VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rath: Dokud vláda nerozhodne, můžeme spekulovat, co s újezdem

Příbram /PROHLÁŠENÍ KRAJŮ A STAROSTŮ/ – Obavy ze zvýšeného zatížení obcí od projíždějících automobilů. I tohle zaznělo na středečním jednání starostů obcí sousedících s Vojenským újezdem Brdy v Příbrami. Společné schůzky středočeských obcí i těch ze sousedních okresů se účastnili i hejtmani – David Rath ze Středočeského kraje a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.

3.8.2011 5
SDÍLEJ:

Setkání starostů a hejtmanů v Příbrami.Foto: Jiří Kubík

Středočeský hejtman naznačil, že se musí počkat na vyjádření vlády a až potom zaujme kraj konkrétní stanovisko k problematice případného rušení vojenského újezdu. Ten chce armáda opustit do roku 2015. O tom však musí rozhodnout vláda a potom Parlament. V případě rušení nebo zmenšování rozloh vojenských újezdů se musí totiž změnit zákon.

„Do té doby můžeme jen spekulovat, jak se zachováme a co by mohlo následovat. V případě zpřístupnění vojenského újezdu se o něj chceme starat a nechceme, aby byl rozparcelován a rozprodán,“ řekl konkrétně Ráth v Příbrami.

Před středeční schůzkou se s oběma hejtmany bavil i příbramský starosta Josef Řihák, který pak zástupcům obcí sdělil, že hejtmani chtějí společně jednat o budoucnosti vojenského újezdu. „Vás, starosty chápu, že chcete chránit svá území. Bohužel, bez konkrétního vyjádření vlády nemůžeme podniknout jednotlivé kroky,“ připomněl starosta Příbrami.

Problematika Vojenského újezdu Brdy je častým tématem diskuzí a obsahem mnoha jednání starostů, ale i příslušných institucí. Ministerstvo obrany, tedy armáda, se rozhodla vzdát se tohoto území, ale v tom případě by byly podle některých starostů zasaženy a poškozeny obce v blízkosti Brd.

„V případě zpřístupnění Brd by se v naší obci mnohonásobně zvedl provoz, a my bychom museli zajistit finance na infrastrukturu a další opravy a rekonstrukce s tím související,“ připomněl místostarosta Bohutína Martin Matuna. Nejen starostové, ale i obyvatelé obcí při samé hranici újezdu se bojí zvýšeného provozu v případě, že bude zrušen. Obávají se přílivu aut a s tím související ztráty relativního klidu ve vesnicích. Třebaže založení vojenského prostoru před mnoha desítkami let odřízlo tyto obce od okolí, lidé si ale na druhé straně zvykli na poklidný život. Navíc jsou tyto oblasti vyhledávaným místem pro chalupáře, kteří si tam kupují nemovitosti. Najdou tam relativní klid, blízkost přírody a v sezoně mají možnost houbaření či sběru dalších lesních plodin, mohou na kolech podnikat výlety, v zimě pak mohou vyrážet na běžkách.

Starostové na jednání také naznačili, že vláda musí počítat s tím, že v případě otevření a zpřístupnění Brd, se musí postarat o odstranění munice. Padly i názory na to, aby byl újezd zachován.

„Starostové by se neměli Brd vzdávat. A podle mého názoru jsou vojáci jediní, kteří dokáží Brdy ochránit,“ řekl Jiří Prokeš, starosta Hluboše. Schůzka v podstatě nic nového nepřinesla a ani nemohla přinést. Sami hejtmani se shodli, že více by mohlo napovědět jednání příští týden v Jincích, kde má být i ministr obrany Alexandr Vondra. Podle Ivana Havla, tajemníka z rožmitálského městského úřadu, bylo setkání pro vládu signálem, že obyvatelům regionu není lhostejný osud újezdu a ani zástupcům obcí či politikům na úrovni krajů.

„Nicméně, setkání neřeklo nic nového, i když se jednohlasně přijalo usnesení, že vláda prozatím v této věci nezaujala žádné stanovisko a všechny věci kolem újezdu se řeší na základě výkřiku ministra obrany, který svým prohlášením v dubnu vypustil balonek do vzduchu. V našem stanovisku je také zaneseno, že obce nesouhlasí, aby se v újezdu stavělo a aby se nějaký majetek přerozděloval. Požadujeme také vyhlášení stavební uzávěry nebo chráněné krajinné oblasti,“ dodal Havel s tím, že stejně považuje výběr Brd jako kandidáta na zrušení újezdu za podivné plácnutí do vody. „Myslím, že by byli jiní kandidáti, tedy jiné újezdy, na zrušení, než jsou Brdy, už s ohledem na přítomnost vojáků v Jincích a jejich moderní kasárny,“ uzavřel Havel.

Vlastimil Ševr, Karel Hutr

Prohlášení hejtmanů a starostů Plzeňského a Středočeského kraje:

Hejtman Středočeského kraje David Rath a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec se na dnešním společném jednání v Příbrami seznámili se svými stanovisky k postupu o plánovaném zrušení Vojenského újezdu Brdy.

Hejtmani vyzývají vládu, aby jasně deklarovala, jak hodlá dále postupovat v této záležitosti a přijala k tomu usnesení. Vláda by ve svém usnesení měla také jasně říci, jak zabezpečí bezpečnost daného území, zejména pak likvidaci ekologické zátěže, pyrotechnický průzkum a odstranění vybuchlé munice.

Zároveň budou oba kraje usilovat o vyhlášení tohoto území za chráněnou krajinnou oblast.

Vedení krajů bude také respektovat názory dotčených obcí a je připraveno s nimi situaci řešit.

Veškeré další detaily spojené s případným převzetím Vojenského újezdu Brdy budou kraje řešit až po konkrétním a závazném stanovisku vlády.


MUDr. David Rath, hejtman Středočeského kraje
MIlan Chovanec, hejtman Plzeňského kraje

3.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení