VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Brdy a CHKO

Sledujeme dění kolem CHKO Brdy

Brdům chybí mapy, telefonní signál, správci silnic a pyrotechnici

Spálené Poříčí - Chybějící mapové podklady a souřadnice míst pro záchranáře, údržba silnic, špatný telefonní signál i pyrotechnická zátěž jsou největšími problémy v oblasti vojenského prostoru Brdy. Ten se od ledna zruší a místo něj vznikne Chráněná krajinná oblast Brdy. Na úterním setkání to uvedli zástupci Plzeňského kraje, obcí, policie, hasičů a Povodí Vltavy.

Vodní zdroje v Brdech přejdou na obce

Příbram - Vodovodní infrastruktura v rušeném brdském vojenském újezdu přejde ze státu na obce. Například Jince na Příbramsku se budou nově starat o úpravnu vody a vodojemy, ale také o 28 kilometrů vodovodního potrubí. Starosta Josef Hála (KSČM) řekl, že městys může díky nové situaci snížit náklady na výrobu a distribuci vody, na druhou stranu bude muset počítat s většími investicemi do oprav.

Zoolog: Plné penziony na Padrtích, narvané lyžařské středisko? Nesmysl

Příbram - Na otázky čtenářů ve čtvrtek odpovídal Ondřej Sedláček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který je spoluautorem plánu péče v budoucí CHKO Brdy a zakladatel motýlích rezervací na Příbramsku. Otázky se v podstatě týkaly jen budoucnosti Brd, které opouští armáda a vznikne tam CHKO.

On-line: PTEJTE SE už nyní zoologa Ondřeje Sedláčka

Příbram - Dalším hostem on-line rozhovoru bude Ondřej Sedláček, zoolog z Přírodovědecké fakulty UK v Praze, který je spoluautorem plánu péče v budoucí CHKO Brdy, zakladatel motýlích rezervací na Příbramsku a také spolutvůrce vznikajícího motýlária ve Voticích.  

Burian prý dohlédne, aby ochrana Brd nezůstala jen na papíře

Příbramsko – Nedávnou konferenci s názvem Budoucnost Brd v Chráněné krajinné oblasti podpořil svojí účastí a vystoupením také sedlčanský starosta Jiří Burian, a to především z pozice senátora. Hostitelem této důležité dvoudenní akce bylo závěrem března město Příbram.

Spálené Poříčí chce, aby mělo na náměstí sídlo nové CHKO Brdy

Spálené Poříčí - Spálené Poříčí na Plzeňsku jedná s ministerstvem životního prostředí, aby ve městě zřídilo sídlo Chráněné krajinné oblasti Brdy, která vznikne v lednu 2016 po zrušení vojenského prostoru. Koupilo největší dům na náměstí, který by zdarma správě oblasti poskytlo. 

Čestným hostem konference o Brdech byl Jan Čáka

Příbram - Více jak 150 účastníků konference z řad samospráv obcí, dotčených vyhlašovanou CHKO Brdy, pracovníků a specialistů ministerstev životního prostředí, obrany a pro místní rozvoj, z Agentury ochrany přírody a krajiny, odborníků z vysokých škol a vědeckých a výzkumných pracovišť, muzeí, archivů, z podnikatelské sféry, spolků a občanských iniciativ, jakož i soukromých osob, zabývajících se problematikou, jež byla tématem konference, během konání konference vyslechlo 25 příspěvků a přednášek k stanoveným tématům a vyjádřilo se v diskusích a v příslušných pracovních skupinách.

Klub turistů je připraven na značení Brd po odchodu vojáků

Příbram - Klub českých turistů je připraven na značení turistických tras na území rušeného vojenského újezdu v Brdech. Vypracoval návrh nové sítě pěších i cyklistických tras, která návštěvníky budoucí chráněné krajinné oblasti přivede na nejatraktivnější místa Brd. Samotné značení ale bude zřejmě možné až po vyhlášení CHKO, vyplynulo z diskuse na víkendové konferenci o budoucnosti Brd v Příbrami.

O sídlo CHKO Brdy mají vedle Příbrami zájem i další obce

Příbram - Mezi obcemi v okolí rušeného vojenského újezdu v Brdech se rozpoutal boj o to, kde vznikne sídlo budoucí chráněné krajinné oblasti, jež má po odchodu vojáků dohlížet na ochranu brdské přírody. Kromě Příbrami se o tuto možnost ucházejí Strašice, Spálené Poříčí nebo Rožmitál pod Třemšínem.

Senát zřejmě schválí zrušení Vojenského újezdu Brdy

Praha - Senát zřejmě přes námitky Středočeského kraje schválí zrušení Vojenského újezdu Brdy pro nepotřebnost, jak to navrhla vláda. Horní komoře to dnes poměrně jednoznačně doporučil její ústavně-právní výbor.

Dělostřelci si připomněli legendární bitvu u Jasla

Jince - Kulaté, 70. výročí legendární bitvy u polského Jasla si jinečtí dělostřelci připomněli ve čtvrtek 15. ledna společně s druhoválečným veteránem a přímým účastníkem bojů u Jasla brigádním generálem Miroslavem Masopustem. Ten se akce u 13. dělostřeleckého pluku zúčastnil společně se zástupcem velitele Pozemních sil brigádním generálem Ladislavem Jungem, náčelníkem dělostřelectva Armády ČR plukovníkem Ivanem Mrázem, starostou Jinec Josefem Hálou a s dalšími hosty z regionu Příbramska.

Příbram chce ve městě sídlo CHKO Brdy, v březnu bude konference o brdské přírodě

Příbram - Na konci ledna se podpisem prezidenta republiky Miloše Zemana završil proces, kterým se Brdy po dlouhých 90 letech existence „na zapřenou" vracejí veřejnosti. Zákon o zrušení Vojenského újezdu Brdy začne platit od roku 2016 s tím, že 1. ledna 2016 bude v Brdech vyhlášena chráněná krajinná oblast (CHKO).

Dělostřelečtí průzkumníci cvičili v Brdech přežití

Jince - V druhém únorovém týdnu absolvovalo dvacet průzkumníků ze 131. a 132. dělostřeleckého oddílu v Brdech zimní přežití. „Šlo o takový malý třídenní Winter Survival doplněný o bojové prvky, jehož cílem bylo prověřit schopnost vojáků přežít v extrémních podmínkách pouze s nejnutnější výbavou a následně se dostat do bezpečí. To všechno se zbraní v ruce a s dvacetikilovým batohem na zádech," v krátkosti shrnul nadporučík Martin Šafařík, který výcvik řídil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení