VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalé koupaliště nemá na opravu šanci

Sedlčany – Sedmitisícové Sedlčany se nemohou pochlubit jako jiná i méně lidnatá města přírodním koupalištěm, natož krytým bazénem. Původní koupaliště v blízkosti areálu Sedlčanské kotliny bylo v 90. letech na příkaz hygieniků uzavřeno a pronajato za symbolický nájem místní rybářské organizaci. Jiné vhodné místo vedení radnice a zastupitelé na koupání dosud nenašly. Nehledě na to, že na výstavbu v městském rozpočtu nejsou ani peníze. 

2.9.2017
SDÍLEJ:

Bývalé koupaliště, které bylo postaveno po roce 1946, bylo na příkaz hygieniků uzavřeno v 90. letech a podle technicko-ekonomické studie nepřichází jeho obnova v úvahu.Foto: Marie Břeňová

Obyvatelé města, kteří alespoň po sezónním koupání volají, mají prostě smůlu. Starosta Sedlčan Jiří Burian důvody, proč tomu tak je, nezastírá: „V posledních deseti až patnácti letech byly pro Sedlčany jiné investiční priority – například přivaděč vody nebo příprava na modernizaci autobusového nádraží.“


Nepředpokládá také, že při sestavování městského rozpočtu na rok 2018 dostane přírodní koupaliště zelenou. Přednost podle jeho názoru mají úpravy na lehkoatletickém stadionu Taverny, které se zatím odkládaly. „Odvodnění území a úprava běžecké dráhy do umělého povrchu to bude investice kolem patnácti milionů korun. A i ta nejlevnější varianta koupaliště přijde zhruba na 28 milionů korun,“ vysvětloval, že obě akce městský rozpočet neutáhne.

 
Podle Jiřího Buriana se k otázce koupání vrátí městská rada a zastupitelstvo v zimním období, tedy na konci letošního nebo začátkem příštího roku. Osobně zjišťoval, jak se s koupáním po technické i ekonomické stránce vyrovnaly jiné obce. 

Jako například města Milevsko, Kaplice nebo Dobřany. Na základě poznatků předložil starosta Sedlčan Jiří Burian radě několik variant. Podle té první využití bývalého koupaliště nepřichází v úvahu. Za hlavní úskalí označil nedostatek přírodní vody a velkou vzdálenost od veřejného vodovodu i kanalizace. Také biotopové koupaliště, které provozuje například město Dobřany, není podle starostova vyjádření žádný zázrak.


„Pokud je dva až tři týdny velmi teplé počasí, biotop přestává vodu čistit,“ podotkl. O krytý plavecký bazén se zajímal sedlčanský starosta konkrétně v Kaplici. „Rozpočtové náklady 80 až 100 milionů korun nelze bez dotace uhradit. Náročný je i provoz. Například město Slaný krytý bazén dotuje pěti miliony ročně.“ uvedl starosta.

Výstavbu krytého bazénu přesto zcela nezavrhuje. Nejvíc se mu zamlouval areál přírodní koupaliště v Milevsku, i když má také stinné stránky. Jeho problémem je velká spotřeba městské vody. Vítězně vychází sezonní koupání v nové lokalitě. Ta možnost zaujala také členy městské rady. „Nechali jsme udělat geodetické zaměření pro lokalitu ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a hřištěm s umělou trávou, abychom mohli odborně, ekonomicky i provozně posoudit tuto variantu,“ uzavřel starosta. 


Zato Příbramáci měli s koupalištěm štěstí. V posledních letech už se v Novém rybníku nedalo koupat a jeho areál byl jen nutně udržovaný, nezajímavý. Letos se radnice pustila do obnovy celého sportovního a rekreačního areálu, na vodu si lidé nestěžují, přibyla zde spousta atrakcí a vybavení pro rekreanty. A to radnice slibuje, že to nejhlavnější přijde v dalším roce, jako například nová restaurace, nové sociálky a podobně.

Bývalé koupaliště, které bylo postaveno po roce 1946, bylo na příkaz hygieniků uzavřeno v 90. letech a podle technicko-ekonomické studie nepřichází jeho obnova v úvahu.

MARIE BŘEŇOVÁ

 

Autor: Redakce

2.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Provozovatel nemocnice smlouvu porušil, s radnicí hledají cesty jak dál

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Tipy na víkend: na námořní bitvu nebo za Krčínem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Opět jsme pro čtenáře připravili několik víkendových tipů. Stačí si jen vybrat.  

Večer tmy v Brdech se ruší. Počasí opět nepřeje

Brdy - Kdo se v noci bojí sám v lese a přesto chce poznat tu nejčernější tmu, měl jedinečnou příležitost zúčastnit se společného pozorování noční oblohy s astronomy, která se měla konat v sobotu 23. září od 19 hodin. Počasí ale opět akci nepřeje. 

Jak trochu vyžehlit porcelán předvedli Kocouři ve Varech

Karlovy Vary /FOTOGALERIE/ – Všechno začalo tak jak si nikdo nepřál, ale konec vyzněl optimisticky. Volejbalisté Příbrami v generálce před startem extraligy zvládli na velké ceně porcelánu v Karlových Varech spíš páteční program než čtvrteční a odjeli s celkovou bilancí jedné výhry a dvou porážek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení