VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Placák: Byli jsme pár metrů od slonů a lvů

Březnice /FOTOGALERIE/ – V pravidelné rubrice s názvem Příbramáci v zahraničí tentokrát navštívíme Afriku. S Romanem Placákem zjistíte, co je potřebné k uskutečnění cesty do Afriky. Dozvíte se, že obyvatelé Keni znají Leoše Mareše a Petra Čecha a Cola – cola je tam oblíbený nápoj díky filmu.

22.10.2011
SDÍLEJ:

Afrika očima a objektivem Romana Placáka.Foto: archiv/Roman Placák

Co bylo hlavním důvodem, že jste se rozhodli poznat právě Afriku?

O Africe jsme uvažovali hodně dopředu. Trochu nás odradila finanční náročnost tohoto světadílu, tak jsme se nejdříve vydali na Nový Zéland. Postupem času jsme se o Afriku zajímali více a dozvěděli se, že již tak drahá není. Hlavním důvodem byla krásná příroda a zvířata. Chtěli jsme vidět úplně něco jiného.

Jak složité bylo dostat se až na tento kontinent a co všechno obsahovaly přípravy?

Není to až tak složité. Nejkomplikovanější bylo očkování, které se muselo řešit dopředu. Měsíc a půl před odjezdem jsem na ně začal chodit. Byl jsem přibližně šestkrát. Všechna očkování kromě žloutenky nejsou povinná. Dostávali jsme doporučení, na co bychom měli být očkováni, a podle toho se řídili. Záleželo na oblasti, kam jsme jeli. Dalším důležitým bodem bylo vízum. Měli jsme informace, že do Afriky je lepší si ho vyřídit přímo na místě, kde stojí o polovinu méně.

V kolika lidech jste cestovali? Měli jste nějakého průvodce a nebo znalce Afriky?

Nakonec jsme jeli v šesti lidech. Nechtěli jsme s manželkou Kristýnou jet sami a chtěli jsme s sebou Bukyho (kamarád Pavel Bukovjan), se kterým je dvakrát víc srandy. Průvodce jsme neměli, ale v jednom safari jsme si pronajali jednoho Masaje, který nás provedl.

Jaké byly hlavní cíle, které jste si chtěli splnit?

Měli jsme vytyčené tři cíle. Chtěli jsme objet rezervace a vidět zvířata a přírodu. Druhý byl vylézt na Mount Kenya a třetím cílem bylo moře a potápění. Uvažovali jsme o Keni a Tanzánii. Zvolili jsme nakonec Keňu.

Na zdolání vrcholu Mount Kenya jste si vezli vybavení s sebou? A jak probíhal výstup?

Hora má přes pět tisíc metrů, ale má několik vrcholů. My si vybrali třetí nejvyšší vrchol, kde nepotřebuješ mačky, cepíny a lana. Vezmeš si jen batoh, stan a vyrazíš. Výstup byl výborný.

Mluvil jsi o národních parcích? Kolik jste jich objeli a jaké z nich máte zážitky?

Objeli jsme tři národní parky. V prvním Masai Mara jsme viděli hrozně moc zvířat a přírodních skvostů. Přijeli jsme do Afriky, když byl konce období dešťů, takže přeháňky byly občasné. V parku nebyly velké stromy, ale jen zakrslé, takže všechna zvířata byly krásně vidět. Druhý park Lake Nakuru byl příznačný velkým jezerem, u kterého se slétalo hodně ptactva. Do každého parku se platil vstup a také se platilo za přespání. To samé bylo na hoře Mount Keňa, kde se účtovalo za výstup. Musel jsi projít třemi branami a také se jimi vrátit. Bylo to i z důvodu bezpečnostního, aby o tobě byl přehled.


Masajský průvodce vám spadl ze stromu? Nebo jste na něj natrefil někde v rezervaci?


Při příjezdu do rezervace jsme netrefili bránu, kterou jsme chtěli. Dostali jsme však shodou okolností k masajskému kempu. Od začátku jsme byli rozhodnutí, že si najmeme masajského průvodce a také se povedlo. Viděli jsme s ním hodně zeber, buvolců, antilop a najednou nám za autem šel slon. Byl to úžasný zážitek.

Jak jste se pohybovali rezervací?

Na začátku jsme si pronajali auto, které mělo zvedací střechu. Auto jsme často tlačili a byly s ním problémy. V afrických parcích musíš jezdit po cestách, jinak platíš pokuty. Druhý den jsme jeli s masajem a ten nás vedl cesta necesta. S ním jsme viděli to nejlepší. Vyjeli jsme již před východem sluncem. Vzal nás třeba na několik metrů ke lvům. Zvířata byla zvyklá na lidi. S masajem jsme viděli také nosorožce, kteří nejsou běžně k vidění. Źajímavé na Masajích bylo, že každý měl svůj mobil, se kterým pořád někam volal.

Co pro Vás bylo na Africe nejatraktivnější a co jste si z pobytu odvezl? Jaký jste měl například dojem z obyvatel?

Afričané jsou celkově hrozně upovídaní a vlezlí. Hned při prvním setkání něco nabízejí a chtějí. V centru jsme hledali půjčovnu aut. Po příjezdu se nás chytli dva černoši a my se jich nemohli zbavit. Zajímavá byla také reakce na bělochy. Ve vesničkách to vypadalo, že tam bělocha nikdy neviděli. Malé děti pobíhají a pak pomalu přijdou, sáhnou na vás a běží pryč. Na konci pobytu jsme se chtěli kouknout do historického centra Nairobi, ale narazili jsme na odpadky a špínu. Jedná se o úplně jinou kulturu.

Znají Afričané naši zemi? Mají o nás nějakou představu?

Musím říct, že jak kdo. Při koupi auta nás překvapil prodejce, který za námi vyběhl s fotkou Leoše Mareše. Afričané dost žijí fotbalem, takže na plakátech jim viseli Rosický, Nevěd a Čech. Toho znají hodně moc. Pořádně však nevěděli, kde Čechy jsou.

Jak jsou Afričané vybaveni jazykově?

Umějí poměrně dobře anglicky a mají svá nářečí. Byla to britská kolonie, takže v angličtině nebyl problém. Jediný problém byl s Masajema, kteří mají problém se sčítáním (smích).

Jak jste viděl v Africe otázku chudoby?

Chudoba je vidět na každém kroku. Děti žebrají. Projížděli jsme vesnicí a všude mávaly děti. Dítě mávalo, nastavilo ruku, ale masaj dal povel nahoru a dítě hned začalo mávat. V Africe je přibližně šedesátiprocentní nezaměstnanost, takže všude se něco nabízí a chtějí za vše platit. Normální bylo, že sedělo deset lidí a jeden pracoval a pak se vyměnili.

Jaký byl největší poznatek, který jste si z Afriky odvezl?

Úžasné bylo vidět naživo zvířata. Některá byla potrhaná z boje. Viděli jsme mnoho lvů. Na jedné z vyjížděk jsme pozorovali i geparda. Máme mnoho příhod se slony. Buky potkal jedno z nejnebezpečnějších zvířat - buvola. Zajímavá byla taky doprava. Varovali nás, abychom nejezdili v pátek, protože mladí „paří“ a v Africe není kontrola alkoholu za volantem. Večer jich spousta nesvítí a je to opravdu džungle. Autobusáci si naloží autobus dvakrát více, na střechu přesunou lidi, dále kufry a další věci. Z dvouproudové silnice není problém udělat během několika minut šestiproudovou.

Jak to je v Africe s jídlem?

To je kapitola sama pro sebe. V prvním týdnu jsem skončil s kuřecím a zbytek pobytu jsem jedl hranolky. Vezli jsme si samozřejmě instantní jídla do hor. Dost často jsme chodili do místních hospod, kde mají hlavně starou slepici, starou krávu a nebo kozla. Všechno bylo tuhé a nedovařené. Přílohy jako kaše z banánu byly také zajímavé. Oni potřebují, aby kráva dávala telata a dojila, takže čekají až bude úplně vyždímaná. Coca Cola byla všude. Bohové musí být šílení tento nápoj proflákli.

Na jaké místo byste se koukli nyní?

Láká nás Amerika, Canada. I Jižní Amerika je krásná a má spoustu lákavých míst. Ale teď přemýšlíme také o rodině, takže musíme vše dobře zvážit.

Autor: Vlastimil Ševr

22.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení