VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Brdy a CHKO

Sledujeme dění kolem CHKO Brdy

Bohumil Fišer odpovídal na vaše otázky týkající se CHKO Brdy

Příbram - Jak pokračují přípravy na vyhlášení CHKO Brdy a co momentálně řeší oddělení Správy CHKO Brdy v rámci regionálního pracoviště Střední Čechy, odpovídal jeho vedoucí Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

CHKO Brdy bude mít nejspíš sídlo v Příbrami

Praha - Sídlo budoucí Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy bude nejspíš v Příbrami. Řekl to novinářům po jednání s příbramským starostou Jindřichem Vařekou ministr životního prostředí Richard Brabec (oba ANO). Ministerstvo obrany již dříve nabídlo správě CHKO, aby sídlila v budově újezdního úřadu v Jincích. "Jednání pokračují, ale pracoviště v Jincích bude spíše technické," uvedl Brabec. Podle Vařeky je však už Příbram daná. Někteří starostové brdských obcí se rozhodnutí podivují. Předpokládali, že sídlo CHKO bude blíž k újezdu.

Fišer: Na těžbu dřeva vznik CHKO Brdy nebude mít vliv

Příbram – Přípravy na zrušení Vojenského újezdu Brdy vrcholí, pokračují také přípravy na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy, která má podle původního záměru zahrnovat jak současné území vojenského újezdu, tak i jižní Brdy kolem Třemšína. Jak pokračují přípravy na vyhlášení CHKO a co momentálně řeší oddělení Správy CHKO Brdy v rámci regionálního pracoviště Střední Čechy, jehož vedoucím byl pověřen Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Na to odpovídá v následujícím rozhovoru.

Sídlo CHKO Brdy by mohlo být v Jincích

Příbram - Ministerstvo obrany ve spolupráci s dalšími složkami státní správy pokračuje v přípravách na zrušení vojenského újezdu Brdy. Od příštího roku zde vznikne Chráněná krajinná oblast. „Důvodem pro zrušení újezdu je jeho nepotřebnost a malé vojenské využití. Velikost výcvikových prostor v ČR byla naddimenzovaná a neodpovídala současným potřebám. Brdy se po dlouhých letech opět otevřou veřejnosti," shrnuje ministr obrany Martin Stropnický.

Ministr Brabec ke vzniku CHKO Brdy: Je to velká příležitost pro podnikatele

Příbram - Zrušení vojenského újezdu a chystané zpřístupnění brdského pohoří je již mnoho měsíců bezesporu hlavním tématem diskusí o možném rozvoji cestovního ruchu v našem regionu. Ve vyhlášení CHKO Brdy spatřuje vedení příbramské radnice příležitost pro rozvoj cestovního ruchu nejen v Brdech, ale i v samotné Příbrami. Naše město, vzhledem ke své velikosti a dobré dopravní dostupnosti, je jistě přirozeným východiskem do tohoto pohoří. Se vším, co k tomu patří.

Petera: Zpřístupnění Brd považuji za zkoušku, jak si umíme vážit přírody

Příbram /ROZHOVOR/ – Střední Brdy, největší pohoří ve Středočeském kraji co do rozlohy i nadmořské výšky, čeká od příštího roku několik zásadních změn. K 1. lednu 2016 bude zrušen Vojenský újezd Brdy, který existoval od roku 1926 a sloužil především k výcviku dělostřelců.

Vyhlášení CHKO Brdy brzdí nevypořádané námitky, týkají se i rozlohy oblasti

Příbram – Nařízení o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy mělo být podle harmonogramu optimalizace vojenských újezdů a rušení Vojenského újezdu Brdy vyhlášeno v červnu tohoto roku s účinností od 1. ledna 2016. Nařízení vlády o vyhlášení CHKO Brdy bude ale vyhlášeno pravděpodobně až v září.

Jindřich Vařeka: Spojme síly a obnovme zašlou slávu prvorepublikových Brd

Příbram - Náměty ohledně dopravního režimu, vybudování záchytných parkovišť, turistického značení a budování turistické infrastruktury, umístění sídla CHKO, převodu majetku z ministerstva obrany, stavu projednávání zonace, způsobu hospodaření v lesích či diskuse o ochraně vodních zdrojů byly tématem středeční schůzky ministrů obrany a životního prostředí, ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a ředitele Vojenských lesů a statků, kteří se spolu se starosty obcí dotčených rušením vojenského prostoru Brdy setkali minulý týden ve středu v Jincích.

Ministři: Některé odstavné plochy pro automobily budou i uvnitř újezdu

Jince - Na silnicích v budoucí Chráněné krajinné oblasti Brdy by měla být omezena rychlost na 50 kilometrů v hodině. Shodli se na tom na středečním jednání se starosty dotčených obcí v Jincích na Příbramsku ministři obrany a životního prostředí Martin Stropnický a Richard Brabec (oba ANO). Cílem je ale podle nich to, aby automobilový provoz v Brdech byl co nejmenší a lidé nechávali svá vozidla na okraji CHKO a dál pokračovali pěšky nebo na kolech. Brabec po jednání řekl, že na nově zpřístupněném území by se podle odhadů mohlo vybudovat až 500 kilometrů cyklostras.

Ochrana přírody v Brdech už má jasné obrysy

Praha – Péče o cennou přírodu ve vznikající Chráněné krajinné oblasti Brdy má už jasné obrysy. Na ministerstvu životního prostředí skončilo mezirezortní připomínkové řízení k návrhu vyhlášky, která stanovuje čtyři zóny ochrany přírody. Platit by měla začít od 1. ledna příštího roku. Vznikne tak zvláště chráněné území o rozloze 345 kilometrů čtverečních, v místech vojenského újezdu, který se koncem roku zruší. Vytvoření nové CHKO se dotkne katastrálních území 34 obcí.

Kraj chce podbrdským obcím dotovat pořízení územních plánů

Příbram – Koncem tohoto roku zanikne Vojenský újezd Brdy a 1. ledna 2016 má být na jeho území včetně jižních Brd vyhlášena Chráněná krajinná oblast Brdy. Katastrální území Brd se v rámci těchto změn vrátí před rok 1949 a rozdělí se mezi Středočeský a Plzeňský kraj.

Ve vojenském újezdu pokračují ostré střelby

Příbram – Vojenský újezd Brdy je znovu po týdnu od pondělí 25. května uzavřen z důvodu ostrých střeleb, kdy vojáci 132. a 131. dělostřeleckého oddílu ve vojenském prostoru nacvičovali střelbu a řízení palby s ostrou střelbou ze samohybných kanónových houfnic DANA.

Vařeka: Už letos musí být vyznačena páteřní síť tras v Brdech

Příbram – Už v příštím roce od prvního ledna bude vyhlášena Chráněná krajinná oblast Brdy. Podle příbramských radních bude zpřístupnění současného vojenského újezdu jednou z největších událostí v české turistice v příštím roce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení