VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez rodiny by to bylo jen plytké stárnutí, říká Šiler

Příbram /ROZHOVOR/ - Přibližně po ročním působení v čele příbramské policie skončil Jiří Šiler. V rámci úprav kompetencí policejní prezident opět pověřil vedením okresní policie jednoho člověka a v rámci těchto změn se tak někteří šéfové vrátili zpět na svá původní působiště. To se týká právě Jiřího Šilera, jenž se vrátil do Rakovníka.

9.5.2010
SDÍLEJ:

Starosta Příbrami Josef Řihák se ve své kanceláři na radnici rozloučil nyní už s bývalým velitelem příbramské policie plukovníkem Jiřím Šilerem. Poděkoval mu za vykonanou práci a popřál hodně štěstí a úspěchů v Rakovníku.Foto: Jiří Kubík

V Příbrami je tak nazpět předchozí šéf Jiří Drábek spolu s René Petákem. René Peták je vedoucím celého územního odboru.

Dislokaci, tedy přesun vedoucích policistů znovu na původní působiště využilo díky úpravám Krajské ředitelství policie Středočeského kraje.

Policejní šéfové měli v jiných okresech posbírat zkušenosti, přivést nové způsoby myšlení, řízení, komunikace a podobně. Mimo jiného také posbírali zkušenosti, jak například funguje řízení jinde a aplikovat je zpětně ve svých původních působištích. Jak ukazuje policejní statistika, v rámci kraje a především na Příbramsku se situace zlepšila. Co se týče nápadu trestné činnosti, došlo k jeho poklesu. Za shodné období došlo vloni k téměř o 380 případům více trestných činů než letos.

„Já osobně v Příbrami mnohé získal a bylo to pro mně přínosné. Poznal jsem nový kraj, nové lidi. Každá zkušenost je pro další pracovní i soukromý život velmi přínosná a pokud je to zkušenost tak kvalitní, jako v Příbrami, pak jen dobře,“ řekl Deníku Jiří Šiler.

Jiřímu Šilerovi jsme v době, kdy už měnil působiště, položili několik otázek.

Myslíte si, že spolupráce státní policie s městskou policií a také různé projekty v rámci prevence kriminality měly skutečný vliv na výsledky ve statistice trestné činnosti?

Zcela jistě. Bez vzájemné spolupráce všech subjektů, které mají na eliminaci trestné činnosti zájem, by to nešlo. Výsledky hovoří jasně, na nastavené spolupráci bych nic neměnil a chtěl bych za ni poděkovat. Spolupráce v okrscích ovoce teprve přinese, a to po navázání těch správných vztahů a získání zkušeností policistů, kterým byla tato „územní odpovědnost“ svěřena.

Jaká je v současné době objasněnost trestných činů na Příbramsku?

Nejsledovanější je objasněnost násilné trestné činnosti. Ta oproti loňskému roku stoupla za shodné období o 27 procent, bylo objasněno zhruba o 20 případů více. V oblasti krádeží vloupáním se pohybujeme na shodné úrovni jako vloni, případů se však stalo téměř o čtvrtinu méně, což je projev preventivních opatření. Celková objasněnost se pohybuje kolem 20 procent. Za úspěch by se dalo považovat i navýšení počtu zadržených řidičů, kteří řídili pod vlivem alkoholu, ale vzhledem k mediální prevenci a následkům takových jízd mám z toho spíše opačný dojem. Takových řidičů hříšníků bylo asi 140, což je téměř o 40 více než vloni.

Jaký druh trestné činnosti nejvíce zaměstnává příbramské policisty?

Krádeže všeho druhu - především vloupáním, dále osobních vozidel, věcí při sobě a dalších. Některým případům se zabránit nedá, na jiných svou neopatrností a naivitou nese podíl i poškozený. Je to jako se silničním provozem, houstne-li, je nutno dávat si větší pozor. Tak je to i se společností. Větší hustota osídlení a zvyšující se počet obyvatel s sebou přinášejí i nepříjemné složky dění kolem nás.

Byl jste si vědom problematických míst v Příbrami, jako je například Fialka, kde se u bowlingu podle některých lidí údajně schází dealeři drog a pak prý opilí nasednou do aut a rozjedou se po městě? Každý den je jich tam plná čekárna a kolemjdoucí se bojí…

Na tato místa jsem byl samozřejmě upozorňován. Jejich lokální řešení však nic neřeší. Zasáhnete-li, přesunou se jinam, alespoň zbylí z nich. Koncepčnější mi připadá řešení příbramské kriminálky, která drogově závislá individua trestně stíhá, a to bez ohledu na lokalitu, kde působí, zda ve městě či na vesnici. Letos jich je trestně stíháno již téměř o 20 více než vloni. Drogy jsou dnes již velmi častým původem, průvodcem a důsledkem trestné činnosti. Této oblasti je nutné se věnovat bez přestání.

Je už na Příbramsku plný počet policistů? Kde případně chybí do plného počtu?

Tabulkově ano, zatím chybí ti, co ještě absolvují policejní školy. Na zkušené policisty z nově příchozích si budeme muset ještě chvíli počkat. Ve sbírání zkušeností jim musejí kolegové pomoci.

Sledují se na Příbramsku nebo přímo v Příbrami různá extrémistická hnutí? Je v tomto ohledu Příbram jiná než ostatní města?

Není. Extrémistické „podhoubí“ je všude, více či méně. Každému projevu vymykajícímu se ze zásad spolusoužití slušných a přizpůsobivých lidí je nutné se věnovat.

Jak se vám spolupracovalo s novými kolegy po vašem nástupu do Příbrami?

Výborně. Jsou zvyklí na větší zátěž, jsou zkušení, pracovití a spolehliví. A nejen kolegové. Všichni, kdo se v našem oboru pohybují. Výborná spolupráce byla a je s Okresním státním zastupitelstvím a Okresním soudem v Příbrami. Za partnery jsem považoval, a své ovoce to neslo, i všechny zastupitele samosprávy, především pana starostu Josefa Řiháka a celý příbramský městský úřad, starosty dalších měst - Sedlčan, Dobříše a jiné. Skvělá spolupráce byla se všemi médii, která v regionu působí. Za všechny projevy spolupráce jim všem tímto moc děkuji.

Těšíte se zpět do Rakovníka? Bude vám něco scházet po odchodu z Příbrami?

Těším. Získá tím nejvíce moje čerstvě rozrostlá rodina a blízké okolí. Pracovně to samozřejmě bude opět změna. Scházet mi bude každodenní kontakt s těmi, se kterými jsem spolupracoval nejvíce. S některými budu v kontaktu i nadále, jiné ještě jistě v rámci PČR potkám a Příbram není od Rakovníka tak daleko, abych hned tzv. „zaklapl vrátka“.

Jak byste ne jako policista, ale jako občan, charakterizoval Příbram, která byla svého času známá skrze některá média jako středočeské Palermo? Lidé často hovořili, že se v Příbrami bojí. Prožíval jste podobné pocity?

Jako běžné české město s velkou historií a potenciálem pracovním i kulturním. Ke druhé části otázky uvádím, že ne, proč? Příbram žije svým životem velkého města, což s sebou přináší kromě radostí bohužel i starosti.

Čím byste se chtěl pochlubit, co se vám ve vedení příbramské policie povedlo? A naopak, co vás mrzí, že se nedaří?

Jako každá firma i policie je hodnocena podle výsledků. Podle kritérií stanovených Krajským ředitelstvím Středočeského kraje se příbramská policie díky výsledkům posunula z 12. na 7. místo, což je fajn. Co se nedaří, nevím. Jsem životní optimista a problémy jsou pro mne motivací do další práce.

Máte nějaké koníčky?

Ano, spoustu. Především všechny sporty, bez kterých nelze zvládat stres ani důsledky dnešní pohodlné doby a vydatné a vydatně modifikované stravy. Kromě toho ještě občas fotím, nyní hlavně děti. Dále mne těší zahrada a celé blízké okolí. Veškeré mé činnosti dává smysl rodina, bez které by to bylo jen „plytké“ stárnutí.

Co budete v Rakovníku dělat?

Vše, co bude nutné. Chcete-li název funkce, budu vedoucím územního odboru Rakovník. Seznámím se se všemi změnami, ke kterým došlo a naváži na svého předchůdce. Těším se.

Jaký smysl měly přesuny vedoucích policistů mezi okresy? Podle laického pohledu je přeci jen lepší, když šéf zná svůj region a jeho specifika.

Velký. Přenos zkušeností, nové návyky, nové vazby a kontakty. Jiný přístup k problémům, jiné dění. Historická znalost některých osob v regionu, a to policistů i jiných občanů, hluboce vyjeté koleje a setrvačnost, lenost něco měnit a zapšklost na nové věci je někdy větším problémem než neznalost okresu. Dobrá znalost regionu je však vždy výhodou.

Autor: Karel Hutr

9.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Ať autobusy jedou i v den stávky, požaduje kraj

Spolužáci z příbramské základní školy Tomáš Marek a Kateřina Tomášková ve venkovní posilovně před gymnáziem.

Jarní dny lákají do venkovní posilovny

Příbramští stavaři jsou nejlepší v republice

Příbram – Student Střední průmyslové školy v Příbrami Filip Rajman se umístil na první místě v celorepublikové soutěži v projektování. Jeho spolužačka Eliška Poláková obsadila 5. místo.

Vasilův Rubáš přiveze do Sedlčan nové album a Xaviera Baumaxu

Sedlčany – Originální folk-raggae-punkové duo Vasilův Rubáš považuje Sedlčany za srdeční záležitost, a proto se do tohoto města rádo vrací. Nejbližší sedlčanský koncert se uskuteční v sobotu 1. dubna od 21 hodin v klubu Pohoda.

Šikana na škole? Aplikace má prolomit mlčení týraných

Praha - „Nenech to být," oslovuje nový web žáky, kteří se na škole setkali se šikanou. Mezi pražskými školami je o projekt zájem, ale najdou se i takové, které odpovídají: „Nepotřebujeme!".

Čermákové zahájili sezonu druhým místem v Německu

Příbram – Příbramští sajdkárkrosaři Tomáš a Ondřej Čermákové vstoupili do nové sezony. V ní budou obhajovat titul mistrů republiky a páté místo v seriálu mistrovství světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies