncem týdne společně s hlídkou cizinecké policie, s Generálním ředitelstvím cel a s Centrem služby pro silniční dopravu zaměřili na nákladní dopravu. Během dvou dnů zkontrolovali na Příbramsku celkem 21 nákladních aut a zjistili u nich 11 přestupků.

O voličský průkaz si můžete zažádat nejpozději ve středu

Příbram – Tento pátek a sobotu se konají parlamentní volby. Ti, kdo nemohou z nejrůznějších příčin volit doma, si mohou zažádat o voličský průkaz, aby svůj hlas mohli odevzdat jinde. 

Policisté rozbili další drogový gang na Příbramsku

Příbramsko – Další policejní zátah na drogový gang se uskutečnil minulý týden. Začátkem října již kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny deseti osob, které v Příbrami a na Berounsku prodávali zejména marihuanu. Nyní v síti uvízla větev dealerů omamných látek z Dobříšska a Sedlčanska.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení