VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Adiktoložka Hana Vavřincová: Preventivní akce by neměly být zastrašující

Příbram – Na příbramské nádraží přijede na jaře protidrogový vlak. Ten má děti a mladé lidi odradit od užívání návykových látek, a to prostřednictvím interaktivních expozic. Ty mají představit situace a prostředí, do nichž se může dostat člověk užívající drogy či alkohol. Řada odborníků ovšem tento styl varování nepovažuje za nejvhodnější. Jaký názor na to má Hana Vavřincová, vedoucí nízkoprahových služeb Magdaléna Příbram? Souhlasí s legalizací marihuany? A jak závislostem nahrává období Vánoc? Na to odpovídala v následujícím rozhovoru.

15.12.2015
SDÍLEJ:

Hana Vavřincová.Foto: Deník/Kateřina Chourová


Do Příbrami má na jaře přijet protidrogový vlak. Řada odborníků ale nepovažuje tento styl varování za nejvhodnější…

V Magdaléně zastáváme názor, že takovéhle aktivity nejsou efektivní prevencí. Poukazuje na to i několik výzkumů. Není to proto, že by ve vlaku děti viděly hrůzné věci, ale že se jedná o jednorázovou akci používající odstrašující, zkratkovitý přístup, i přes populární formu multimédií, na něj nenavazují další aktivity. Z našeho pohledu je využíváno příliš velké množství vstupů, informací, ve velmi omezeném čase, takže tyto informace nemohou být vyvážené. Preventivní akce by neměly být zastrašující. Program by měl být navíc přizpůsobený každé věkové kategorii, jinou formu vyžaduje šestá třída, jinou devátá.

Je účinnější, když se mladí lidé setkají s lidmi vyléčenými ze závislostí například na besedách?
Překonaný je i trend, kdy lidé bojující se závislostmi besedovali ve školách. Tento způsob vyvolává senzaci a na někoho může působit, že když to překonal jeden, on to může překonat také.

Jaká je tedy vhodná forma?
Vhodnější jsou programy zaměřené na komunikaci, sociální dovednosti, na práci s hodnotami a podobně, než forma demonstrovaná na zajímavém příběhu s relativně šťastným koncem.

"Nemůžeme si nalhávat, že s drogami se pojí jen negativní prožitky."


Podle statistik věk mladých lidí, kteří poprvé zkusí návykové látky, stále klesá. Nesou za to odpovědnost rodiče, kamarádi, média,…?
Je to kombinace všeho. Roli hraje i dostupnost alkoholu, marihuany a dalších drog. Tím pádem děti a mládež, které ještě nemají vytvořené obranné mechanismy a kritický náhled, tak zkouší věci, o nichž mnoho neví. Mnohdy může jít o zajímavý nebo pozitivní zážitek. Nemůžeme si nalhávat, že s drogami se pojí jen negativní prožitky.

Jaká je nejlepší prevence?
Vliv má rozhodně rodina. V naší společností je obrovská tolerance k užívání alkoholu a THC. Dalším faktorem jsou média a téma legalizace a zkratkovitě předávané informace bez vysvětlení důsledků. Takže velké slovo je na rodině a médiích. A samozřejmě preventivní programy ve školách.

Předpokládám, že zastáncem legalizace marihuany nejste…
Lékařské účely rozhodně nezpochybňuji, ale plošná legalizace není správným krokem. Legální je tabák, alkohol… Tyto látky jsou lehce dostupné, a to i bez nějaké výrazné kontroly věku uživatelů. Úplná legalizace vede vždy k nárůstu počtu závislých.

Nahrává závislostem i období Vánoc?
Řada lidí cítí v tomto období samotu a je zranitelnější, tím také náchylnější k užívání návykových látek. I v tuto dobu jsme tu pro ně.

Více o protidrogovém vlaku zde.  

Autor: Kateřina Chourová

15.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
K velkému životnímu jubileu přijela Marii Krejčové popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí.

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Ilustrační foto.

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Krmením mohou návštěvníci zvířata v malé zoo zabít

Příbram /FOTOALERIE/ - Na ovce kamerunské, ale nově i na muflony se mohou zájemci přijít podívat do příbramského Lesoparku Litavka. V prostoru za fotbalovým stadionem již od loňska funguje neveliká obora s těmito zvířaty.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení