VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města a obce už brzy rozsvítí vánoční stromy

Příbramsko /ZAHÁJENÍ ADVENTNÍHO ČASU/ - Každé město nebo každá obec si program na zahájení adventního času dělá podle sebe, ale všichni rozsvítí ozdobený vánoční strom.

18.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Šmok

Podívejte se, kdy a jak obyvatelé měst a obcí na Příbramsku oslaví zahájení adventního času.

Příbram

Zahájení adventu se tentokrát v Příbrami uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu na Rynečku u Q-klubu. Zahájení bude v 15 hodin, kdy vystoupí příbramské školy a taneční kroužky. Připraveny jsou také různé soutěže. Od 17 hodin vystoupí skupina Maxim Turbulenc a zhruba o hodinu později Stanislav Hložek. V 18.15 zazní znělka města v podání Souboru svatohorských trubačů a poté se ujme slova příbramský starosta Josef Řihák. Přibližně v půl sedmé začne svítit první adventní svíce a zároveň vánoční strom. Následovat bude ohňostroj. Tím však program nekončí, protože dále vystoupí Petr Kotvald s příbramským dětským sborem a orchestrem. Zhruba ve 20 hodin začne hrát skupina Keks. Celé odpoledne bude možnost koupit si ve stáncích klobásy, bramboráky, pivo, svařené víno, punč, cukrovou vatu a další pochutiny.

Dobříš

Advent v Dobříši uvítají až 6. prosince, protože bude spojený s mikulášskou nadílkou. Celé odpoledne bude na Mírovém náměstí v Dobříši možnost zaposlouchat se do hudebních produkcí různých žánrů. Poté se objeví i Mikuláš s čertem a na ty nejhodnější čeká i nějaký ten dárek. Vánoční strom Dobříšští rozsvítí v 18 hodin, následovat bude ohňostroj. Na náměstí se návštěvníci budou moci samozřejmě také občerstvit, posilnit nebo třeba zahřát svařeným vínem a podobně.

Jince

Již pátým rokem Zahájení adventu se v Jincích uskuteční v sobotu 26. listopadu v 16.30 hodin u pečovatelských domů v dolních Jincích, kde v úvodu zazní vznešené tóny trubek - koledy a vánoční písně v podání žáků ZUŠ Jakuba Jana Ryby z Rožmitálu pod vedením svého učitele Pavla Hrubého. Poté krátce promluví starosta Josef Hála nebo místostarosta Ján Vavrek. Po rozsvícení prvního vánočního stromu v Jincích zazpívá sbor žáků a učitelek místní základní školy Jince několik koled. Překrásnou kulisou na tomto místě bude až do Tří králů dřevěný betlém s figurami v životní velikosti, který vytvořil místní řezbář Juraj Dendys. Druhý vánoční strom čeká na rozsvícení u bývalého Kulturního střediska, kde navíc přiláká občany stánek s prodejem vánočních dekorací z perníku, tedy figurek, svícnů, adventních věnců, betlémů a podobně. I zde si začátek programu vezmou na starost mladí trumpetisté z Rožmitálu. Lidé, kteří si přijdou navodit atmosféru Vánoc, si navzájem připálí svíčky, děti jistě potěší malý dáreček v podobě perníku. Po úvodní řeči výše uvedených zástupců městyse se rozzáří vánoční strom s třpytivými modrostříbrnými ozdobami a slavnostní chvíli umocní koledy, opět v podání sboru učitelek ZŠ. Děti mohou napsat Ježíškovi dopis, jaký dárek by letos nejraději objevily pod stromečkem. Psaníčko vhodí do přichystaného košíku pod vánočním stromem, který odveze Ježíškův posel na koni. Na úplný závěr akce je připraven velkolepý ohňostroj.

Rožmitál

Advent v Rožmitále zahájí 26. listopadu už v 10 hodin v Podbrdském muzeu Tradičním jarmarkem lidových řemesel. Desítky řemeslníků pro návštěvníky vyrobili dárky z vosku, slámy, proutí, korálků, těsta, textilu, sena, kovu, dřeva a podobně. Nebude chybět svařené víno v originálním rožmitálském hrnečku, rožmitálské vánoční pohlednice, domácí zabijačka, kremrole nebo horká medovina. V době konání jarmarku bude otevřeno Podbrdské muzeum za snížené vstupné. Organizátoři rovněž připravili ochutnávku a prodej regionálních produktů. Dospělí se mohou utkat o nejchutnější bác, kde je hlavní cenou milovická uzená kýta s kostí. děti budou mít možnost zúčastnit se soutěže o nejlépe ozdobené vánoční jablko. V 15 hodin bude v dómu muzea křest nových knih regionálních autorů a po něm se uskuteční vyhlášení výsledků obou soutěží. Teprve v 17 hodin Rožmitálští slavnostně rozsvítí vánoční strom na rožmitálském náměstí. K tomu zazpívají děti ze ZUŠ Jakuba Jana Ryby z Rožmitálu.

Mníšek pod Brdy

Akce s názvem Světlo Adventní se uskuteční první adventní neděli 27. listopadu od 17 hodin na náměstí v Mníšku. Hlavním motivem je světlo. Proto organizátoři budou čekat na tmu. Poté zhasnou všechna světla na náměstí. Očekávají, že všichni příchozí budou mít svíčky nebo lucerny. Kdo si nepřinese vlastní, tak svíčku obdrží na místě. Rozžínat je, zapalovat, bude jeden od druhého, což má symbolizovat šíření světla do temnoty. Zazní také trocha reprodukované hudby, ale naživo zahrají i členky souboru ze ZUŠ. Nebude chybět ani drobná úvaha faráře a pak už mníšecký starosta Petr Digrin nechá zapnout vánoční slavnostní osvětlení stromků a lamp. Následovat bude krátká adventní bohoslužba, přičemž kostel bude nasvícen pouze svíčkami.

Březnice

V Konventu, což je bývalá jezuitská kolej, bude v neděli 27. listopadu ve 13 hodin zahájen advent v Březnici. Vznikne tam vánoční tržiště s muzicírováním. Na nádvoří vystoupí děti z obou mateřských škol. Své řemeslo bude předvádět také kovář. Na náměstí se slavnostně rozsvítí vánoční strom v 17 hodin. Úvodního slova se ujme starosta Březnice Jiří Štěrba a bude následovat tradiční koncert Rožmitálské Venkovanky. Současně bude v knihovně a infocentru od 15 hodin soutěžní výstava adventních věnců a v budově ZUŠ bude od 16 hodin tradiční jarmárek SRPŠ při Základní škole. Po celou dobu se mohou všichni návštěvníci občerstvit teplým punčem, svařeným vínem a dalšími pochutinami.

Nový Knín

Adventní program v Novém Kníně zahájí výstavou vánočních dekorací v novoknínské mincovně, která bude už od pátku 25. listopadu od 18.30 hodin do neděle 27. listopadu do 15 hodin. Až v pátek 2. prosince v 18 hodin bude na náměstí v Novém Kníně slavnostně rozsvícen vánoční strom. Při této příležitosti se uskuteční také krátký kulturní program a již tradiční ohňostroj. Na sobotu 3. prosince si Novoknínští od 14 hodin je naplánovali Předvánoční sezení s důchodci, na kterém bude pro všechny připraveno malé občerstvení a několik kulturních vystoupení. Od 29. listopadu do 2. prosince bude v mincovně výstava ručních prací s vánoční tématikou.

Sedlec-Prčice

Advent v Sedlci-Prčice zahájí v pátek 25. listopadu v 17 hodin rozsvícením stromu na náměstí 7. května v Sedlci. Program mají složený z vystoupení dětí z tanečního a pěveckého oboru základní umělecké školy a recitačního vystoupení dětí ze základní školy. Slavnostní slova pak pronese František Masařík a starostka Miroslava Jeřábková. V sobotu 26. listopadu je v Prčici na náměstí od 10 do 16.30 hodin 1. Farmářský trh tématicky zaměřený na předvánoční nabídku. To znamená svícny, věnečky, ozdoby, medové výrobky, pečivo, květiny, keramika, perníky, koření, nápoje a další. Pak bude následovat rozsvícení vánočního stromu na Vítkově náměstí. Během kulturního programu vystoupí děti ze základní školy.

Krásná Hora

Zahájení adventu v Krásné Hoře nad Vltavou bude již třetím rokem v parku na náměstí v sobotu 26. listopadu v 16 hodin. Žáci základní a mateřské školy připraví krátké hudební vystoupení, poté se v Krásné Hoře rozsvítí adventní strom a děti se svými třídami vypustí balónky přání. Následovat bude adventní jarmark. Na jarmarku si návštěvníci budou moci zakoupit adventní věnce, svícny, obrázky a další vánoční dekorace, které vyrábí děti ve škole a školní družině. Je samozřejmě připraveno i občerstvení do chladného podvečera.

Kamýk nad Vltavou

Advent v Kamýku zahájí ve středu 30. listopadu slavnostním rozsvícením vánočního stromu obce před obecním úřadem, které již tradičně bude doprovázeno ohňostrojem a zpěvem koled. Chybět nebude malá nadílka a horký punč pro rodiče. V pátek 2. prosince bude v obřadní síni obecního úřadu malý vánoční koncert mladého a nadějného operního pěvce Tomáše Supa.

Milín

Adventní čas zahájí Milínští 26. listopadu prodejním jarmarkem před kulturním domem v Milíně. Ten začne už v 16.30 hodin. Následovat bude rozsvícení vánočního stromu, protože v Milíně začínají opačně. Teprve kolem 17. hodiny vystoupí Dětský pěvecký sbor Slivičáček, poté ženský pěvecký sbor Radost, dále děti ze ZUŠ Jakuba Jana Ryby z Rožmitálu. Na závěr kulturního programu zahrají trubači Matouš Růžička a Václav Rach.

Autor: Robert Nusl

18.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Vítěz turnaje Hospoda Cup 2017.

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Uživatelé skateparku se těší na "bazén"

Příbram /FOTOGALERIE/ - Nad tratí u bývalého Junior klubu se rozevírá křoví a po písčité vyježděné cestě z něho vyjíždí na kole s nízko nastaveným sedlem zhruba sedmnáctiletý kluk v kšiltovce, s batohem na zádech a tetováním na krku. Je trochu zklamaný, nikdo tam není.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení