VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do boje s drogami chce policie nasadit splašky

Region - Nový způsob boje proti drogám chtějí vyzkoušet středočeští kriminalisté – s využitím vody. Přesněji řečeno: pomocí odpadní vody neboli splašků.

29.1.2015
SDÍLEJ:

Drogy a injekční stříkačka. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Milan Kilián

 Rádi by získávali vzorky z kanalizace, jejichž chemické rozbory podle zahraničních zkušeností nabízejí poměrně značné možnosti – daly by se tak vystopovat lokality s rozsáhlejší konzumací návykových látek, ve kterých lze předpokládat rozbujelé dealerství; rozbor obsahu kanalizačních trubek také umožňuje poznat, kde se nachází třeba varna pervitinu. A to s vysokou přesností, naznačil Deníku náměstek ředitele středočeské policie pro kriminální policii Michal Mazánek, podle jehož slov lze rozbory zacílit i na splašky vytékající z konkrétních nemovitostí.

„Ještě ale musíme dořešit způsob, jakým se tam dostat," připustil Mazánek. Uplatnění nové metody tudíž není tématem pro zítřek či příští týden; zřejmě ještě ne ani pro nejbližší měsíce – v proběhu letošního roku by ale specialisté středočeského toxi týmu chtěli využívání nové metody rozjet. Nebo aspoň vyzkoušet. Jednou by nicméně chemické rozbory odpadních vod mohly být pro detektivy stejnou samozřejmostí, jako jsou dnes třeba analýzy odběrů elektřiny využívané při odhalování nelegálních pěstíren marihuany.

Nových technik v boji se zločinem se středočeská policie neodříká, byť její představitelé nepopírají, že stále platí zkušenost starých praktiků: není nad dobrou místní a osobní znalost, jež společně s „kriminalistickým čichem" umožní jít naproti pověstnému štěstí; pro tuto práci stejně důležitému jako pečlivost a bystrý úsudek. Tuhle stále platnou pravdu převlečenou do moderního hávu může reprezentovat elektronická mapa kriminality, jejíž využívání policisté začínají zkoušet na Kolínsku. Vlastně jde o nový způsob práce se statistikami kriminality, které jsou k dispozici. Jejich pečlivé vyhodnocení umožní stanovit místa a časy, kde a kdy nejčastěji dochází k páchání zločinů – a na tahle zjištění reagovat při organizování hlídkové činnosti. V nadsázce řečeno: policisté věří, že by se jim mohlo podařit být na místě zločinu dřív, než pachatel zkusí něco provést.

Zrovna na Kolínsku (byť v rámci regionu nepatří tato oblast nejhorším; dlouhodobě vážnější je situace na Příbramsku, kde ale poslední roky vykazují zlepšení, a v regionu Prahy-venkov: Jih) jsou přitom i lokality, které mají velmi pochmurnou pověst i bez map kriminality. Široko daleko, Prahu nevyjímaje, jsou známy například Pečky – jako hotová kolonie narkomanů a dealerů, spjatá se šířením drog a návaznou kriminalistou. Velké razie, které zde policisté opakovaně provedli, sice vedly ke zlepšení – pouze ale dočasnému; postupně lze zaznamenávat opětovný nárůst počtu deliktů, „Je to nekonečný příběh," poznamenal Mazánek. Jeho povzdech charakterizuje situaci v Pečkách, ale i na drogové scéně obecně. Zkušenost je jasná, shodná i se zjištěními detektivů z Prahy: na místa odhalených a dopadených dealerů brzy nastupují jiní. „Jak podle toho starého hesla: vstanou noví bojovníci," posteskl si jeden z kriminalistů, že žádný zásah dosud nevytvořil díru na drogovém trhu, která by zůstala neobsazena.

Mohly by tohle pomoci změnit relativně nenáročné rozbory odpadních vod?

Autor: Milan Holakovský

29.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení