VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ani déšť neodradil téměř stovku zájemců o vycházku do Brd

Příbramsko – Také v letošním roce na Den Země se uskutečnily v Brdech odborníky komentované půldenní procházky. Sobotní dopoledne výprava propršela, ale na odpolední část vysvitlo na chvíli i slunce. O lese a jeho fungování, drobných živočiších a ptácích, mluvili David Fischer, zoolog Hornického muzea, Bohumil Fišer, vedoucí Správy CHKO Brdy a ornitolog Roman Muláček.

24.4.2017
SDÍLEJ:

Ani déšť neodradil téměř stovku zájemců o vycházku do Brd.Foto: Šárka Spáčilová, Bohumil Fišer

První dopolední okruh začínal v Míšově a byl věnován řece Bradavě, okolí Teslínského kláštera a Padrťským rybníkům. Přes vytrvalý silný déšť na procházku vyrazilo více než padesát zájemců.

Druhý okruh odpoledne se věnoval tůňkám na Felbabce a jejich obyvatelům. Téměř čtyřiceti návštěvníkům včetně dětí byly postupně představeny i s vyprávěním o jejich životě všechny tři druhy čolků, různé druhy skokanů, larva vážky, potápník i kuňka žlutobřichá.


Tyto procházky jsou výjimečné tím, že si lidé mohou prohlédnout chráněné živočichy, které třeba jinde nemohou běžně vidět. Obojživelníci, kteří jsou všichni chráněni, jsou indikátorem, že je dané území nezasažené chemikáliemi ze zemědělství a průmyslu. CHKO Brdy, jako zásobárna pitné vody pro své okolí, je výjimečným územím, kde se kromě raka kamenáče prohání a rozmnožují tři druhy čolků (obecný, velký a horský) a mnohé druhy žab jako je kuňka žlutobřichá, skokan štíhlý a další, které ukazují, že se jedná o výjimečně civilizací nezasažené území.

Bleskové povodně a extrémní sucha: poukazují na přehodnocení nášeho postoje k lesu?

Odborníci na vycházce objasnili, proč není rychlým řešením udržení vody zasypání všech meliorací v lese. Nutná je postupná změna hospodaření od holosečného k podrostnímu a výběrnému hospodaření s rozrůzněním věkové skladby lesa a doplněním původních listnatých dřevin.

Vysvětlili rovněž, proč je v Brdech nyní tolik vytěžených míst. Les totiž po 80 až 100 letech růstu dospěl do mýtního věku. Obrovské plochy lesa byly zničeny po kalamitách a opět osázeny po druhé světové válce a stromy právě nyní začínají být ve věku k těžbě.

Účastníci se také dozvěděli, proč mají čolci, kuňky a další druhy zářivě barevná bříška či další části těla. Je to totiž ochrana před predátory, varují tím, že jsou jedovatí a když by je predátor snědl, bude mu hodně špatně.

#clanek|3220698#
„Brdský les stejně jako většina lesa v České republice byl přeměněn na smrkové monokultury před více jak 200 lety v souvislosti s potřebou dřevěného uhlí na rozvoj hutnictví," řekl k současnému stavu brdských lesů při vycházce Bohumil Fišer, vedoucí správy CHKO Brdy. „Dnes je třeba zvážit, zda nám bleskové povodně a extrémní sucha neukazují, že bychom měli zásadně přehodnotit náš postoj k lesu. Věkově různorodý a druhově bohatší les je mnohem stabilnější a funguje jako houba při koupání ve vaně. Je schopen nasát vodu a postupně ji pouštět."

Bohumil Fišer byl ze sobotní účasti potěšen. "Jsem nadšen, že přes nepřízeň počasí, bylo téměř 100 lidí, které zajímalo, co se v CHKO Brdy děje, " zhodnotil komentované procházky.

ŠÁRKA SPÁČILOVÁ

Autor: Redakce

24.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z přípravného utkání hokejistů: Strakonice - Příbram (4:5).

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Vepřín v Letech
AKTUALIZOVÁNO
4

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

KrimiMix: Policie hledala nemocnou dívku

Příbram – Ve čtvrtek 17. srpna přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení o pohřešování sedmnáctileté dívce, která trpí autismem. Podle uvedených údajů měla odejít zřejmě se psem do přilehlého lesa, a to v jedné obci na Příbramsku.

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Mníšek pod Brdy - Sedm úspěšných sezon a desítky vyprodaných představení po celé republice má za sebou původní muzikál Postřižiny. Letošní sezona je osmá a derniérová. Kdo ještě neviděl Maryšku a paní hostinskou koupající se v pivovarském sudu, pana De Giorgiho skákajícího z komína či Francina na prskajícím motocyklu, má poslední příležitost v pátek 25. srpna v Mníšku pod Brdy.  

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení