VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezlesí v Brdech, podobné tundře, udrží řízené vypalování

Příbram – Bezesporu mezi přírodovědecky nejcennější lokality Chráněné krajinné oblasti Brd patří rozsáhlé odlesněné plochy dopadových ploch Jordán a Tok. Na konci léta se tyto dopadovky zbarví do fialova rozkvetlými porosty vřesu.

11.4.2016
SDÍLEJ:

Požár na dopadovce.Foto: archiv CHKO Brdy

Nejen tyto lokality byly dlouhá desetiletí pod neustálou palbou dělostřelců a pokračující narušování povrchu půdy a porostů při dopadech střel a lokálních požárech dalo vzniknout unikátnímu prostředí takzvaného bezlesí. „Po dopadech granátů zde vznikalo množství dočasných tůní, které jinak v přírodě poměrně rychle zanikají. Požáry na vřesovištích pak brání trvalému zarůstání dřevinami. Po požáru se rychleji obnoví společenstva vřesu a bylin, než dřeviny jako například bříza. Řízená vypalování se mohou využít při ochraně vřesovišť," řekl vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer o možnosti, jak zabránit zarůstání a postupnému návratu lesa na tyto oblasti.

V 90. letech minulého století armáda v Brdech začala omezovat střelby na dopadové plochy Tok a Jordán, až tyto dopadovky téměř přestala užívat. Jordán kvůli tomu začal zarůstat břízou. Vojenské lesy a statky ČR ve spolupráci s Armádou ČR před zánikem vojenského újezdu vyřezaly nálety bříz v severovýchodní části plochy.

„Pařízky však nebyly bodově ošetřeny Roundupem a tak už dnes začínají opět křovinatě obrůstat," upozorňuje dále Fišer. Podle plánu péče o CHKO Brdy je nutné vřesoviště pravidelně zbavovat náletu stromů a podle možnosti řízeně po částech vypalovat, případně mechanicky narušovat strhnutím drnu či v oblasti pást. Podle vedení CHKO Brdy ale s ohledem na zátěž municí se jeví jako jediný možný způsob zachování bezlesí, řízení vypalování. Z toho důvodu si Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zadala zpracování studie Využití řízených požárů v ochranářském managementu se zvláštním zřetelem na jeho využití při managementu bezlesí navrhované CHKO Brdy. Studie mimo jiného mapuje požáry jako doprovodný jev vojenského využití za posledních 10 let.

Ve sledovaném období bylo na dopadových plochách Tok, Jordán a Brda (kde pokračuje vojenské využití i nyní) přes 150 požárů plošně různého rozsahu. Studie tak doporučuje využít řízených požárů k zachování rozsáhlých vřesovišť a to nejlépe postupně v menších plochách.

„Jedním z prvních míst, kde Správa CHKO Brdy uvažuje použití řízeného vypalování jako prostředku k zajištění podmínek existence chráněných vřesovišť, je právě severovýchodní část dopadové plochy Jordán," upřesnil vedoucí Bohumil Fišer.

Autor: Karel Hutr

11.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení