Středeční účast na pražské demonstraci byla proti minulému týdnu slabší. K 18.30 bylo na náměstí podle organizátorů 6000 až 7000 lidí, policie nechtěla počty účastníků odhadovat. Minulý týden organizátoři s odvoláním na policejní odhad uváděli 20 tisíc až 30 tisíc protestujících. Demonstrující podobně jako minulý týden požadují mimo jiné zbavení vlivu hnutí ANO na ministerstvo financí a odchod Zemana z funkce. Vyjadřují také podporu případné ústavní žalobě na prezidenta v případě, že by Babiše neodvolal z funkce.

Demonstrace proti Zemanovi a Babišovi na Hradčanském nám.
U Hradu demonstrovaly proti Zemanovi a Babišovi stovky lidí

Po skončení programu se část demonstrantů vydala k Hradu

Účastníci akce přišli s transparenty „Miloše do koše a Babiše taky!" nebo „Kdo sází řepku, sklízí ostudu". Někteří lidé nesli tibetské vlajky. Zeman se nyní vrací z návštěvy Číny, jejíž vojáci v roce 1950 Tibet obsadili. Řečníci se shodovali na tom, že mimořádný vliv na budoucnost Česka budou mít podzimní parlamentní a lednové prezidentské volby. Řada z nich nabádala účastníky, aby přesvědčili své blízké, aby Babiše, potamžmo hnutí ANO, a Zemana nevolili.

Po skončení programu se velká část demonstrantů vydala přes Staroměstské náměstí a Mánesův most kolem ministerstva financí k Pražskému hradu. Cestou skandovali hesla "Zemana tu nechceme", "Zůstaň v Číně, nebo "Kdo lže, ten krade".

Sobotkovo oznámení odporuje cílům demonstací

U budovy ministerstva v Letenské ulici dav hlasitě bučel, pískal a cinkal klíči. K Hradu došli lidé zhruba po hodině pochodu. Na Hradčanském náměstí zazpívali státní hymnu. Poté organizátoři akci oficiálně ukončili. Lidé ale dál skandovali "Zemane, odejdi" a "Je to na nás". Většina z nich se rozešla až před 21:00.

Středeční oznámení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že souhlasí s kandidátem hnutí ANO na funkci ministra financí, poslancem Ivanem Pilným (ANO), podle organizátorky protestů Šárky Fialové odporuje cílům demonstrací. „Nemile nás to překvapilo vzhledem k tomu, že podpora veřejnosti byla docela velká. Doufali jsme, že premiér udrží kurz, který nabral. Teď udělal úplný opak," řekla Fialová.

Ivan Pilný.
Sobotka souhlasí: Babiše má nahradit Ivan Pilný, kverulant ANO

Svůj stánek měli na náměstí Horáček, Hilšer i Drahoš

O případné formě dalších protestů chtějí podle ní organizátoři nechat rozhodnout své sympatizanty, například prostřednictvím sociálních sítí. „Jsme teď rozhodnuti, nechat na lidech, aby se vyjádřili, jestli mají pocit, že to má smysl, nebo jestli se chtějí soustředit na něco jiného," dodala.

Na Václavském náměstí ve středu také sbírali podpisy potřebné pro kandidaturu na prezidenta Zemanovi protikandidáti pro blížící se prezidentské volby. Svůj stánek měli na náměstí podnikatel a textař Michal Horáček, lékař a aktivista Marek Hilšer a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Demonstrace se opakují i v jiných městech 

Přesně před týdnem se na Václavském náměstí sešly tisíce lidí. Operátor T-Mobile uvedl, že podle analýzy jeho dat bylo účastníků na Václavském náměstí o 19 tisíc lidí více než předchozí středu, celkem to bylo zhruba 33.500 lidí. Server iRozhlas.cz pak na fotografii napočítal asi 8300 účastníků. Demonstrace se ve středu opakují také v Brně, Liberci, Olomouci a Českých Budějovicích. Nově se přidal Hradec Králové, Ostrava a Uherské Hradiště.

Prezident Zeman minulý týden řekl, že už zažil víc demonstrací proti sobě a všechny protesty časem vymizely. „Stejně tak se nebude za měsíc nebo dva mluvit ani o těchto demonstracích," uvedl před týdnem. Protestující označil za "kraválisty". Doplnil ale, že na druhou stranu mají "svaté právo demonstrovat".

Prof. Tomáš Halík.
Biskupové vyzvali k modlitbě kvůli vládě, Halík kritizuje Zemana