VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Antonín Trmal přibližuje v sedlčanském muzeu i největší tesaříky

Sedlčany /ROZHOVOR/ – Antonín Trmal ze Sedlčan patří k nejvýznačnějším entomologům ve Středních Čechách, možná i v České republice je jeho sbírka ojedinělá.

31.3.2014
SDÍLEJ:

Do světa brouků nahlédli první návštěvníci. Výstava potrvá až do 4. května.Foto: Marie Břeňová

Sběru brouků se Antonín Trmal věnuje od patnácti let. Část svých pokladů vystavuje v Městském muzeu v Sedlčanech a do světa brouků dává zájemcům nahlédnout až do 4. května.

Přiblížíte, co si v muzeu mohou návštěvníci prohlédnout?
Přitažlivé pro návštěvníky budou zejména tropičtí brouci řádu vrubounovitých z podčeledi zlatohlávků a nosorožíků, jsou zde zástupci největších tesaříků světa, kteří patří zároveň k největším broukům vůbec. Vystavena je i kompletní sbírka československých tesaříků. Je to moje chlouba, protože soustředit všechny tesaříky dá veliké úsilí. Některé kusy jsem musel dokoupit. Málokterý sběratel takovou sbírku má, většinou dva nebo tři druhy jim chybí. Jsou tu také kobylky, pakobylky, sarančata, strašilky, pavouci – zejména sklípkani…

Kolik exponátů máte celkem?
Pětadvacet tisíc kusů ve 150 krabicích.

Ve vaší sbírce jsou také motýli…
Motýly sbírám jen okrajově, pokud narazím na svých cestách nebo v regionu na něco zajímavého.

Jakým „úlovkem" se můžete za minulý rok pochlubit?
Vloni jsem byl na Kypru, Sardinii a v Černé Hoře ve vápencovém pohoří. Ostrovy Kypr a Sardinie jsou si velice podobné, Kypr je ale po stránce zoologické a botanické bohatší. Na Kypru jsem nachytal drobnější broučky, které však mají dost velkou sběratelskou i vypovídací hodnotu, ale těžko bych některý z úlovků označil jako nejvýznačnější.

Je v České republice místo, které je z pohledu entomologa rájem?
Samozřejmě, že zajímavé lokality jsou po celé České republice. Zejména Jižní Morava, která je u nás nejteplejší, je zajímavá. Dá se zde nachytat množství teplomilného hmyzu i hmyzu, který imigroval ze Slovenska nebo i z Rakouska. Na Pálavě nebo kolem Břeclavi si entomologové libují, ale je i plno jiných zajímavých míst. Záleží vždy na tom, jaké brouky chci vyhledat. Horská pásma obsahují absolutně jiné druhy než pahorkatiny nebo nížiny. Jižní Čechy jsou také velice pěkné. A také v našem regionu žije množství brouků, za nimiž jsem jezdil na Jižní Moravu nebo i na Slovensko. Po čase jsem zjistil, že jsou i u nás.

Jak vnímáte jako sběratel ohrazování soukromých pozemků?
Je pravda, že v posledních letech je tento koníček těžší. Veškeré pole a louky, paseky, lesy, meze jsou v osobním vlastnictví a majitelé si je mnohdy ohrazují a nezřídka na nich pasou dobytek. Vstup bývá riskantní, proto je vhodnější se domluvit s majitelem a vyžádat si o něj souhlas k určitému průzkumu.

S lupou, síťkou nebo dalším „nádobíčkem" můžete působit i podezřele…
Ano, když se člověk objeví takto vybaven na mezi nebo u lesa, tak vzbudí pozornost a podezření. Příhod se na tyto situace váže dost. Vzpomněl bych na jednu expedici na Rybníku nad Hronom, kde jsme navečer chytali, zapálili jsme si ohníček a dost zostra na nás vyjel hajný. Nakonec jsme se s ním domluvili, chvíli s námi poseděl a dal si opečeného buřta, napil se i trochu vína. Dal nám na sebe i vizitku, abychom se mu ozvali, až do těch končin zase pojedeme a přišel se pak na nás podívat.

Kam se chystáte letos?
Začátkem června bych chtěl letět znovu na Kypr a začátkem července se rozmýšlím mezi Albánií a Makedonií.

Nebojíte se na letišti nepříjemností, že vám krabičku od zápalek, kde například uchováváte broučka, odeberou?
Určité riziko to asi je. Ale myslím si, že je veliký rozdíl, zda někdo pašuje přes hranice hady, papoušky a jiné déle žijící živočichy. Brouk je živ jeden dva měsíce, maximálně rok. Navíc s brouky nekšeftuji, je to jednotlivý exemplář do sbírky, který slouží k lepšímu poznávání přírody.

Jak vnímá vaši zálibu manželka?
Je skvělá, obrovsky tolerantní, ale ona tu chválu nerada slyší.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

31.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení