VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kateřina Volfová: Bedna je moje dítě

Příbram /ROZHOVOR/ - Říkejme mu třeba Tadeáš. Je mu třináct let. Má ještě tři starší sourozence. Nejstarší z jeho sester už má syna. Všichni žijí v jedné domácnosti spolu s tátou a mámou. Na kroužky pro Tadeáše rodina nemá peníze, a tak mu musí stačit to, co nabízí ulice.

9.3.2011
SDÍLEJ:

Kateřina Volfová.Foto: Markéta Jankovská

Ve stále stejném oblečení, věčně promrzlý. On a starší sestra mají od mámy a táty nakázáno, aby šli po škole ven a vrátili se nejdříve v osm večer.

S takovými a daleko nešťastnějšími příběhy se setkávají pracovníci příbramského nízkoprahového zařízení v Křižáku, které dostalo jméno Bedna. Pro Tadeáše a zhruba třicet dalších dětí se stala pravidelným odpoledním útočištěm. Otevřeno je zatím dva dny v týdnu, a to v úterý a ve čtvrtek od 14 do 19 hodin.

V úterý Bedna slavila své první narozeniny a kromě toho i své první úspěchy. Její začátky ale nebyly lehké. Jako každá neziskovka, tak i Bedna, měla problémy se zajištěním peněz. Ke své existenci potřebuje různé granty a dotace. Město Příbram vyšlo Bedně vstříc slevou z nájmu a nyní jedná s městskou realitní kanceláří o zateplení prostor, v nichž se děti a mladí lidé scházejí. Minulý měsíc Bednu navštívil i ministr práce sociálních věcí Jaromír Drábek. Bedna totiž letos dostala na provoz státní dotaci ve výši dvě stě tisíc korun.

V čem vlastně spočívá práce s dětmi, které ve svém volném čase nemají kam jít nebo potřebují poradit či pomoci? Na to jsme se zeptali koordinátory Bedny Kateřiny Volfové.

Jak byste zhodnotila roční fungování Bedny?
Myslím, že fungujeme docela dobře. Doufám, že se nám bude dařit i v dalších letech, protože máme v plánu rozšiřovat služby o další provozní dny. Závisí to na financích, tak si přejeme, ať to dopadne.

Co všechno tady děti mohou najít?
Jsme v první řadě službou pro děti a mládež – pro cílovou skupinu od 11 do 20 let. Tito lidé tady mohou trávit svůj volný čas v bezpečném prostředí, mohou se tu setkávat se svými vrstevníky, zapojovat se do připravených činností a v neposlední řadě tu s námi mohou řešit svou nelehkou situaci, svěřit se nebo se poradit.

Hovořila jste o tom, že je tu jedna služba navíc, kterou děti přijaly s nadšením.
Ano, máme tady doučování, což je nadstavbová služba. Odehrává se v době, kdy není otevřeno. Klienti se k nám mohou chodit individuálně doučovat matematiku, češtinu a kolegyně si troufnou na fyziku i chemii.

Kolik dětí navštívilo Bednu během roku existence?
Navštívilo nás 296 dětí. Pravidelná návštěvnost je kolem 32 dětí za otevírací odpoledne. Pravidelných klientů je okolo 120.

Jak dlouho se už věnujete dětem, které potřebují pomoc?
Budu chvilku počítat… Začala jsem už na vysoké škole, kde jsem při studiu pracovala v plzeňském Pontonu. Od té doby se moje práce motá okolo dětí.

Podařilo se vám za ten rok navázat s některým klientem silný vztah?
Určitě. Je to hodně různé, dětí sem chodí hodně. Většinu roku jsme tady byly jen dvě pracovnice, takže to bylo hodně náročné. Některé děti si důvěru získaly okamžitě. Ten hlad po společném sdílení a komunikaci byl tak obrovský, že to šlo samo. Jsou děti, se kterými se vztah buduje dlouho a s některými se možná ani vybudovat nepodaří.

Prý vás někteří lidé v okolí nemají příliš v lásce?
Setkáváme se s drobnými stížnostmi, že jsou tady obyvatelé nespokojeni. To jsou obvyklé komplikace spojené s každým nízkoprahovým klubem. Jsme tu nová služba, Křižák byl vždycky spíš tichým místem a teď najednou se sem stahují děti, které samozřejmě běhají, křičí a podobně. Nikdy jsme se tu ale nepotýkali s vandalstvím.

Myslíte na jednotlivé děti třeba před usnutím?
Tomu se asi člověk těžko ubrání, ale je hrozně důležité najít si hranici. Nespasíme svět a nezachráníme každého. To si musí každá sociální pracovnice hned na začátku uvědomit.

Stalo se, že sem maminky přišly poděkovat nebo na radu?
Asi dvakrát sem rodič přivedl dítě s tím, že chce, aby k nám chodilo. Máme zpětnou vazbu od rodičů, že děti jsou tu v bezpečí a že jsou rádi. Toho si hodně ceníme.

VIZITKA KATKY VOLFOVÉ
Věk: 28 let
Zájmy: největším koníčkem je práce s dětmi, výpravy do přírody, geocaching, šití na stroji

Autor: Markéta Lišková

9.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K velkému životnímu jubileu přijela Marii Krejčové popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí.

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Ilustrační foto.

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Krmením mohou návštěvníci zvířata v malé zoo zabít

Příbram /FOTOALERIE/ - Na ovce kamerunské, ale nově i na muflony se mohou zájemci přijít podívat do příbramského Lesoparku Litavka. V prostoru za fotbalovým stadionem již od loňska funguje neveliká obora s těmito zvířaty.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení