VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alena Ženíšková o sociální sféře trochu jinak

Příbram /NÁZORY/ - K aktuálnímu tématu příbramské komunální politiky, konkrétně k sociální sféře, píše v následujícím textu místostarostka Příbrami Alena Ženíšková.

25.5.2015 1
SDÍLEJ:

Místostarostka Příbrami Alena Ženíšková.Foto: MěÚ Příbram

Nepublikuji tolik článků jako mí pilní kolegové. Snažím se však pravidelně „zásobovat" informacemi ze sociální oblasti tiskovou mluvčí naší radnice, nedávno jsme také uspořádali ve věci chystaných změn v sociální sféře tiskovou konferenci pro novináře. Teď snad nadešla ta správná chvíle k tomu, kdy se i já mohu vyjádřit subjektivně, tedy ne jazykem oficiálních tiskových zpráv.

Celý svůj profesní život jsem se zabývala prací ve zdravotnictví a později rozvojem sociálních služeb v neziskové organizaci. Jako zdravotní sestra jsem léta pracovala v akutní medicíně, a poté jsem se 6 let svého života věnovala budování charitativní organizace v Příbrami, jejíž služby se podařilo rozšířit na více než tisíc klientů, kterým byla poskytována sociální a zdravotní péče.

Nepíši o tom proto, aby mě někdo ocenil, či snad dokonce obdivoval. Píši o tom proto, že chci zdůraznit, že o této práci něco vím, a že už jsem leccos pracovně i lidsky v životě zažila. Protože jsem měla vážné výhrady k poskytování zdravotních a sociálních služeb městem Příbram, rozhodla jsem se vstoupit do politiky a následně na radnici s tím, že se pokusím nastavit výchozí podmínky tak, aby systém mohl fungovat jako celek, a nikoliv jako nahodilé a vlastně nijak neprovázané činnosti.

Počítala jsem s tím, že to, co si od bývalého vedení radnice převezmu, nebude v té nejlepší kondici už z toho důvodu, že tato oblast se v posledních letech opravdu rychle vyvíjí, a mohla jsem tudíž očekávat, že bude co zlepšovat. Nicméně, ráda bych se jasně a zřetelně vyjádřila tak, že výsledek činnosti mého předchůdce na radnici v oblasti sociální svědčí o tom, že této problematice nerozuměl, možná ani rozumět nechtěl.

Prakticky každý den při odkrývání dalších a dalších nedostatků mi zní v uších věta pana MVDr. Řiháka, cituji: "Sociální služby v SCHÉMA organizace sociálních a zdravotních služeb poskytovaných a organizovaných městem Příbram tak, jak by již brzy mělo fungovat. Příbrami jsme nastavili opravdu dobře". K tomu mohu říci snad jen to, že předchozí vedení se o nějaké "nastavení" sociální a zdravotní péče ani pokusit nemohlo, neboť nevědělo, že něco takového vůbec existuje.

K rozšířené (elektronické) verzi tohoto článku je připojeno schéma organizace sociálních a zdravotních služeb poskytovaných a organizovaných městem Příbram tak, jak by již brzy mělo fungovat. Nikdo nemá patent na rozum, a vždy existují i lepší řešení. Zcela určitě se bude i toto schéma časem vyvíjet a měnit, ale pro základní představu o principu fungování této oblasti je to pro tuto chvíli snad dostačující.

Celé schéma popsat v jednom článku je nesplnitelný úkol, ale v budoucnu bych ráda postupně provedla laickou veřejnost jeho jednotlivými částmi a věřím, že pozornému čtenáři celé to naše snažení nakonec začne dávat smysl.

Závěrem bych ráda dodala, že má kritika bývalého vedení radnice a pana Řiháka jmenovitě, mi nijakou radost nečiní. Cítím však nutnost se vůči permanentním útokům především pana exstarosty alespoň jednou důrazně ohradit. Není jistě ku prospěchu Příbramáků, když bývalý starosta a bývalý hejtman obchází úředníky na krajském úřadě, který je mimochodem důležitým poskytovatelem dotací, a zpochybňuje smysl zřízení Centra sociálních a zdravotních služeb v Příbrami. Nelíbí se mi, že lidé, kteří pracovně i politicky tolikrát zklamali, nemají ani špetku studu či pocitu viny, s drzým čelem se vyjadřují ke všemu, brání všemu novému a kladou překážky všude tam, kde jen trochu mohou. Ve své době skutečně nikdo nebránil minulému vedení pružně reagovat na zvyšující se nezaměstnanost a zhoršující se ekonomickou situaci mnohých rodin a jednotlivců.

Smyslem naší práce je např. koncepční změna v bytové politice, která by měla zavést do Příbrami nové pojmy a režimy jako jsou např. „prostupné bydlení", „prostupné zaměstnávání", „sociální firma" apod. Po léta neřešena zůstala např. i otázka bezdomovectví, registrace záchytné protialkoholní stanice, ubytoven atd. S řešením těchto problémů budeme postupně veřejnost seznamovat.

I přes výše uvedené obtíže jsem stále přesvědčena o tom, že naše snažení povede k vytčenému cíli a možná je jednou i někdo ocení.

Alena Ženíšková, místostarostka města Příbrami za ANO 2011

Autor: Redakce

25.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

Ilustrační foto

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení