VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Buková u Příbramě drží oblíbenou tradici, pětici Betlémských vyslanců

Buková u Příbramě /ROZHOVOR/ – Štědrý den je pro většinu z nás nejkrásnější den celého roku. Stejně tak to vnímají i obyvatelé Bukové u Příbramě. Tato vesnička se nijak neliší od ostatních středočeských vesnic. Ovšem o Štědrém večeru se zde odehrává něco výjimečného. I když, co do rozlohy a počtu obyvatel je to obec malá, skrývá jednu obrovskou a krásnou tradici, kterou se může pyšnit široko daleko jen ona. Na podrobnosti jsme se zeptali starosty obce Václava Brejchy.

26.12.2012
SDÍLEJ:

Jesličky v Bukové u Příbramě.Foto: Dagmar Čerňanská

O jakou výjimečnost se tedy jedná?
Na Štědrý večer přicházejí do každé domácností „belémští vyslanci". Jedná se o tři pastýře, anděla a čerta. Cílem jejich příchodu je oznámení narození Ježíška a vinšování šťastných svátků vánočních. Anděl pak nese s sebou osvícený betlém, který znázorňuje narození Ježíška v betlémském chlévě. Návštěva této pětice je vítanou součástí vánočních svátků a domácnosti. Na jejich příchod často lidé čekají i do pozdních večerních hodin.

Existují záznamy, od kdy se tato tradice datuje?
Ano. V naší obecní kronice jsou první písemné záznamy od roku 1946. Podle pamětníků však tato tradice existovala již v období mezi rokem 1910 až 1920.

Je těžké přesvědčit novou generaci k tomu, aby v této tradici pokračovala?
Vůbec ne. Musím říci, že se tato tradice úspěšně předává z otců na syny. Upřímně doufáme, že tomu tak bude i nadále. Velký dík tak patří všem, kteří se podíleli a podílejí na udržení této vánoční tradice. Vážíme si toho, že si v této uspěchané době nacházejí čas, aby zpříjemnili Štědrý den všem lidem v naší obci.

Udržujete ještě na Štědrý den jinou tradici?
Ano. Během dopoledních hodin pouštíme pro vytvoření vánoční atmosféry koledy a po rozbalení vánočních dárků, se občané scházejí na návsi u kapličky pod rozsvíceným stromem. Zde si popřejeme hodně zdraví a hezké svátky vánoční. Součástí je také společné zpívání koled. Vzhledem k tomu, že počasí bývá většinou mrazivé, je připraven pro každého i hrnek něčeho teplého na zahřátí.

Dagmar Čerňanská

Autor: Redakce

26.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Na ruční česání přijela posila z Moravy

Přílepy – Mezi prvními letos opět padly v sobotu štoky na chmelnici u Kutílků při dalším mistrovství v ručním česání chmele. Začátek letos odstartoval výstřel z pistole na návsi. Odtud se česáči chvatně vydali na chmelnici. Museli bojovat s pěkným bahnem, protože se tu v noci přehnala pořádná bouřka. Ale to nikoho neodradilo.

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení