V průběhu nového roku bude připravovat stavbu altánu, který návštěvníkům poskytne přístřeší v případě nepříznivého počasí. V plánu má rozšíření bezplatné sítě wi-fi a obnovu vstupní brány v Troji. V rozhovoru s novináři to řekla ředitelka zahrady Věra Bidlová.

O životě medonosných druhů hmyzu se lidé víc dozví od května, na kdy je naplánováno otevření nové expozice. „Pokud počasí dovolí, zahrada by tuto novinku ráda představila na Mezinárodní den včel, což je 17. května," uvedla ředitelka.

Dominantou expozice bude cesta v podobě šestiúhelníku symbolizující základní prvek včelí plástve. Kromě včelích úlů a příbytků pro samotářské včely a čmeláky, se lidé mohou těšit třeba na výstavu včelařského náčiní a v budoucnu i na med z botanické zahrady. „Expozici si tak budou moci vychutnat doslova všemi smysly," doplnila ředitelka.

Mobilní toalety by mohly zmizet

Botanické zahradě, která leží na ploše 25 hektarů, podle Bidlové chybí zázemí. Mobilní toalety v horní části zahrady proto nahradí zastřešený altán. Vznikne posezení, zázemí pro výuku, přednášky, workshopy a zároveň nové sociální zázemí. Projekt je zatím ve fázi územního řízení. Na kolik vyjde, zatím není jasné.

Náklady na provoz botanické zahrady v Praze, která letos slaví 45. výročí od založení, se každý rok zvyšují. Vloni Praha na provoz a investice přispěla částkou 84,9 milionu korun.

Zahrada v Troji sklízí úspěchy nejen v oblasti pěstování a výzkumu rostlin. Lidé si ji oblíbili pro možnost relaxovat v zeleni, navštívit řadu kulturních akcí, přednášek a výstav, objevovat neznámé druhy rostlin v unikátním skleníku Fata morgana nebo možnost ochutnat vína z oblíbené vinice svaté Kláry. Vloni si vstupenku koupilo 290 návštěvníků návštěv­níků. Letos v listopadu počet návštěvníků překročil hranici 300 tisíc osob.