VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po porodu jsem jednala ve stresu, hájila se matka Andělky

Příbram – Nevěděla jsem, co dělám, bála jsem se, řekla u soudu v Příbrami jednadvacetiletá žena, která pohodila své dítě do sněhu na téměř opuštěném místě. Příbramský soud se v pondělí dopoledne zabýval případem, který letos v březnu doslova zamával nejen celým městem.

22.11.2010
SDÍLEJ:

Matka Andělky.Foto: Markéta Jankovská

Do soudní síně se dostavila jednadvacetiletá žena z Příbrami, která tajně porodila a své dítě odložila v ulici Nad Štolou. Tam polonahou holčičku asi hodinu po poledni našel náhodný kolemjdoucí a přivolal lékařskou pomoc. V nemocnici pak děvče dostalo jméno Andělka.

Obžalovaná, která žije v bytě tři plus jedna s rodiči, znovu před soudem potvrdila svou původní výpověď, že si své, nyní devítiměsíční dítě, chtěla ponechat. Těhotenství po celou dobu před rodiči tajila, nesvěřila se ani svému příteli, protože prý není otcem dítěte.

„Nechtěla jsem jít na potrat, bála jsem se, že už nikdy nebudu moct mít děti. Rodičům jsem chtěla všechno říct až po porodu, bála jsem se, že mě zavrhnou. Po porodu jsem ale nevěděla, co dělám,“ vypověděla. Dítě prý porodila doma, když byli rodiče v práci. Pupeční šňůru podle vyjádření znalce přestřihla nůžkami, které byly doma nalezeny jako důkaz. Na otázku soudce, proč neodnesla dítě do babyboxu nebo někam do tepla žena odpověděla: "Ne, nenapadlo, nepřemýšlela jsem, na nic se nepamatuji."

Matka Andělky ještě řekla, že za svou dcerou jednou týdně do kojeneckého ústavu dojíždí. „Chtěla bych malou domů, rodiče s tím souhlasí. Její otec mi ale napsal, že mi ji nenechá,“ vzlykala u soudu.

K soudu se dostavili i rodiče obžalované. Matka zřejmě kvůli špatnému psychickému stavu odmítla vypovídat. Jen řekla, že ji to moc mrzí, že je jí to líto. Otec vypověděl, že na dceři těhotenství nezpozorovali. „Dcera se chovala normálně. Máme dost velký byt, vešli bychom se všichni. Nevím, proč nic neřekla.“

Jako svědek přišel i otec malé Andělky. O těhotenství obžalované prý také nevěděl a dítě dodnes neviděl. Přítelkyně se s ním rozešla asi půl roku před porodem. „Nechápu, proč to neřekla. Dozvěděl jsem se to v květnu od policie, před tím jsem sledoval televizi, ale nevěřil jsem, že bych mohl být otcem. Chtěl bych se o malou starat,“ řekl otec Andělky s tím, že už žádal, aby ji mohl dostat do péče.

Těhotenství mladé ženy si nevšimla ani její kolegyně. „Seznámily jsme se v kavárně v Tescu, pracovaly jsme spolu. O těhotenství neřekla. Věděla jsem jen, že má přítele. Starší ženy v práci říkaly, že má těhotenské bříško, ale víc jsme to neřešily,“ zněla výpověď svědkyně.

Když byla holčička nalezena, nebyl jí ještě ani den. V příbramské nemocnici dostala jméno Andělka, protože měla vzhledem k počasí velké štěstí, že přežila. Teplota vzduchu se toho dne pohybovala od mínus tří stupňů do nuly. Podle lékařské zprávy měla holčička po nalezení pouhých 30 stupňů Celsia. V příbramské nemocnici byla týden a po různých lékařských vyšetřeních putovala do jednoho ze středočeských ústavů, kde holčičce začal nový život.
Pátrání po matce Andělky bylo složité, kriminalisté se dlouhou dobu neměli čeho chytit. Matku se jim podařilo najít až dva měsíce po nálezu dítěte za pomoci analýzy stop DNA, co ulpěly na textilii, do které byla holčička zabalená.

Matka byla zprvu obviněna z pokusu o vraždu. Protože znalecké zkoumání ukázalo, že se žena činu dopustila v rozrušení po porodu, došlo ke změně právní kvalifikace; nyní je stíhána pro pokus zločinu vraždy novorozeného dítěte matkou, u kterého se počítá s trestní sazbou tři až osm roků (což představuje maximální možnou výměru trestu o deset let nižší, než by mohl soud udělit v případě posouzení činu jako úmyslného jednání, tedy pokusu o vraždu). Se změnou kvalifikace souvisí i předání případu z úrovně kraje do Příbrami. V pondělí ani v úterý ale rozsudek nepadne, k soudu se ještě mají dostavit různí znalci. Rozsudek by měl být vznesen až v polovině prosince.

Autor: Markéta Jankovská

22.11.2010
SDÍLEJ:
Z utkání 1. ligy: Příbram - Zlín (0:2).
16

Příbram se s první ligou rozloučila porážkou a bezzubým výkonem

Oslav sedmdesátého výročí položení základního kamene nové obce Lidice se zúčastnili vzácní hosté.
35

Prezident Miloš Zeman převzal symbolický klíč od obce Lidice

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Praha - Po 75 letech dnes znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Výročí připomíná také vojenský tábor v Libni, jeho součástí je i replika stíhačky Spitfire.

Policisté jsou v pohotovosti, aby ohlídali Prahu

Praha – Hned několik velkých akcí (s očekávanou velmi početnou návštěvou) i sportovních utkání zaměstná o víkendu pražské policisty. Ti nejen budou zajišťovat bezpečnost návštěvníků, veřejný pořádek a plynulost dopravy, ale jejich specialisté spolupracovali s pořadateli už při přípravě konkrétních opatření a poskytovali jim i potřebné poradenství. Připomněla to mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Rady do zahrady

Příbram - Po týdnu přinášíme další Rady do zahrady od pěstitele Petra Kumšty.

/OBRAZEM/ Depešáci v Edenu

Z koncertu v Eden Aréně přinášíme ještě pár fotek, které stále znějí ozvěnou hudby Depešáků a nadšením jejich fanoušků. Koncert, který táhlo především charisma Davida Gahana, fotil Martin Kubišta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies