Praha/ Na denním pořádku bývaly vPříbrami konflikty mezi mladými radikály. Rvačka, která se letos 18. ledna hodinu před půlnocí strhla mezi neonacisty a příznivci antifašistické frakce skinheads S.H.A.R.P., ale skončila tragédií. Osmnáctiletý student Jan Kučera zřad antifašistů se nechal vyprovokovat vyzývavými gesty o rok staršího učně Jiřího Fouse, který držel vruce útočný vojenský nůž, a jal se mu vtloukat do hlavy pěstní argumenty. Dva údery, které mu zasadil, byly ale posledním činem vjeho životě. Fous proti němu dvakrát máchl svým zabijákem, jehož opasek „vyzdobil“ vyrytím hákového kříže.


Osudné dvě vteřiny, které pečlivě zaznamenal objektiv bezpečností kamery bowling baru, znamenaly konec mladého života. Janu Kučerovi, jemuž rány nožem přeťaly velkou tepnu, žílu a proděravěly tlusté střevo, nepomohly ani čtyři operace. Po dvou dnech vnemocnici zemřel. „Je mi líto, že jsem zabil člověka. Ale kdyby mě nenapadl, mohl žít,“ řekl vpátek odpoledne trestnímu senátu Krajského soudu vPraze, který rozhodoval o jeho vině a trestu. Jinak mladík, který sám sebe označuje za militaristu a po Příbrami se běžně procházel oblečený do součástí vojenských uniforem, někdy „vylepšených“ symboly odkazujícími na éru nacismu, žádnou lítost neprojevil. I ktomu soud přihlédl, když mu vyměřil trest odnětí svobody vtrvání 12,5 roku ve věznici sostrahou.


„Nelze to posoudit jako nutnou obranu, ačkoli útoku nožem předcházely rány pěstí,“ odmítla předsedkyně senátu Eva Miláčková argumenty obhajoby. Fous sice gesty i slovy vybízel protivníky ke střetu – je ovšem pravdou, že neudeřil první. Soudkyně ale zdůraznila, že bodat vojenským nožem takovou silou, až se celá 18centimetrová čepel dvakrát pohrouží do těla soupeře, jenž proti němu stojí sholýma rukama, je násilím mnohonásobně vyšší intenzity, než by bylo třeba kodvrácení útoku při běžné rvačce. „A také sám přispěl knavození situace, kdy proti němu poškozený zaútočil,“ dodala Miláčková na Fousovu adresu. Na druhou stranu připustila, že videozáznam jasně prokazuje, že obžalovaný, na schodišti před bowling barem přitisknutý tělem rozběhnutého protivníka mezi zeď a mříž, nemířil na místa, kde jsou uloženy životně důležité orgány. Prostě opakovaně máchl nožem… „I spřihlédnutím kjeho intelektu nelze říci, že věděl, že může poškozeného usmrtit. Jednal ale vpřímém úmyslu poškozeného těžce zranit,“ tlumočila mínění soudu.


Předsedkyně senátu Miláčková také zdůraznila, že svého jednání se Fous – ač sám romského původu – dopustil jako příznivec neonacistů. Ti se osudného pátku sešli, aby naplánovali sobotní cestu na sraz pravicových radikálů. Podle soudu byl tedy jeho čin proti jinému mladíkovi spáchaný pro politické přesvědčení protivníka. Vneprospěch Fouse rovněž hovoří, že svůj čin spáchal vdobě, kdy byl vpodmínce za loupež. Naopak polehčující okolností je jeho věk, blízký věku mladistvého.


Podle rozsudku má Fous také Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra ČR uhradit náklady léčení vyčíslené na 676410 korun. Rodičům zabitého mladíka má vyplatit odškodnění vcelkové výši 480 tisíc korun. Verdikt ale není pravomocný. Fous se sice na místě vzdal odvolání, tuto možnost si ale ponechal státní zástupce Tomáš Milec. Svýší trestu je spokojen, nelíbí se mu ale právní kvalifikace. Fousův čin považuje za vraždu, zatímco soud jej označil za ublížení na zdraví.