VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byty na Příbramsku rostou, ale hlavně pro seniory

Příbram/ Na Příbramsku vyrůstají především byty pro seniory. Pro mladší se přestalo stavět. „Stát takové bydlení nepodporuje, obce na to nemají,“ shodují se starostové.

29.8.2008
SDÍLEJ:

Dům s chráněnými byty v RožmitáleFoto: Deník/Karel Hutr

Výstavba bytů pro lidi, kteří potřebují bezbariérové přístupy či sociální služby, má na Příbramsku neobvyklý nárůst. Zato bytů určených mladším generacím se staví pomálu.
Pro mladé lidi nebo rodiny je také možné postavit takzvané vstupní byty za podpory státu. Ovšem zájemci o podobné bydlení musí splňovat některé podmínky, například nižší příjem, než je průměrná mzda a nesmí být vlastníky jiných nemovitostí. Navíc po dvou letech s nimi obec musí znovu uzavřít novou nájemní smlouvu. Takové bydlení prý příliš neláká a nic neřeší. Stát poskytuje na jeden byt dotaci ve výši 650 tisíc korun.
Také díky výhodnějším dotacím se právě staví především chráněné byty. Například Rožmitál disponuje asi padesátkou chráněných bytů pro seniory či tělesně postižené. Za deset let postavilo město také 68 nájemních bytů. „Už jsme ale vyčerpali peníze a bez dotací tyto byty nemůžeme stavět. Když stát podobné projekty finančně nepodporuje, málokterá obec do toho vloží svoje peníze a vstupní byty podle mého názoru nejsou řešením,“ konstatoval starosta Rožmitálu Josef Vondrášek.
Také ve Hvožďanech postavili před pěti lety osm bytů pro nové rodiny. Tím ale výstavba bytů určených především pro mladé rodiny skončila.
„Nejsou na to peníze. Už tenkrát jsme dostali padesát procent státní dotace na byt, to je málo,“ uvedl hvožďanský starosta Stanislav Kramosil.
Ve Hvožďanech také v poslední době vyrostl nový dům s 25 chráněnými byty. Ty jsou určeny pro bydlení a poskytování sociálních služeb lidem, kteří mají zvláštní potřeby v oblasti bydlení z důvodů zdravotních či z důvodu pokročilého věku.
Součástí domu je jídelna s kuchyní, kde bude vařit dva druhy hlavních jídel a jejichž cena nepřesáhne 55 korun. „Stavba přišla na 26 milionů korun, z ministerstva pro místní rozvoj jsme dostali 17 milionů, dva miliony z fondu životního prostředí, protože jsme oproti původnímu projektu změnili vytápění z plynem na solární panely a tepelná čerpadla. Zbytek jsme doplatili z rozpočtu obce,“ dodal Kramosil s tím, že dům byl včera zkolaudován.

Autor: Karel Hutr

29.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ilustrační foto.

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Srdíčkové dny opět pomáhají vážně nemocným dětem

Příbramsko - Na zdravotní a kompenzační pomůcky vážně nemocnému ročnímu Honzíkovi, ale i dalším dětem v celé republice, pomáhají letošní podzimní srdíčkové dny. Obecně prospěšná společnost Život dětem organizuje veřejné sbírky již osmnáct let.

Řada živočichů v Brdech na objevení ještě čeká

Brdy /FOTOGALERIE/ - V Chráněné krajinné oblasti Brdy může návštěvník při svých toulkách potkat druhy vzácných živočichů, které se vyskytují jen na několika dalších místech v Evropě. Jaké druhy to jsou a další zajímavé informace k nim prozradil zoolog David Fischer z Hornického muzea Příbram.

Sedlčanské učiliště oslaví v sobotu 130 let své existence

Sedlčany - Oslavy 130ti let zemědělského školství v Sedlčanech připravilo na celý sobotní den 23. září místní Střední odborné učiliště. Ve formě přátelského setkání a posezení, na které jsou zváni všichni absolventi a bývalí učitelé školy, se uskuteční v areálu učiliště v Bezručově ulici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení