VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby stojí mnoho milionů. Stát platí také za práci komisařů

Benešovsko - Domov seniorů, dům dětí a mládeže, školní třídy, jídelny a družiny, hasičárny, bývalé obchody, restaurace nebo docela obyčejné obecní úřady. Právě na takových místech vhazují voliči hlasovací lístky do zapečetěných volebních schránek.

6.10.2016
SDÍLEJ:

Volební místnost. Foto: Zdeněk Kellner

Každá taková volební místnost představuje jeden volební okrsek a musí být podle zákona náležitě vybavena. Například místem pro úpravu volebních lístků a vyzdobena symboly státu - vlajkou a velkým znakem. A v každé se voliči kromě toho setkají také se členy okrskové volební komise.

„Ty jsou různě početné podle toho, kolik voličů je v okrsku zapsaných," připomněla Lenka Votrubová, vedoucí Oddělení spisové služby a vnitřní správy, která má na Městském úřadě Benešov na starost právě také volby.

Horní hranici počtu členů okrskové komise zákon neupravuje. V malých obvodech do 300 voličů musejí být nejméně čtyři, včetně zapisovatele a předsedy.

Například v největším volebním obvodu, kterým je město Benešov, je registrovaných 13250 voličů, kteří jsou rozděleni do 23 okrsků. Nejčastěji v nich pracuje deset členů komise, opět včetně předsedy a zapisovatele, který však nemá pravomoci člena komise. Menší benešovské okrsky mají ale členů jen šest.

Finanční ohodnocení

Každému členovi okrskové komise náleží podle zákona také patřičná finanční odměna. Ten, který je v pracovním poměru nebo služebním poměru, má nárok nejen na pracovní nebo služební volno, ale také na náhradu mzdy, platu, služebního příjmu nebo odměny ve výši průměrného výdělku od svého zaměstnavatele.

Zaplaceno dostanou také majitelé soukromých prostor, kde se volby konají.  „Členovi okrskové volební komise, který není v pracovním poměru nebo služebním poměru, avšak je výdělečně činný, přísluší paušální náhrada ušlého výdělku za dobu výkonu funkce člena okrskové volební komise," píše se v zákoně.

Ten také určuje, kolik si členové komisí, za dva dny práce pro stát, vydělají.  Běžný komisař získává zvláštní odměnu ve výši 1300, zapisovatel 1500 a předseda okrskové volební komise pak 1600 korun.

Možné zvýšení odměny

Konají-li se volby v souběhu s jinými volbami, zvyšuje se odměna za výkon funkce o 400 korun; v případě konání dalšího kola prezidentských nebo senátních voleb se zvyšuje odměna o dalších 200 korun.

Znamená to, že tam, kde se konají například volby do zastupitelstev v souběhu s volbami do Senátu a volby do Senátu budou dvoukolové, bude členovi okrskové volební komise, který není předsedou ani zapisovatelem a zúčastní se všech zasedání okrskové volební komise, náležet zvláštní odměna ve výši 1900 korun (1300 + 400 + 200).

Zapisovateli by pak náležela odměna ve výši 2100 korun (1500 + 400 + 200) a předsedovi okrskové volební komise ve výši 2200 korun (1600 + 400 + 200). Z této odměny se neodvádí pojistné na veřejné zdravotní pojištění, ani pojistné na sociální zabezpečení. Odměna se zdaňuje jako příjem z funkčního požitku.

Člen okrskové volební komise, který není v pracovním poměru ani v poměru obdobném pracovnímu poměru, avšak je výdělečně činný, má kromě zvláštní odměny za výkon funkce člena okrskové volební komise nárok také na náhradu ušlého výdělku za dobu výkonu funkce člena okrskové volební komise ve výši 43 korun za hodinu, nejvýše však 340 korun za jeden den.

Čtěte také: O post zastupitele kraje usiluje 41 lidí z Rakovnicka

Autor: Zdeněk Kellner

6.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení