VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce bojují o titul Vesnice roku 2017

Střední Čechy - Po třiadvacáté letos vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj soutěž Vesnice roku. Jejím cílem je nejen povzbudit obyvatele venkova k aktivitě při rozvoji svého domova, ale také upozornit na význam venkova, jeho tradice a společenský život.

21.5.2017
SDÍLEJ:

Loňským vítězem Vesnice roku se stala obec Lípa na Havlíčkobrodsku.Foto: Deník/archiv

Mezi 212 letos přihlášených obcí z celé republiky, které se tím ucházejí o ministerských 32 milionů korun, jsou také tři sídla z Benešovska - Blažejovice (113 obyvatel), Kamberk (136 obyvatel) a Louňovice pod Blaníkem (656 obyvatel). Chybí například „vesnice vesnic“ Ratměřice, celostátní vítěz z roku 2010. Její starosta Viktor Liška je ale členem hodnotící komise.

Například v Louňovicích by nejen jeho chtěli zaujmout včelařským muzeum. Loni MMR tamní včelaře ocenilo za spolupráci s obcí v soutěži Vesnice roku 25 tisíci korunami. Ty pomohou při opravě fasády průčelí muzea.

Tradiční účastník, obec Kamberk, chce zabotovat i letos. Loni získala diplom Za udržování Muzea venkov a také 20 tisíc korun. „Díky tomu opravíme pohřební vůz, zejména jeho loukotě. Vůz tahali koně a pochází ze čtyřicátých let minulého století. Dříve sloužil, stejně jako jiné exponáty v muzeu, obyvatelům Kamberka. Naposledy vezl mojí švagrovou v roce 1985,“ zavzpomínala starostka obce Alena Jenšíková.

Dva sousední okresy, Kutná Hora a Kolín, tentokrát soutěž neobeslaly. Z Kutnohorska se sice už čtyřikrát zúčastnil městys Kácov, ale letos prý dá dát příležitost ostatním vesnicím. V roce 2015 získal Ocenění za spolupráci s místními podnikateli, loni modrou stuhu za Společenský život. „Dosáhli jsme mety, které si velmi vážíme a byli jen krůček od hlavní ceny,“ vysvětlila starostka Soňa Křenová důvod letošní absence.

Také Kolínsko mívalo dříve své zastoupení. Účastnily se například Lošany. Zasedací místnost obecního úřadu proto zdobí několik čestných uznání a diplomů – za rozvoj péče o zeleň z roku, za rozvoj společenského života a sportu, za rekonstrukci bytového objektu. V roce 2001 získaly Lošany dokonce zelenou stuhu. „Už tu soutěž, alespoň podle mého názoru, berou nějak moc vědecky,“ zasmál se starosta obce Miroslav Jelínek. „Už jsme toho vyhráli dost,“ dodal.

Už nyní, v květnu a také v červnu, se budou postupně uzavírat krajská kola, vítěze soutěže organizátor vyhlásí 16. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích. „Soutěž každoročně ukazuje jedinečnost a bohatství našeho českého, moravského a slezského venkova. Přeji všem obyvatelům soutěžících obcí hodně štěstí a komisařům spoustu energie a inspirativních zážitků,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Do souboje o titul Vesnice roku 2017 zasáhne ve středních Čechách celkem 13 sídel. Nejvíc práve z Benešovka, tři. Kromě uvedených okresů soutěž neobeslaly ani okresy Beroun a Nymburk.
Soutěžit budou i Petrovičtí z Příbramska. Ti ostatně už mají na čem stavět. Drží čtyři stuhy, z toho dvě zlaté.

Přihlášené obce jsou hodnoceny v následujících oblastech: společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry, informační technologie obce a koncepční dokumenty.

O titul Vesnice roku usilují i Středočeši.

Přehled účastníků soutěže Vesnice roku ve středních Čechách v r. 2017

BENEŠOV

 • Blažejovice (113 obyvatel)
 • Kamberk (136 obyvatel)
 • Louňovice p. Blaníkem (656 obyvatel) 

KLADNO

 • Řísuty (347 obyvatel)
 • Zlonice (2 261 obyvatel) 

MĚLNÍK

 • Cítov (1 252 obyvatel)
 • Hostín (304 obyvatel) 

ML. BOLESLAV

 • Dolní Slivno (324 obyvatel) 

PRAHA-ZÁPAD

 • Davle (1 638 obyvatel)
 • Třebotov (1 398 obyvatel) 

PŘÍBRAM

 • Hvoždany (764 obyvatel)
 • Petrovice (1 311 obyvatel) 

RAKOVNÍK

 • Krušovice (625 obyvatel)

Zdroj: MMR

Autor: Zdeněk Kellner

21.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení