VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Optimistický termín zprovoznění dálnice D3 přes Benešovsko je za dvanáct let

Benešovsko /VIZUALIZACE/ - Zhuštěný provoz po hlavní silnici Mirošovice - Tábor budou muset motoristé a obyvatelé kolem ní přetrpět minimálně dvanáct let. Pokud se opakovaná příprava středočeského úseku dálnice D3 nezpozdí, předpokládá Ředitelství silnic a dálnic zahájení stavebních prací v roce 2024 a zprovoznění o čtyři roky později.

29.5.2016
SDÍLEJ:

Stav přípravy dálnice D3 a dopňkových staveb na silnici I/3 Mirošovice - Benešov.Foto: ŘSD

Do té doby musí investor získat posudek o vlivu stavby na životné prostředí podle pravidel Evropské unie.

„Dálnice D3 je v současné době nejrozestavěnější dálnicí v České republice, probíhá souběžná výstavba tří částí. Připravujeme další úseky této klíčové liniové stavby tak, aby co nejdříve propojila kontinuálně hlavní město s jihočeskou metropolí i republiku s Rakouskem," okomentoval generální ředitel ŘSD Jan Kroupa přípravu dálnice D3.

V současné době se odehrává projektová příprava ve stupni dokumentace pro územní rozhodnutí a inženýrská činnost. Žádost o územní rozhodnutí bude podaná za rok, začátkem května 2017.

Ředitelství silnic a dálnici jedná se všemi dotčenými obcemi, spolky pro ochranu přírody a se všemi složkami Integrovaného záchranného systému. Mezitím uskuteční doprovodné stavby na hlavní silnici Mirošovice - Benešov.

Uspořádání 2+1

Před vlastní stavbou dálnice D3 Ředitelství silnic a dálnic posílí čtyřmi stavbami kapacitu hlavní silnice I/3 Mirošovice - Benešov. Nejdříve ŘSD rozšíří dosud dvoupruhové úseky na uspořádání 2+1 tak, jak už provedlo mezi křižovatkou u Městečka a Vysokou Lhotou u Čerčan i od křižovatky u Čtyřkol do blízkosti čerpacích stanic u Pětihost.

Stavební povolení bylo vydané v únoru, nyní se odehrává výběrové řízení na zhotovitele stavby. V případě nepodání námitek proti jeho výsledku zahájení rozšiřování v červnu. Stavba potrvá osm měsíců. Investor také doplní křižovatku u Čtyřkol o druhou sjezdovou a nájezdovou větev komunikace Čtyřkoly - Pyšely.

Okružní křižovatka

K dalším stavbám, které mají pomoci zvýšit průjezdnost někdejší císařské silnice, bude okružní křižovatka Červené Vršky. Minulý měsíc Městský úřad Benešov vydal územní rozhodnutí, které nyní nabude právní moci a vzápětí budou zahájené projekční práce na dokumentaci ke stavebnímu povolení. Předpokládané datum zahájení stavby je přelom let 2018/2019, výstavba potrvá devět měsíců.

Okružní křižovatka je plánovaná dvoupruhová, což znamená, že vozidlo pokračující přímým směrem nebo doleva najíždí do levého pruhu blíže středu a projíždí vnitřní kružnicí. Vozidlo odbočující doprava využívá vnější samostatný jízdní pruh s napojením na další komunikaci.

Pro okružní křižovatku U Topolu bylo ukončené řízení vynětí ze zemědělského půdního fondu, v červnu bude obnovené řízení k územnímu rozhodnutí a jeho pravomocné vydání předpokládá ŘSD v září. Poprvé „kopnout" by se mělo v roce 2019.

Zapuštění komunikace

Silnice Praha - Tábor mezi uvedenými kruhovými objezdy bude u zámeckého parku, od přemostění Konopišťské ulice ke křižovatce U Topolu, zahloubená při uspořádání jízdních pruhů 2+1 pod současnou úroveň terénu. Tím zmizí křižovatka u hotelu Benica a vozidla směrem z města k sádkám Líšno a do Jarkovic překonají hlavní tah mimoúrovňově.

Zapuštění komunikace do terénu zároveň propojí západní část Benešova v okolí ulice Ke Stadionu s Konopišťským parkem. Pro stavbu byla v dubnu dopracovaná technicko ekonomická studie včetně bezpečnostního auditu, v květnu předložená žádost o schválení projektu centrální komisí ministerstva dopravy.

Od června zahájí investor přípravu dokumentů k podání žádosti o vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Vydání stanoviska odboru životního prostředí krajského úřadu je očekávané v květnu příštího roku. Předpokládané zahájení stavebních prací při bezkonfliktním projednávání je rok 2019, výstavba potrvá 18 měsíců.

Čtěte také: Konečně dohoda: v Ostředku poteče voda bez posypové soli z dálnice D1

Autor: Ladislav Jerie

29.5.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení