VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Balková: Pokud nerozemelou horu, může být pochod na ni tradicí

Hvožďany – Sdružení Čechy nad zlato bojující proti hrozícímu průzkumu a těžbě zlata u Vacíkova, pořádá právě proti těmto aktivitám těžařských společností Jarní výstup na Petráčkovu horu.

4.4.2013 13
SDÍLEJ:

Petráškova hora u Vacíkova v zimním "hábitu".Foto: archiv obce

Akce má podtitul Překrásnou brdskou přírodou proti průzkumu a těžbě zlata a koná se v sobotu 20. dubna od 13 hodin na návsi ve Vacíkově. Smyslem pochodu je nejen seznámení se s okolní přírodou, ale také upozornění na hrozbu průzkumu zlata a jeho následnou těžbu. Petráčkova hora je totiž jednou z lokalit v České republice, o níž se vážně zajímají prospektoři. Získání drahého kovu by ale vyžadovalo kyanidovou metodu loužení. Předtím se musí vytěžená hornina rozemlít na jemný prášek konzistence pudru. Obyvatelé se bojí prašnosti, nebezpečí plynoucí z používání jedovatého kyanidu, zvýšené dopravní zátěže a i toho, že by těžaři v podstatě horu sprovodili ze světa.

V současné době nelze použít výše jmenovanou metodu získávání zlata, neboť ji zakazuje horní zákon. Jenže v současné době se připravuje novela horního zákona a také nové znění Surovinové politiky ČR, kde by mohlo dojít ke zrušení průlomového paragrafu o zákazu použití kyanidu v procesu získávání zlata. Stát se také snaží zahrnout zlato na seznam strategických surovin, což by také zjednodušilo cestu těžařům k tomuto nerostu.

Sdružení Čechy nad zlato chce průzkumu a těžbě zlata v českém masivu pomocí kyanidového loužení všemi dostupnými zákonnými prostředky zamezit. Sleduje vývoj kolem přípravy novely horního zákona i situaci kolem tvorby nového znění Surovinové politiky ČR. Pochod je jednou z aktivit, jak na problém upozornit širokou veřejnost.

Markéta Balková, starostka Hvožďan Deníku řekla, že při pochodu bude slavnostně otevřena nová naučná stezka. „Účastníky budou doprovázet odborníci, kteří podají fundovaný výklad – prohlédneme si staré vrty v oblasti a pro malé výletníky jsou připraveny čokoládové zlaťáky z Petráčkovy hory, pro ostatní odznaky, které mají znázorňovat náš postoj k těžbě zlata," uvedla Balková, která je zároveň místopředsedkyní Sdružení Čechy nad zlato.

„Akce se mohou zúčastnit samozřejmě i lidé, kteří se o problematiku nezajímají. I pro ně to bude jistě příjemný výlet a jarní výstup na Petráčkovu horu by se mohl stát v budoucnu hezkou tradicí. Tedy pokud nám ji těžaři nerozemelou," dodala Markéta Balková.

Plakát s podrobným programem je možné najít na nových webových stránkách sdružení www.cechynadzlato.cz. Tam jsou také všechny informace o činnosti sdružení, potřebné kontakty i řadu zajímavých článků o průzkumu a těžbě zlata. „Přes jednoduchý kontaktní formulář na webu nám mohou lidé psát svoje názory, postřehy, náměty. Budeme moc rádi, když se k našemu snažení jakýmkoliv způsobem připojí," doplnila Markéta Balková.
Kvůli tomu, že po zhruba sedmnácti letech klidu opět na Petráčkově hoře ožívá hrozba těžby zlata vzniklo i občanské sdružení Brdy nad zlato.

Na jeho webových stránkách www.brdynadzlato.cz je odkaz na www.facebook.com/pages/Vacíkov-nad-zlato. Tam se dočteme, že těžby za pomoci kyanidového loužení se obávají blatenští rybáři. Voda z této lokality odtéká Závišinským potokem a napájí rybníky, kde hospodaří Blatenská ryba.
„Těžbě by předcházela veškerá likvidace flóry a fauny – vykácení všech stromů a skrývka zeminy. Následná těžba by znamenala odtěžení celé hory a vytvoření jámy hluboké cca 300 metrů. Při těžbě by se uvolnilo velké množství karcinogenního arsenu do vzduchu a následně i do vodních zdrojů," bijí na poplach lidé ze sdružení Brdy nad zlato a upozorňují, že nikdo na sto procent nezaručí, že nedojde k úniku nebezpečných a jedovatých látek do vodních zdrojů, které vtékají do blatenských rybníků.

Autor: Karel Hutr

4.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení