VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeňský hejtman: Máme dohodu na všem, kromě rozdělení katastrů

Příbram, Plzeň – Návrat historických katastrálních hranic všech deseti obcí Plzeňského kraje je hlavním motivem stanoviska Plzeňského kraje ke zrušení vojenského prostoru Brdy.

25.2.2012 1
SDÍLEJ:

BrdyFoto: Karel Hutr

Schválila ho krajská rada a po potvrzení zastupitelstvem ho pošle vládě a ministerstvům obrany, vnitra a pro místní rozvoj. ČTK to řekl hejtman Milan Chovanec (ČSSD). Podobné stanovisko už schválili Středočeši.
„Čekali jsme, až vláda schválí materiál zabývající se optimalizací vojenských újezdů, což se stalo 4. ledna, kdy ministerstvo obrany navrhlo zcela zrušit Vojenský újezd Brdy,“ uvedl Chovanec.
Prostor předá armáda civilní správě od ledna 2016. Plzeňský kraj začne jednat se Středočeským krajem o společném postupu. Právě dělení katastrů mezi střední a západní Čechy odložili hejtmani až po verdiktu vlády.
Zrušení prostoru se bezprostředně dotkne deseti obcí patřících pod Plzeňský kraj. Jde o města Spálené Poříčí a Mirošov, dále obce Borovno, Dobřív, Míšov, Strašice, Skořice, Štítov, Těně a Trokavec včetně území bývalých obcí Kolvín a Padrť.
„V průběhu let zřizování vojenského újezdu přišly o část svého historického katastrálního území. Plzeňský kraj udělá všechny kroky k tomu, aby se původní území těmto obcím vrátila zpět před rok 1928,“ dodal hejtman. Návrat katastrálních území (viz přiložená mapka, zdroj: MŽP a MO) je důležitý zejména pro rozvoj obcí Plzeňského kraje.
Dnes spadá Vojenský újezd Brdy pod Středočeský kraj. Pokud by to tak zůstalo, měly by obce z Plzeňska často deset metrů za posledním domem Středočeský kraj. Pro správní rozhodnutí a úřední razítka by musely do středních Čech, což starostové ani kraj nechtějí. „Máme dohodu se Středočechy na všem kromě rozdělení katastrů,“ řekl hejtman. Středočeši se zatím podle něj přiklánějí k převzetí celého území pod svoji správu.
Obce a kraj mají na území prostoru své zájmy zejména v oblasti zdrojů pitné vody pro Rokycansko a opatření proti hrozícím záplavám v oblasti. „Chceme tam hlavně vybudovat suchý poldr, protože řeka Klabava se při deštích a táních rozvodňuje velmi rychle,“ uvedl hejtman. Kraj i obce stále odmítají na území vojenského prostoru jakékoli zásahy developerů a chtějí části území využít pro turistiku.
Kraj i obce podporují založení chráněné krajinné oblasti na území vojenského prostoru. Na jejím vyhlášení už se začalo pracovat, ale důležité pro to bude podle Chovance, kdo bude státní majetek spravovat.
Obce i kraj souhlasí s tím, aby státní lesy, zemědělská půda a vodní plochy zůstaly ve správě Vojenských lesů a statků; zájem o něj mají také Lesy ČR.
Podle hejtmana jsou Brdy jedním ze tří vojenských prostorů, kde je hospodaření v zisku.
Společná komise k rušení újezdu, kde má každý kraj zástupce, bude prosazovat zejména vyčištění prostoru od munice, což si podle hrubých odhadů vyžádá dva až tři miliardy korun v horizontu mnoha let. Armáda přiznává, že tam je munice hodně, dodal hejtman.

Autor: ČTK

25.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Mistrovství v ručním česání chmele u Kutílků
2

Na ruční česání přijela posila z Moravy

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Příbramská policie dopadla sprejery

Příbram – Dva mladíci ve věku 20 a 21 let si posilněni alkoholem a dost možná i jinými návykovými látkami krátili dlouhou chvíli ničením cizího majetku. V Příbrami v ulici Boženy Němcové pobíhali se se sprejem a poničili s ním zaparkovaná auta a popelnice. Jedno z aut bylo podle policie dokonce jednoho z vandalů. Někdo na ně zavolal policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení