VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budou mít i letos skútry na řece zelenou?

Příbramsko - Za pár měsíců se břehy Vltavy začnou plnit rekreanty. Mají se i letos obávat rychlých skútrů?

4.4.2017 AKTUALIZOVÁNO 4.4.2017
SDÍLEJ:

Zastáncům omezení nejde o úplný zákaz, ale o vytyčení koridorů pro plavbu skútrů. Signalizací a znaky.Foto: archiv Deníku

Proti nedokonalým plavebním pravidlům se totiž po loňské červencové tragické nehodě, kdy po srážce se skútrem zemřela osmnáctiletá žena, se vzbouřily skupiny lidí z okolí řeky a začaly vyvíjet iniciativu za bezpečnou Vltavu.

Na ministra dopravy a premiéra se s prosbou o pomoc obrátili starostové obcí z okolí Slap a Orlíku, sportovní kluby, rybářské svazy, rekreační zařízení, ochránci přírody… Výsledek? Kromě vyjádření podpory a několika nezávazných návrhů žádná zákonná úprava pravidel nenastala. Přitom je nejvyšší čas.

Představitele iniciativy přijal premiér Bohumil Sobotka za přítomnosti ministra dopravy Dana Ťoka v září minulého roku. Tento ministr je podepsán pod vyhláškou, která mezi nechráněnými plavidly a plavci uprostřed rekreační oblasti povolila provoz rychlých motorových člunů a zejména vodních skútrů dosahujících rychlostí více než 100 kilometrů za hodinu.

Na schůzce u premiéra ministr Ťok vyhlášku obhajoval údajnými požadavky Evropské komise, ve shodě s dřívějšími vyjádřeními v mediích.

„Přislíbil však, že nebude bránit rozumným změnám a že nám bude poskytnuta korespondence mezi Evropskou komisí a ministerstvem dopravy, která tyto požadavky dokládá. Na tyto přísliby navázala naše další jednání s odpovědnými představiteli ministerstva a Státní plavební správy. Při jednáních se ukázalo, že požadavky iniciativy jsou zcela neslučitelné se záměry ministerstva dopravy," připomíná výsledky jednání Petr Závada ze Spolku pro ochranu přírody a krajiny v oblasti Slapského jezera.

Považuje přitom za prokázané, že zdůvodnění novelizace vyhlášky nátlakem Evropské komise se nezakládá na pravdě.

„Proto jsme o výsledcích jednání v minulém týdnu informovali premiéra. Současně jej žádáme, aby byly veřejnosti srozumitelně vysvětleny skutečné důvody, proč adrenalinový vodní motorismus v rekreační oblasti Slapy a Orlík dostal od státu tak vysokou prioritu, a to na úkor veřejného zájmu, bezpečnosti ostatních občanů a zájmů tradiční rekreace," domáhá se jménem všech členů iniciativy vysvětlení Petr Závada.

V současné době se koná soud s mužem, jehož skútr uvedenou tragedii způsobil. Po všech uskutečněných jednáních se lidé z iniciativy ptají: „Není na vině především vyhláška, která šílenou jízdu v rekreační zóně vůbec povolila? Styl jízdy toho mladíka se nijak nelišil od každodenního stylu zábavy ostatních skútrařů. Každému, kdo situaci sledoval, bylo jasné, že tragedie je otázkou krátkého času. Mezi vyhláškou a tragedií je nezpochybnitelná příčinná souvislost. Vidí ji i soud, který se pravděpodobně chystá mladíka, jako jediného viníka tragedie, přísně potrestat?" ptá se Petr Závada.

Iniciativa žádá o energický zásah na zajištění bezpečnosti lidí a nastolení korektních pravidel plavby v rekreačních zónách. Chce, aby při tom měly významné slovo především místní samosprávy.

O situaci u Vltavy se na vlastní oči loni přesvědčil i Příbramský deník. Rekreanti si na bezohlednost řidičů vodních plavidel stěžují.

Autor: Markéta Jankovská

4.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Celému slavnostnímu obřadu přihlíželi také jejich rodiče a rodinní příslušníci.
41

OBRAZEM: V Dobříši na zámku předávali vysvědčení deváťákům

Jinan dvoulaločný. Ilustrační foto.

Rady do zahrady

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem v komorní atmosféře

Sázava /FOTOGALERIE/ - Festival Slunovrat v areálu Sázavského ostrova zahájili pořadatelé v pátek v 17 hodin. Možná právě nultý ročník či krásné počasí ke koupání předurčilo, že na začátek akce přišel malý počet návštěvníků. I tak ale areál během následujících hodin vítal nové a nové příchozí.

Tománek si vylepšil osobní rekord a získal nominaci na MS

Dobříš /FOTOGALERIE/ – Handbiker a triatlonista Jan Tománek znovu posunul své vytrvalostní hranice. Na 70.3 Ironman Luxembourg obsadil čtvrté místo v novém osobním rekordu, který zároveň znamenal kvalifikaci na mistrovství světa!

OBRAZEM: Olympijský běh se letos pořádal i v Mníšku pod Brdy

Mníšek pod Brdy - Ve středu se na mnoha místech v České republice konal T-mobil Olympijský běh. Část výtěžku z akce putuje České olympijské nadaci. Ta pomáhá sportovat dětem ze sociálně znevýhodněných rodin, které nemohou sportovat právě kvůli nedostatku finančních prostředků. Celkově se běhu účastnilo kolem sedmdesáti tisíc běžců.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies