VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bolesti zad nevyléčí injekce, trvalejší úlevu přináší cvičení

Příbram /PTÁTE SE LÉKAŘŮ/ – Pokračujeme v seriálu dotazů a připomínek, které čtenáři Příbramského deníku zasílají lékařům příbramské nemocnice. Tentokrát na vaše otázky odpovídá primářka rehabilitace Barbora Daňhová.

22.1.2014
SDÍLEJ:

Lékařka Barbora Daňhová ve své ordinaciFoto: Lucie Šedivá

Kteří pacienti budou hospitalizováni na vašem oddělení, co bude rozhodovat o přijetí?
Na oddělení akutní lůžkové rehabilitace jsou léčeni pacienti, kteří vyžadují rehabilitační péči intenzivní, jsou jí schopni jak fyzicky tak psychicky, ale nejsou schopni na ni dojíždět z domova do ambulantního provozu. Zejména se jedná o pacienty po operacích pohybového aparátu a po cévních mozkových příhodách.

V čem je výhoda lůžkového rehabilitačního oddělení a jaké to bude mít přínosy pro pacienty?
Pacienti na lůžkovém rehabilitačním oddělení cvičí vícekrát denně, rehabilitační léčba je individuální dle rozpisu stavu pacienta lékařem, denně jsou vizity a kontroly lékařem, denně pacient cvičí pod dohledem fyzioterapeuta individuálně, intenzivně, také má ergoterapii – léčbu prací. Rehabilitační léčba je intenzivní a zaměřena dle stavu pacienta a jeho obtíží.

Pokud mám problémy se zády a obvodní lékař to řeší pouze občasnou injekcí, mohu se sama obrátit na rehabilitačního lékaře?
Ano, určitě. Je možné se objednat k rehabilitačnímu lékaři, areál II ON Příbram, tel. 318 654 399 a domluvit si termín vyšetření u lékaře. U lékaře pak bude určen váš individuální rehabilitační program dle vašeho zdravotního stavu.

Jak se mohu zbavit bolestí krční páteře u sedavého zaměstnání?
Nejlépe je pravidelné cvičení dle instruktáže našich fyzioterapeutů, správná ergonomie sedu a průběžně protahování svalstva šíje.

Jsou u vás všechny procedury hrazeny pojišťovnou?
Většina procedur v našem rehabilitačním centru je hrazena ze zdravotního pojištění. Za nadstandardní služby si pacienti připlácejí, ceníky jsou na webových stránkách nemocnice. Jsou to tyto procedury: laser, uhličité koupele, plynové injekce, kinesiotaping, akupunktura a elektroakupunktura. Počty procedur hrazené ZP jsou omezené, pokud je třeba větší počet procedur, musí si je pacient někdy připlatit.

Budete přijímat na nové lůžkové oddělení i nový zdravotnický personál? Pokud ano, jaký a je možné i na poloviční úvazek?
Zatím nový střední zdravotnický personál nebudeme přijímat, přijmeme rehabilitačního lékaře i na kratší úvazek. Pokud se situace změní bude vše vyvěšeno i na webových stránkách nemocnice.

Co mohu dělat s chronickými otoky svalů krční páteře a ramen. Je možné tomuto ještě nějak pomoci?
Ano, je možné po vyšetření rehabilitačním lékařem zjistit příčinu obtíží a odstranit ji. Pokud se nedá příčina odstranit, je možné odstranit otoky manuální lymfodrenáží, technikami měkkých tkání, jemnými mobilizacemi a relaxací svalstva, uvolnit klouby na rukou, vhodná je také elektroterapie proti otoku např. ultrazvuk, dále injekce- aplikace suché jehly, obstřiky vitaminy, akupunktura.

Jaký máte názor na maséry, kteří běžně působí ve městech a mají jen dvouměsíční kurz? Mohou ublížit?
Mohou, někteří jsou šikovní, mají talent a opravdu umí dobře masírovat, ale vždy je třeba delšího vzdělání a také praxe. Jeden dvouměsíční kurz nestačí na získání znalostí, na které fyzioterapeut studuje několik let a má praxi, pracuje v týmu, může se kdykoliv poradit, zkonzultovat případy, eventuálně odeslat k lékaři na vyšetření.

Kdysi jsem byla u vaší rehabilitační sestry, která mi odblokovala hrudní páteř. Velice mi to pomohlo, ale potřebovala bych znovu. Je to možné?
Ano, určitě. Je vhodné předtím navštívit rehabilitačního lékaře, aby náhodou před odblokováním jste neměla osteoporózu nebo zlomeniny hrudní páteře. Samozřejmě potom je možné opakování mobilizací – odblokování, je možné také uvolnit měkké tkáně, vazivo, kůži podkoží, aby se klouby lehce uvolnily (tah svalů to může omezovat). Potom jsou vhodná cvičení, aby se blokády nevracely.

Ptejte se lékaře Jana HorníkaDalší osobnost příbramské nemocnice, které mohou čtenáři zasílat otázky, je internista Jan Horník. Dotazy k aktuálním respiračním chorobám a chřipce zasílejte do čtvrtka 23. ledna na mail: redakce.pribramsky@denik.cz  

Autor: Markéta Lišková

22.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Vítěz turnaje Hospoda Cup 2017.

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Uživatelé skateparku se těší na "bazén"

Příbram /FOTOGALERIE/ - Nad tratí u bývalého Junior klubu se rozevírá křoví a po písčité vyježděné cestě z něho vyjíždí na kole s nízko nastaveným sedlem zhruba sedmnáctiletý kluk v kšiltovce, s batohem na zádech a tetováním na krku. Je trochu zklamaný, nikdo tam není.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení