VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Baví lidi desítky let. Lesní divadlo 
u Nového Podlesí slaví sedmdesátku

Příbramsko - Letní prázdniny i letos plánují zahájit v lesním divadélku kousek od Nového Podlesí ochotníci Divadelního souboru Skalka. Tentokrát si nazkoušeli hru Františka Ferdinanda Šamberka a Karla Hašlera Podskalák.

24.6.2016
SDÍLEJ:

Představení Divadelního souboru Skalka v lesním divadle v Novém Podlesí.Foto: Markéta Jankovská

Ochotnických spolků je na Příbramsku jako máku. Naštěstí. Ale každý má ten svůj. Třeba ten, na jehož představení chodívá od dětství a který už při představě voní přírodou, tajemnem, něčím dobrým na zub, známými tvářemi a smíchem vyvolaným občasnou roztomilou nedokonalostí, ale zato srdečností ochotníků Lesního divadla Skalka, které letos slaví sedmdesátku.

Ani letos na začátku prázdnin milí ochotníci neochudí své příznivce o představení. Tentokrát si nazkoušeli hru Františka Ferdinanda Šamberka a Karla Hašlera Podskalák, kterého ochotníci na tom samém místě hráli před patnácti lety.

Představení jsou naplánována na pátek 1. a sobotu 2. července, poté na pondělí a sváteční úterý 4. a 5. července a do třetice na pátek 8. a sobotu 9. července, vždy od 21 hodin.

Místo pro lesní divadlo na Skalce bylo objeveno a postupně upravováno od roku 1946. „Dnes se zdá, že už kdysi dávno byl při lámání kamene tenhle krásný kousek přírody na Dubové hoře pro divadlo stvořen.

Málokdo však už ví, kolik set hodin, jaké úsilí a nadšení bylo vynaloženo novopodleskou mládeží na jeho vybudování," připomíná začátky lesního divadla v obecnickém periodiku jeden z členů Divadelního spolku Skalka Bohouš Svoboda. Dále píše: „Úspěch z prvního představení „V Černé rokli", které shlédlo mnoho občanů i dvakrát, dodal mladým ochotníkům elán k pokračování a s pomocí některých dospělých příznivců k dostavbě divadla, které se těší stálé oblibě široké veřejnosti dodnes.

Jeden ze zakladatelů a budovatelů lesního divadla byl Josef Kunický a ten kdysi napsal: „Mám-li vyzdvihnout celou tu mladou generaci, která se zasloužila o vybudování lesního divadla na Skalce, byli to především Jirka a Jenda Sobotkovi, Eman Kuchař, Zdeněk Trefný, Fanda Pata, Josef Vokůrka, Jarda a Fanda Soukupovi, Józa Ježek, Josef Švarcbek a další. Nechť i nadále slouží tato ochotnická scéna pro potěšení, odpočinek, dobrou a hodnotnou zábavu všem divadelním příznivcům". Jeho přání bylo vyslyšeno, i když scházet či sjíždět se na zkoušky je dnes vzhledem k dojíždění do zaměstnání a dalším složitostem současné doby pro ochotníky stále těžší, jak před časem připustil současný režisér Josef Hudeček z Obecnice.

Podle pátrání Bohouše Svobody se v kronikách objevilo přes sto třicet ochotníků ve větších rolích a ochotníky v komparsu si neodvažuje ani odhadnout. V „nápovědní budce" se vystřídalo patnáct lidí, k tomu světla, zvuk, výprava… „Za dobu trvání jsem napočítal sedmdesát šest her a některé se hrály znova i po mnoha letech. Kromě nich pohádky pro děti, karnevaly, plesy, výroční schůze, brigády, zájezdy, táboráky…" píše Bohouš Svoboda, jenž nejen ochotničí, ale je známý také jako komentátor kulturních a společenských akcí. Založil si Bohoušovo dívadlo jako doprovodné dívadlo na večerech příbramské kapely Ginevra.

Divadelní soubor Skalka má v současnosti kolem třiceti lidí, z většiny Obecničáky, ale také ochotníky z Podlesí i z Příbrami.

Autor: Markéta Lišková

24.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímky sprejerství v Praze.

Příbramská policie dopadla sprejery

Okoř 2017. Eddie Stoilow
11

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Rady do zahrady: něco pro zdraví

Příbram - Přečtěte si další rady od pěstitele Petra Kumšty.

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení