VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO: Město zavírá školy kvůli azbestu

Příbram -V Základní škole Pod Svatou Horou a v Mateřské škole Jungmannova v Příbrami bylynaměřeny zvýšené koncentrace azbestových a minerálních látek.Obě školy se na týden zavřou, rozhodli o tom v pátek radní města, které je zřizovatelem obou zařízení. Školáci a předškoláci mají na celý týden zajištěný náhradní program.

3.2.2012
SDÍLEJ:

Úklid kvůli výskytu azbestu na Základní škole Pod Svatou Horou Příbram.Foto: Vlastimil Ševr

Žáci základní školy se o náhradním programu, který pro ně škola připravuje, dozvědí v pondělí ráno při příchodu do školy. Budou moci využít prostory Divadla A. Dvořáka Příbram, kina, estrádního sálu či sportoviště ve Sportovních zařízeních města Příbrami,“ informoval starosta Příbrami Josef Řihák.

Ředitelka školky má o víkendu obtelefonovat rodiče předškoláků, aby je o změně informovala. Dětem mají zajistit náhradní program březohorští dobrovolní hasiči.

K rozhodnutí o týdenním uzavření škol zřejmě přispěly neblahé účinky azbestu na lidské zdraví. Podle hygieny látka škodí při vdechování, může pak způsobit plicní problémy.

V prostorách se zvýšenými hodnotami azbestu už v pátek začal úklid. „Učitelé už měli být doma, ale zůstali ve škole a pomáhají s úklidem. Přes víkend nastoupí firmy. Výuka žáků v pondělí nebude nijak narušena, máme pro ně náhradní prostory,“ řekl v pátek odpoledne Deníku ředitel Základní školy pod Svatou Horou Petr Ročňák.

Město ve spolupráci s příbramskými hygieniky loni provedlo preventivní kontrolu stavebních materiálů ve školních a předškolních zařízeních v Příbrami. Kontrolou se zaměřili na možnost výskytu azbestových a minerálních vláken v budovách, k čemuž došlo na několika místech České republiky.

Z výsledků kontroly vyplynulo, že žádná mateřská ani základní škola v Příbrami nebyla postavena z takzvaných boletických panelů, u nichž bylo zaznamenáno riziko uvolňování azbestových a minerálních vláken do ovzduší.

"S výsledky těchto kontrol jsme se ale nespokojili. V listopadu loňského rokujsme požádaliStátní zdravotní ústav o provedení kontrolních měření ve čtyřech vytipovaných městských objektech,“ informoval starosta Příbrami Josef Řihák.

Předběžné výsledky těchto měření obdrželo město Příbram v prosinci 2011. Ve dvou kontrolovaných objektech byla naměřena vyšší koncentrace azbestových a minerálních vláken, než připouští státní norma.

Co na to říká hygiena? "K uvolňování azbestu dochází při narušení materiálu, kde je obsažen. Škodlivý je při vdechování. Azbestová vlákna pak mohou vyvolat plicní onemocnění,“ popisuje na stránkách krajské stanice Lilian Rumlová.

Na doporučení odborníků městov těchto dvou objektech provedlo nová podrobná měření, která již byla provedena podle nové sjednocené metodiky, stanovené na odborné konferenci hygieniků České republiky dne 11. ledna 2012.

„Ve čtvrtek jsme obdrželi oficiální zprávu od Státního zdravotnického ústavu o výsledcích měření. Z výsledků vyplývá, že v Základní škole Pod Svatou Horou a v Mateřské škole Jungmannova 91 byly naměřeny hodnoty výskytu azbestových a minerálních vláken, které překračují limity stanovené pro školská a předškolní zařízení,“ oznámil Řihák.

POVOLENÉ LIMITY AZBESTU:

Limity koncentrací azbestových a minerálních vláken pro školská a předškolní zařízení jsou velmi přísné. Naměřené hodnoty nesmí přesáhnout 1000, resp. 1250 vláken na metr krychlový. Pro srovnání, limit pro pracovní prostředí je stanoven na 10 tisíc vláken na metr krychlový.

Na základě zjištěných skutečností starosta svolalve čtvrtek jednánípracovní skupiny, kterého se zúčastnili i zástupci Okresní hygienické stanice Příbram a ředitelé dotčených škol.

V souladu s doporučením Okresní hygienické stanice Příbram byla k řešení situace přijata následující opatření:

1. Během pátku 3. února a následujících dvou víkendových dnů 4. a 5. února 2012 bude proveden speciální úklid prostor, ve kterých byly naměřeny zvýšené koncentrace azbestu a minerálních vláken odbornými firmami. A to s využitím speciálních tak zvaných hepafiltrů, které jsou schopné zachytit částice menší než 3 nanometry. Vzhledem k naléhavosti provedení tohoto opatření město Příbram požádalo o pomoc při úklidových pracích příbramské dobrovolné hasiče. Ti již oznámili, že městu pomohou.
Po tomto úklidu bude provedeno opakované měření výskytu azbestových a minerálních vláken.

2. Město Příbram v nejbližší době zabezpečí měření na výskyt azbestových a minerálních vláken ve všech svých školských a předškolních zařízeních.

3. Starosta Příbrami jmenoval pracovní skupinu k řešení problematiky azbestových a minerálních vláken ve školách, která se bude operativně scházet a řešit vzniklou situaci.

Koncentrace respiračních minerálních vláken včetně azbestu ve vnitřním prostředí školních zařízení:

Základní škola pod Svatou horou - učebna 4.A - hodnota 962 (limit není prokazatelně překročen)
- učebna 1.B - hodnota 1581 (limit prokazatelně překročen)
- tělocvična - hodnota 1344 (limit prokazatelně překročen)
- učebna 2.A - hodnota 4889 (limit prokazatelně překročen)
- centrální šatna - hodnota 1490 (limit prokazatelně překročen)
- učebna 2.B - hodnota 1750 (limit prokazatelně překročen)

Mateřská škola Jungmannova - Berušky - hodnota 2249 (limit prokazatelně překročen)
- Sluníčka - hodnota 391(limit prokazatelně dodržen)

Limitní koncentrace dle vyhlášky č.6/2003 je hodnota 1000 resp.1250 (nejistota měření) vláken na metr krychlový (pro pracovní prostředí je to hodnota 10 000 vláken nametr krychlový).

O postupu odstraňování azbestových a minerálních vláken z prostor Základní školy Pod Svatou Horou a Mateřské školy Jungmannova 91, jakož i o výsledcích nových měření v dalších příbramských školách, bude město veřejnost průběžně informovat.

Škodlivost azbestu

Nebezpečnost azbestu pro lidský organizmus tkví v malých rozměrech jeho vláknitých struktur. Ty jsou schopny se dostat do vzduchu a odtud do plic. V plicích se azbest zabodává do plicních sklípků a postupem času okolo nich může vzniknout rakovinné bujení. Jedná se tedy o silně karcinogenní látku. Dalšími riziky je fibróza (smrtelná lidská dědičná nemoc, která postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu) a mesotheliom (Mezoteliom je nádor vznikající z buněk pohrudnice, který může být zhoubný i nezhoubný). Způsobuje také onemocnění zvané azbestóza - zaprášení plic azbestem, při němž dochází k zjizvení plic způsobenému vdechováním azbestových vláken, způsobuje dušnost a nakonec vede ke smrti. Zdroj: WikipedieAutor: Redakce

3.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání 5. kola FNL: Příbram - Varnsdorf (3:1).
19

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení