VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komise pro Brdy musí najít způsob, jak zajistit plynulý tok peněz na projekty obcí

Brdy/ Starosta Rožmitálu chce navrhnout, aby peníze byly připraveny dopředu a obce nemusely sahat do své kasy. V takovém případě nic nevybudují.

9.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Mnozí starostové příliš nevěří tomu, že někdy uvidí peníze, které vláda schválila na rozvoj podbrdských obcí. Podle některých zástupců ani slíbená částka 1,5 miliardy nebude stačit.

Starostové neskrývají obavy před tím, zda budou mít na realizaci projektů dostatek peněz. A to i v případě, kdyby se dotace vztahovala na pokrytí 80 procent nákladů. Těžko bude mít zbývajících dvacet procent malá obec s tří nebo i šestimilionovým rozpočtem na akci za 30 nebo 60 milionů. Právě kvůli způsobu financování se má vládní Komise pro rozvoj Brdska sejít už 18. února.

„Chci navrhnout, aby v okamžiku, kdy bude schválen konkrétní projekt a uskuteční se výběrové řízení na dodavatele, byly peníze už připravené. A to nejenom na zaplacení projektu, ale i na samotnou realizaci,“ řekl Deníku Josef Vondrášek, starosta Rožmitálu a člen komise zastupující středočeské obce. Podle Vondráška pak bude nutné rozdělit si projekty na několik etap, aby stačily přijít obcím peníze. Jinak prý nebudou mít na realizaci téměř žádného projektu. „I kdyby měla činit dotace 80 procent nákladů, kde by na zbytek malá obec vzala?“ ptá se Vondrášek.
Výroky premiéra Topolánka o miliardě a čtvrt do brdského regionu jsou podle trokaveckého starosty Jana Neorala silně populistické. „Žádnou miliardu nedostaneme, i když si to mnozí myslí,“ poznamenal Neoral. „Žádné peníze na účet, natož miliardu, jsme zatím nedostali a musíme klasicky, jako ostatní starostové z České republiky, žádat o dotace. Potřebujeme vybudovat vodovod, takže žádám o dotaci na všech možných institucích,“ dodal Neoral, který příliš nevěří tomu, že peníze na podporu všech vybraných projektů budou stačit. Podobně je starosta skeptický v případě přijetí pravidla, aby stačily peníze plynule přitékat na účty obcí a ty z nich mohly okamžitě platit, aniž by musely brát ze svého rozpočtu.
Středočeské obce mají limit na čerpání na částku 400 milionů korun, obce z Plzeňského kraje mají schválené projekty za 600 milionů korun.
Například Rožmitál má přiděleno k čerpání 196 milionů korun, Věšín 60, Láz 40 a z Plzeňska má nejvíce Spálené Poříčí, a to 176 milionů převážně na vybudování kanalizace, vodovodu a čistírny odpadních vod.
 
 

Vládou schválené peníze pro středočeské obce

Rožmitál – 196 milionů korun na kanalizaci, vodovod, stavbu sběrného dvora a modernizaci mateřské školy
Věšín – 60 milionů na výstavbu vodovodu, kanalizace a čistírny odpadních vod
Vranovice – 32 milionů má pomoci obci vybudovat kanalizaci a čistírnu odpadních vod
Láz – 40 milionů bylo schváleno na okanalizování obce
Sedlice – 32 milionů korun je určených na odkanalizování Sedlice, Hoděmyšle a výměnu cementoazbestového litinového potrubí
Hvožďany – 10 milionů na chodník v části obce Mýta, na opravy místních komunikací a opravu domů a bytů v majetku obce
Nepomuk – 30 milionů bylo schváleno na výstavbu kanalizace a celkovou rekonstrukci vodovodu v celé obci.
 

Autor: Karel Hutr

9.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

Ilustrační foto

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení