VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kriminalita: loni méně krádeží, více úvěrových podvodů

Příbram– Policie vyhodnotila počty trestných činů, které se staly loni na Příbramsku. Čísla ukazují na pokles v oblastech krádeží, vloupání, násilí, výroby, prodeje a uchovávání drog a méně bylo i mravnostních deliktů.

24.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Policie ČR

Naopak loni kriminalisté řešili zhruba o stovku více hospodářských trestných činů. Nejčastějšími případy jsou podvod, úvěrový podvod a neoprávněné držení platebního prostředku. „Nejde však o kvantitativní nárůst, ale projevuje se zde zvýšená kvalita na úseku odhalování a objasňování policejními orgány,“ uvádí policejní mluvčí Monika Schindlová.

Nyní se podívejte na podrobnější vyhodnocení loňských trestných činů ve srovnání s rokem 2010.

Celkem třetina objasněných činů

Loni bylo na Příbramsku spácháno celkem 3665 trestných činů, což je oproti roku 2010 o 136 méně. „Za posledních pět let se tak podařilo výrazně snížit trestnou činnost, v roce 2007 totiž řešila příbramská policie téměř pět tisíc trestných činů,“ porovnala Monika Schindlová. Policie objasnila třetinu trestných činů, tedy 1096 případů, což je stejná úroveň objasněnosti jako v roce 2010.

V Příbrami se loni stalo 1674 trestných činů, což je téměř 46 procent z celkového nápadu trestné činnosti na Příbramsku.

Loni výrazně ubylo krádeží a vloupání

U majetkové trestné činnosti policie zaznamenala výrazný pokles. Celkem bylo spácháno 2517 případů, což je o 172 méně než v roce 2010. V porovnání s předchozím rokem je objasněnost na stejné úrovni, objasněno bylo 304 případů.

Nejčastější majetkovou trestnou činností jsou krádeže věcí z vozidel. Policisté řešili 456 případů, což činí téměř 12 procent z celkového nápadu trestné činnosti, i když bylo nahlášeno o 183 případů méně. V Příbrami loni zloději vykradli 296 vozidel. Na Příbramsku zmizelo 130 aut.

Další majetkovou trestnou činností jsou krádeže vloupáním. Loni jich lidé nahlásili 898, v roce 2010 to bylo 1041, což je o 143 případů méně. Z celkového počtu vloupání se podařilo objasnit 130 případů, což je oproti roku 2010 mírné zvýšení. Zloději se nejčastěji vloupali zejména do chat (129), domů (100), obchodů (48) a bytů (30).

Odhalování drog

Loňská statistika ukázala také na pokles u trestného činu nedovolená výroba a držení psychotropních látek a jedů o 22 případů z předešlých 46. „Počet však vypovídá spíše o efektivitě odhalování policií, než o skutečném rozsahu této trestné činnosti,“ konstatuje policejní mluvčí.

Policisté dále řešili například 18 případů sprejerství, 246 případů poškození cizí věci, zanedbání povinné výživy 190krát, pytláctví čtyřikrát, týrání čtyřikrát, pětkrát nedovolené ozbrojování a dvakrát šíření poplašné zprávy.

Loni o něco méně násilníků

Násilná trestná činnost v roce 2011 klesla o 18 případů, a to ze 176 na 158. Na Příbramsku se loni nestala žádná vražda, v předchozím roce vyšetřovala policie vraždy dvě.

Čtyři nebezpečná pronásledování

Nejvíce bylo loni zastoupeno úmyslné ublížení na zdraví, to je 54 případů a dále 23 případů loupeže. U nich došlo k poklesu o tři případy, u ublížení na zdraví došlo k navýšení o osm případů. Nebezpečné pronásledování policisté řešili čtyřikrát. Objasněnost násilných trestných činů je na obdobné úrovni jako v předloňském roce.

Stoupl počet úvěrových podvodů

Počet zaevidovaných hospodářských trestných činů loni výrazně stoupl, a to o 105 případů, ze 143 na 248. Nejčastějšími případy jsou podvod, úvěrový podvod a neoprávněné držení platebního prostředku jako například platební karty.

Mravnostní kriminalita klesla, v loňském roce bylo evidováno 19 těchto trestných činů. V roce 2010 to bylo 27 případů. Z devatenácti případů bylo sedm znásilnění a 11 případů pohlavního zneužívání.

Trestnou činnost na Příbramsku páchali recidivisté celkem v 230 případech a mladiství ve věku od 15 do 17 let se podíleli na 27 případech.

Autor: Markéta Lišková

24.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Mistrovství v ručním česání chmele u Kutílků
2

Na ruční česání přijela posila z Moravy

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Příbramská policie dopadla sprejery

Příbram – Dva mladíci ve věku 20 a 21 let si posilněni alkoholem a dost možná i jinými návykovými látkami krátili dlouhou chvíli ničením cizího majetku. V Příbrami v ulici Boženy Němcové pobíhali se se sprejem a poničili s ním zaparkovaná auta a popelnice. Jedno z aut bylo podle policie dokonce jednoho z vandalů. Někdo na ně zavolal policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení