VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návštěva první dámy: to jsou hodiny příprav

Střední Čechy /FOTOGALERIE, REPORTÁŽ/ - Vysoký urostlý muž v obleku cosi šeptá do sevřené dlaně. „Rozumím, chápu, zkusím je tu ještě chvíli zdržet. Ty to tam zkus zastavit," pohlédne nervózně na hodinky. Je to bodyguard české první dámy. Doprovází ji na její cestě po Středočeském kraji, kterou absolvovala v úterý a ve středu.

30.4.2015
SDÍLEJ:

Druhý den se první dám podívala do Poděbrad k vile Vojtěcha Obereignera. Foto: Radek Miča

Právě se nachází v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech. Uvidí se, zda je tu vážný problém, nebo jenom drobnost, kvůli které musí, či nemusí ochranka improvizovat.

Hlídat prezidenta a první dámu se jeví jako zdlouhavé a pečlivé povolání. Podle některých je to ale práce, která je baví a čekání jim nějak nevadí. Agendu, která byla před návštěvou prezidentského páru po středních Čechách potřeba, zajišťovali nejen zaměstnanci Hradu, ale také spousta úředníků krajského úřadu. Policejní doprovod si den dopředu několik hodin projížděl připravenou trasu a lokalizoval nejbližší nemocnice v případě obtíží.

Pořadatelé měli na starost dva programy. První dáma se totiž vydala na separátní program do úplně jiných koutů Středočeského kraje než prezident. Společnou měli jen první půlhodinku, kterou strávili manželé Zemanovi a manželé Peterovi v hejtmanově kanceláři.

Dál už ani krok

„Musím tady stát, můžu se pohnout maximálně sem," postoupí si velký a větrem ošlehaný muž z prezidentovy ochranky o pět centimetrů vedle. Reagoval tak na dotaz jednoho novináře, zda by se neposunul, aby měl lepší záběr, až bude prezidentský pár vystupovat z vozu před krajským úřadem. Odpověď ho příliš nepotěší. Musí proto improvizovat a fotit bodyguardovi přes rameno, ačkoliv je o hlavu vyšší.

Těsně před příjezdem pročesávala policie okolí a teď ještě hlídkuje i v okolním křoví. Před prezidentovou kolonou se sešikovalo pět motorkářů do tvaru šipky. Začíná drobně mrholit. Poskoci 
s deštníky ale stojí v pohotovosti za rohem. Naštěstí to není potřeba. Pořádně se rozprší až za půl hodiny.

Prezidentský pár vystupuje z auta, foťáky cvakají. Ochranka zatarasí novinářům cestu do budovy do té doby, než všichni hosté i hostitelé odjedou výtahem. Ostatním nezbývá, než se vydat po schodech. Vlastně úplně všem 
v budově nic jiného nezbývá. Výtah je totiž připravený v patře u kanceláře hejtmana. Automatické zavírání dveří zastavili důmyslným způsobem. Nalepili na něj samolepicí žlutý lísteček. Oba páry usedají v kanceláři středočeského hejtmana Miloše Petery a sekretářka připravuje kávu.

Ivana Zemanová se spolu 
s Evou Peterovou a její dcerou Veronikou vydává po své vlastní ose programu. Venku už hustě prší a tvoří se kolony. „Pražané vždycky, když prší, používají místo deštníku auto," směje se zástupce ředitele hradního protokolu Miroslav Sklenář. Vévodící policejní auto spustí houkačky a celá kolona projede Prahou bez problému. Směřují do Rehabilitačního ústavu 
v Kladrubech.

Krizový plán

Místo, kde se rehabilitační areál v Kladrubech nachází, si prý lidé často pletou s hřebčínem. To, že dámská část prezidentské návštěvy jede správně, ukazují dopravní značky upozorňující na cyklisty jezdící na takzvaných handbikech. To jsou kola ovládaná rukama.

Před vchodem kromě ředitele ústavu Josefa Hendrycha a metodologa Jakuba Pětiokého čekají už policisté a ochranka. Budovu už mají předem prohlédnutou, aby je nic nepřekvapilo.

Na první dámu se místní už těší, zvědavě nakukují v hale a hlasitě zdraví. První dáma a další část delegace se přesune do ředitelovy zasedací místnosti. Vaří se káva. Holohlavý muž stojí u dveří. Další pán se sluchátkem v uchu stojí opodál. Další hlídkují kolem budovy či na dalším místě, kam se delegace přesune.

Je přesně 12.40 hodin a je čas se podívat za pacienty, kterak cvičí s nejmodernějšími rehabilitačními přístroji. Miroslav Sklenář bere za kliku, když ho náhle holohlavý muž zadrží. „Máme problém, houká tam alarm, musíme počkat," zastaví ho. To nebude problém, první dáma s ostatními je stále v hovoru s ředitelem a metodologem.

Přesun za pacienty

Pak člen ochranky opět monitoruje situaci, zdá se, že to vychází z kotelny. Ještě aby tak zde byl požár, to si nemůžou dovolit. Přichází náhradní plán, a to vyhnout se místu, kde je alarm slyšet. V tom přichází do bodyguardovy dlaně další informace. Alarm utichl. Improvizace zažehnána, je čas debatu v kanceláři ukončit a přesunout se za pacienty.

První dáma je soustředěná a trpělivě naslouchá výkladu metodologa Pětiokého, který popisuje, jak pacient cvičí svoji ruku pomocí robotického zařízení. Další muž pomocí závěsného přístroje s písty jde po běžícím páse a před sebou vidí počítačovou simulaci své chůze ve virtuální přírodě. „Největší předností je, že pacient stojí rovně a konečně vidí lidem přímo do očí," vysvětluje ředitel Josef Hendrych.

Skupinka s první dámou se přesouvá do tamní jídelny. Je čas oběda a mnozí strávníci se po Ivaně Zemanové zvědavě ohlíží. Má tu připravený oběd, po kterém už ale honem nasedá do auta, protože se přesouvá do Záchranné stanice Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi.

Roztomilá mláďata

Počasí je už opravdu studené a celkem nepříznivé pro nadcházející program, kdy si měla první dáma vyzkoušet krmení zvířat. Většina jich totiž žije ve venkovních příbytcích. Prohlédne si to alespoň vevnitř. Tady jsou ale velmi malé místnosti, ve kterých chovají zvířata.

Člen ochranky je právem trochu nervózní. Za první dámou musí být vždy dva kroky, ale tady se ke kleci vejdou tak dva tři lidé. O paní Zemanovou velký strach nemá, protože se šla podívat na lišku nebo zajíce. Ti jí neublíží, horší by bylo, kdyby se šla podívat do příbytků k tygrům.

Dámy jsou ze zvířat unesené. Mládě lišky si vysloužilo mnoho zdrobnělin a každá si ho chtěla pohladit. Bohužel lidské dotyky můžou divoké zvíře nadobro odříznout od jeho přirozeného prostředí. Největší pozdvižení ale přinesla dvě mláďátka kuny. Byla stará dva týdny. Takové malé pěticentimetrové nic pískalo, jako když jej na nože bere. Chovatelé je musí pravidelně krmit a hladit bříška. Tím jim zlepšují trávení. 
V přírodě je krmí jejich matka, která jim bříška olizuje.

Příspěvek na opuštěná zvířata

Čas se nachýlil, nezbývá než se se zvířátky rozloučit, ještě přispět do kasičky na ohrožená zvířata a blíží se konec návštěvy. Delegace bude pokračovat dalším dnem do Poděbrad k vile Vojtěcha Obereignera.

Ve středu je krásný slunečný den, což si první dáma pochvaluje. Dokonce má v ten den své kulaté padesáté narozeniny. Hned u vily v Poděbradech ji vítá středočeská radní Emílie Třísková a majitel Jan Abt. Všichni si sedají na terasu pod nápis: Komu se nelíbí za moje na mým, nechť sobě postaví lépěji na svým.

Celá delegace se vydává prohlédnout si pokoje, které se majitel snažil zachovat s původním mobiliářem. Ivanu Zemanovou ale nejvíce zajímá půda. Tam jsou totiž správné poklady. „Tady máte krásné porcelánové úchyty. To je dneska zase moderní," obdivuje žlutou skřínku.

Slunečná procházka

Mezitím ochranka už pod vilou kmitá. V programu je procházka po poděbradské kolonádě. Celou silnici vylidňuje, i když jeden starší pán to moc nechce pochopit. Úplně vepředu jde holohlavý bodyguard a vytváří optickou bariéru. Lidé okolo se otáčí, někteří poznávají, někteří ale nepostřehnout, že kolem nich prochází první dáma. Jedna paní dokonce hlasitě zdraví a přemýšlí, že by paní Zemanovou oslovila, ale pohled dalšího z ochranky ji odrazuje.

Po dobrém obědě na kolonádě se všichni přesunují do aut a míří do hospice do Čerčan. S majáčky je průjezd kolonou rychlý. Tady se první dámě líbí nejvíce. Dokonce si 
s tamními obyvateli zahraje hru, kde na obrázcích poznává názvy knih. Program se pomalu blíží ke konci, nezbývá než se rozloučit a pokračovat domů.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

30.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V sobotu se z Prahy do Dobříše běžel nejstarší český maraton.
45

Běžci si užili další ročník nejstaršího českého maratonu z Prahy do Dobříše

Sedlčanské učiliště oslavilo 130 let od založení.
8

Sedlčanské učiliště slavilo 130 let, za založením školy stál kněz

OBRAZEM: Spolek Půlnoc si střihl představení na Nováku

Příbram - Ani o uplynulém víkendu nezůstal areál Nového rybníku opuštěný. Přestože předpovědi počasí mluvily spíš o dešti, to sobotní nemělo chybu a vytáhlo lidi ven. A když ne na houby do lesa za město, tak alespoň na Novák. O to větší důvod tam vyrazit, nastal v sobotu odpoledne, kdy se kamenné pódium proměnilo v divadelní prkna.

Provozovatel nemocnice smlouvu porušil, s radnicí hledají cesty jak dál

Sedlčany – Ředitel sedlčanské nemocnice Roman Vanžura v dopise starostovi Sedlčan Jiřímu Burianovi z 18. září uznal, že nájemní smlouva uzavřená s městem o provozování nemocnice byla jednáním společnosti Mediterra hrubě porušena. Současně v písemném materiálu konstatoval, k jaké situaci došlo v prosinci loňského roku, kdy Mediterra pro nedostatek lékařů provoz lůžkového oddělení interny a příjem na jednotku intenzivní péče přerušila.

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení