VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zarůstání dopadovek může zabránit vypuštění zubrů

Příbram - Návrh na možné zrušení Vojenského újezdu Brdy vyvolává rozpaky i mezi odborníky na ekologii. Uměle vytvořené plochy bez lesů za účelem vojenského cvičiště či dopadových ploch, se právě staly tím nejcennějším, co mohou střední Brdy z přírodovědeckého pohledu nabídnout.

14.4.2011 3
SDÍLEJ:

Střelba v BrdechFoto: Michal Abrhám

I kvůli tomu uvažuje Středočeský kraj o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO).

Kraj chce vyvolat jednání s ministerstvem obrany, jak situaci po avizovaném odchodu vojáků společnými silami řešit. „Optimální by bylo, kdyby ministerstvo obrany bylo ochotno předat celé území kraji, který by tam zajistil skutečně režim, který náleží přírodním oblastem, které vyžadují a chtějí vysokou míru ochrany,“ uvedl hejtman Rath.

Podle některých lidí by nejideálnější cestou bylo vyhlášení dalších maloplošných chráněných území, která by pak zastřešilo velkoplošné chráněné území, tedy CHKO. Maloplošná chráněná území ve vojenských Brdech již jsou. Jedná se o Evropsky významné lokality, jakými jsou například Padrťský potok nebo Hrachoviště či Padrťsko.

Vzniku Chráněné krajinné oblasti Brdy se ale mnozí biologové brání. V každém případě se shodují na zachování bezlesí na cílových plochách.

Fischer: Škoda je jakéhokoliv újezdu

Zoolog David Fischer říká, že momentálně není úplně schopen odpovědět na to, co by mělo s Brdy do budoucna být.

„Současný vojenský režim je pro zdejší přírodu prakticky ideální a neumím si představit, kde by kdokoliv po případném odchodu armády vzal peníze na suplování vojenského managementu na tak obrovských plochách,“ říká Fischer a dodává, že problém se netýká jenom Brd.

„Z přírodovědeckého pohledu by byla minimálně stejná škoda jakéhokoliv ze zbývajících újezdů. Je jedno, zda se bavíme o Brdech, Boleticích nebo třeba Libavé. Pokud by tedy mělo ke zrušení místního vojenského prostoru dojít, je pak prioritou, aby celé toto území zůstalo majetkem státu a spravovaly ho například dále Vojenské lesy a statky ČR. Kromě lesů ale bude nejdůležitější zachovat zde současnou podobu unikátních odlesněných ploch - minimálně v rámci evropsky významných lokalit pak bude třeba často suplovat vojenský management, a to bude muset zajistit zřejmě Středočeský kraj, pod který tato chráněná území nejspíše přejdou. To ale bude zřejmě stát obrovské peníze - dnes se tak děje „zadarmo“ v rámci výcviku armády. Ty peníze se budou zřejmě hledat velmi těžko,“ domnívá se zoolog.

Nejhorší, co by podle Fischera mohlo Brdy potkat, je jejich rozprodání a využití této oblasti k divokému podnikání například v turistickém ruchu nebo k masivní zástavbě. „Co se týká úvah o zřízení CHKO, obávám se, že na to Brdy jako celek nemají, vždyť kromě cenných bezlesí a několika zachovalých lesních fragmentů, zde převažují pouze stejnověké smrkové monokultury,“ uvedl David Fischer.

Někdo musí suplovat činnost armády

Podobný názor sdílí i Ondřej Sedláček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Praha: „Na CHKO Brdy skutečně nemají. Základem je pohlídat místa jednoznačně nejcennější. Naprosto unikátním je veškeré bezlesí, ale pro jeho zachování musí někdo suplovat činnost armády. Takové netradiční postupy jsou odzkoušené a nemusely by být tak drahé. Na všech dopadovkách by měla ochrana pokračovat narušováním, aby nezarostly, plus chránit další cenné biotopy, které tam jsou. Klidně si umím představit, že tam člověk vstoupí aktivně, neměl bych nic proti sjezdovce, ale je potřeba respektovat názory biologů,“ řekl Sedláček.

Atraktivita může přinést rozvoj obcím

Podle Sedláčka se něco podobného děje v Milovicích – technikou se narušuje povrch bezlesí a zarůstání se dá zabránit i vysazením velkých lesních zvířat, třeba zubrů, kteří vegetaci prostě spasou a bezlesí tak nezaroste. „Území se pak může stát atraktivním pro lidi a ti pak snáze pochopí, co je třeba chránit. Pomůže to přírodě, ale i regionu, kam přinese zájem o území i peníze,“ uzavřel Ondřej Sedláček s tím, že vylučovat přístup veřejnosti z takových míst vždy dopadne blbě. Je to prý už přežitek.

Autor: Karel Hutr

14.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Mistrovství v ručním česání chmele u Kutílků
2

Na ruční česání přijela posila z Moravy

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Příbramská policie dopadla sprejery

Příbram – Dva mladíci ve věku 20 a 21 let si posilněni alkoholem a dost možná i jinými návykovými látkami krátili dlouhou chvíli ničením cizího majetku. V Příbrami v ulici Boženy Němcové pobíhali se se sprejem a poničili s ním zaparkovaná auta a popelnice. Jedno z aut bylo podle policie dokonce jednoho z vandalů. Někdo na ně zavolal policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení