VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Brdská výzva přiblížila dětem osudy letců

Brdy - V bývalé obci Hrachoviště, v částečně zpřístupněném území vojenského výcvikového prostoru Brdy, se v sobotu konal druhý ročník závodu Brdská výzva.

20.9.2010
SDÍLEJ:

Brdská výzva 2010.Foto: Petr Ježek

Soutěžící mohli své síly změřit při plnění zajímavých a netradičních úkolů na více jak dvaceti stanovištích. Byl připraven i doprovodný program, který statickou ukázkou výzbroje 13. dělostřelecké brigády Jince zajistila Armáda České republiky a kynologická organizace Hořovice předvedla výcvik služebních psů.

Ústředním motivem klání byla v letošním roce snaha přiblížit mladé generaci osudy letců, kteří v zahraničí na frontách 2. světové války bojovali za osvobození Československa. Jako čestní hosté byli pozváni členové Svazu letců ČR – brigádní generál Miroslav Štandera, pplk. Ing. Jiří Neliba a mjr. Zdeněk Procházka. Kromě leteckých veteránů přijeli i zástupci Svazu PTP–VTNP ČR. Vzpomínce na příslušníky pomocných technických praporů byl věnován předchozí ročník soutěže.

Závodu se ve dvou věkových kategoriích zúčastnilo 17 čtyřčlenných družstev, počasí akci přálo a v podvečer odjížděli spokojeni nejen vítězové, ale všichni, kteří se letos v krásné brdské přírodě na Hrachovištích sešli. Organizaci na výtečnou zvládl Václav Endršt ze sdružení dětských oddílů Čisté slovo spolu s pořádajícím Vojenským historickým sdružením Brdy - VHSB.

Brigádní generál letectva ve výslužbě Miroslav Štandera se narodil 5.10.1918 v Praze. V roce 1936 nastoupil do Školy leteckého dorostu v Prostějově. Po absolvování leteckého výcviku v roce 1938 byl zařazen k Leteckému pluku č.4, odloučená perut' Pardubice. Po okupaci Československa v březnu 1939 přes Polsko odešel do Francie, kde jako pilot bojoval proti německé Luftwaffe. Po francouzské kapitulaci odplul do Velké Británie, kde nastoupil k 312. československé stíhací peruti, později přešel k 68. noční stíhací peruti. Celou válku létal jako stíhací pilot na strojích Hurricane, Spitfire a Mosquito. Po válce sloužil v československém letectvu na letišti Plzeň-Bory a v Trenčíně.

Po komunistickém převratu v roce 1948 byl propuštěn z letectva a pracoval v Kovošrotu. Před zatčením uprchl přes hranici do NSR a dále do Velké Británie, kde byl znovu přijat do řad britského královského letectva a zde létal až do roku 1955. Z emigrace se do České republiky vrátil v roce 1994. Za válečnou činnost a bojové hrdinství byl vyznamenán čtyřmi Čs. Válečnými kříži, třemi medailemi "Za chrabrost", Čs. medailí za zásluhy, francouzským Řádem čestné legie a Croix de Guerre avec Paumes, a dalšími osmi spojeneckými a čs. vyznamenáními. V roce 2006 z rukou prezidenta republiky převzal Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Petr Ježek

20.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Rady do zahrady: něco pro zdraví

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení